Rosnące koszty energii elektrycznej i paliw pozwalających na ogrzewanie mieszkań i domów, w połączeniu z ekologicznymi ideami powodują duże zmiany m.in. w budownictwie. Coraz bardziej skłaniamy się do budowania domów energooszczędnych i pasywnych. Czym one są i jakie wymagania konstrukcyjne powinny spełniać?
Czym jest dom pasywny?
Nowoczesne budownictwo kładzie nacisk na możliwie jak najmniejsze zużycie energii elektrycznej. Dlatego też buduje się m.in. domy pasywne, które charakteryzują się minimalnym zapotrzebowaniem na energię cieplną. Uzyskanie takiego efektu wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych, które powinny być ujęte już w projekcie budowlanym. Dlatego warto znaleźć pracownię architektoniczną, która ma w swojej ofercie gotowe projekty domów energooszczędnych i pasywnych lub jest w stanie taki budynek zaprojektować. Nowoczesne projekty domów o takiej charakterystyce znajdziemy na stronie: projektyzwizja.pl.
Odpowiedni projekt kluczowy
Kluczem do sukcesu przy budowaniu domów pasywnych jest to, aby dobrze wybrać układ, wielkość i przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń. Pracownia projektowa może dobrać dla nas wszystkie te parametry, a przy tym dostosować projekt do indywidualnych potrzeb klienta.
Dach domu pasywnego powinien być jak najprostszy – pod tym względem dobrze sprawdzają się dachy jedno lub dwuspadowe. Z kolei bryła budynku również powinna być prosta – jak najmniej załamań i komplikacji konstrukcyjnych to konieczność. Maksymalna prostota dla domu pasywnego będzie miała niebagatelne znaczenie, ponieważ sprzyja ona eliminacji ewentualnych mostków termicznych. To miejsca, w których dochodzi do znacznych strat ciepła i dobrze by było, aby je minimalizować.
Projekt budynku pasywnego musi zakładać instalację okien i dużych powierzchni przeszklonych od strony południowej. Powinny być w miarę możliwości na tyle duże, aby wpuszczały jak najwięcej naturalnego światła słonecznego do wnętrza. Od tej strony można też zaplanować umieszczenie tarasu, ale nie powinien on być zabudowany. Projektanci powinni też uwzględnić odpowiedniej grubości ściany i izolację cieplną.
Nie mniej istotne jest zaplanowanie wykorzystania w budynku pasywnym odnawialnych źródeł energii, m.in. kolektorów słonecznych. Obniża to koszty eksploatacji budynku, choć inwestycja w takim przypadku jest bardziej kosztowna.