Sypialnia urządzona w stylu boho to przystań relaksu, wolności i doskonałego samopoczucia. To Twoja świątynia, w której jedynym Twoim obowiązkiem jest regeneracja. Jak urządzić sypialnię w stylu boho? To 5 praktycznych porad, które pomogą Ci wprowadzić boho do domu.
1. Miękko i przytulnie – koce, narzuty, poduszki
W sypialni w stylu boho nie może zabraknąć dużej liczby pledów, poduszek i narzut. Ważne, aby wykonane były z naturalnych, przyjemnych dla skóry materiałów. Sięgaj po bawełnę, len, płótno. Śmiało zestawiaj ze sobą różnorodne tekstury, desenie i dodatki. Nie bój się koralików, frędzli i pomponów. Twoim celem jest stworzenie wrażenia miękkości – poszukuj tkanin lejących się, spływających na podłogę w postaci zasłon czy kap.
2. Sznurki i sznureczki
Makrama to sztuka tworzenia różnorodnych praktycznych przedmiotów i ozdób ze sznurka. Doskonale się komponują z wnętrzami w stylu boho. Możesz wybrać makramową osłonkę na doniczkę, ozdobę ścienną albo hamak – wszystko zależy od Ciebie. Mistrzowie makramy potrafią z niej wykonać nawet siedzisko do fotela – w internecie znajdziesz wiele przykładów tego typu rękodzieła. Może nawet wykonasz je samodzielnie?
3. Niech stanie się światło
Oświetlenie to bardzo istotny element aranżacji wnętrza w stylu boho. Wybieraj lampy plecione, wykonane z rafii, wikliny, bambusa, trawy morskiej, które stylem nawiązują do rękodzieła i pracy tradycyjnych rzemieślników. Tego typu lampy są lekkie i doskonale operują światłem, rzucając różnorodne cienie. Boho to również naturalne światło – nie ograniczaj jego dostępu do sypialni w ciągu dnia; pozwól, aby łóżko, komody i toaletka kąpały się w słonecznym blasku.
4. Blisko natury
Wnętrza boho kochają prawdziwą zieleń. Jeśli lubisz kwiaty, nie powstrzymuj się – zaproś je do sypialni, niech przejmą nad nią kontrolę! Jeżeli nie masz ręki do roślin, wybieraj „żelazne” kwiaty doniczkowe, takie jak zamia, sansewieria czy paproć. Rośliny umieszczaj w doniczkach ceramicznych lub glinianych. Możesz pokusić się o wprowadzenie żywych kolorów poprzez etniczne wzornictwo.
Postaw na ozdoby wykonane z naturalnych materiałów – drewna, kamienia, gliny i ceramiki. Jeśli chodzi o przechowywanie, sięgnij po kosze i papierowe pudełka.
5. Kolory ziemi
Styl boho lubi różnorodność deseni, faktur i materiałów, ale nie przepada za pstrokatą kolorystyką (chyba, że są to wyraziste kolory etniczne). Wnętrza boho utrzymane są najczęściej w palecie tzw. barw ziemi – brązie, kremach, bieli, pastelowym niebieskim, pudrowym różu, graficie. Nie oznacza to, że wnętrza boho są mdłe – mają jednak stonowany, uspokajający, romantyczny charakter.
Czy wnętrze boho jest dla mnie?
Chociaż ten styl od lat nie wychodzi z mody, z pewnością nie wszyscy będą dobrze czuli się we wnętrzu boho. To propozycja dla tych, którzy czują związek z naturą i czerpią z niej energię. Również dla tych, którzy cenią ponadczasowy styl, nieskrępowaną wolność i spokój. Wnętrza boho świetnie komponują się ze scandi – oba te style często czerpią z siebie nawzajem. Boho nie jest jednak dla Ciebie, jeśli najlepiej czujesz się w minimalistycznie urządzonych pomieszczeniach lub przeciwnie – uwielbiasz wyraziste barwy i ciężkie meble.
Szukasz ekspertów, którzy pomogą Ci zaaranżować przestrzeń Twojego domu zgodnie z wymarzonym stylem? Urządzanie pod klucz to nasza specjalność! Skontaktuj się z nami, a wykonamy za Ciebie całą pracę.
Boho jest stylem, który perfekcyjnie nadaje się do przełamania wnętrz w bardziej surowym wydania np. w stylu skandynawskim, tworząc z lekkością boho niepowtarzalną mieszankę zwaną „scandi boho” 😀 Polecam zapoznać się z tą nietypową kombinacją 🙂
Boho jest tak delikatny, wyjątkowy, trudno się w nim nie zakochać 🙂