Jak gustownie urządzić mieszkanie bez pomocy architekta?

Praktyczne i wygodne, czy modne i designerskie? Wypełnione dodatkami czy minimalistyczne? Oświetlane tradycyjnie czy może wspierane dodatkowymi źródłami światła? Jeśli takie pytania pojawiają się w Twojej głowie, to z pewnością stoisz przed dylematem urządzenia wnętrz w swoim domu czy mieszkaniu. Zerknij do 7 poniższych porad, które pomogą Ci stworzyć wymarzoną aranżację bez pomocy architekta!

Wskazówka 1 – Nie wszystko naraz

Jesteś zafascynowana stylem orientalnym, uwielbiasz antyki, a do tego marzysz o cegle na ścianie? Spokojnie. Usiądź i zastanów się, czego tak naprawdę, naprawdę chcesz. Powinnaś urządzić dom lub mieszkanie w jednym stylu, ewentualnie z domieszką innego, który będzie stanowić jedynie ciekawy akcent. Oglądając projekty architektów, z łatwością zauważysz, że dobierają materiały wykończeniowe, fototapety i inne dodatki w jednym stylu.

Wskazówka nr 2 – Przemyśl układ i funkcję pomieszczeń

Zanim kupisz firanki, wybierzesz nową fototapetę 3D do sypialni czy inne dodatki do wnętrz, przemyśl dokładnie projekt domu czy mieszkania. Zastanów się nad funkcją poszczególnych pomieszczeń i optymalnym ustawieniem mebli. Ustal, które strefy w domu będą prywatne, a które ogólnodostępne. Niektórzy potrzebują wydzielić w mieszkaniu strefę do pracy, inni pokoje dla dzieci, jeszcze inni dużą kuchnię, ponieważ uwielbiają eksperymenty kulinarne. Podpatruj, jakie rozwiązania wprowadzili znajomi w swoich wnętrzach, ale nie traktuj ich jak wyrocznię. Dobrze zaplanuj pomieszczenia, zanim przejdziesz do urządzania.

Wskazówka 3 – Zwróć uwagę na tło pomieszczeń

Osobom, które na co dzień nie zajmują się aranżacjami wnętrz, często wydaje się, że najważniejsze będą dobrze dobrane meble oraz dodatki. Pamiętaj jednak, że materiały wykończeniowe stanowią bardzo ważne tło dla tych sprzętów. Często w aranżacjach zmiana koloru potrafi diametralnie odmienić wnętrze. Fototapety mogą dodać wnętrzu dynamiki, podkreślić modny akcent czy sprawić, że wnętrze stanie się bardziej klimatyczne. Jeśli postawisz na fototapetę uliczki włoskie, możesz dobrać np. prowansalskie dodatki, które na tle zabytków nabiorą nowego, niesamowitego wyrazu. Podobnie kwestia dotyczy materiałów. To, czy wybierzesz panele, parkiet, beton itd. ma niezwykle ważne znaczenie dla całego procesu projektowania. Nie wybieraj tanich produktów. Raczej stawiaj na zbalansowaną cenę i jakość, zostawiając sobie nieco więcej pieniędzy na wyposażenie.

Wskazówka nr 4 – Światło tworzy klimat

Oświetlenie pełni niezwykle ważną funkcję we wnętrzach, więc nie ograniczaj się do jednej lampy, którą postawisz na środku pokoju. Architekci nigdy nie zapominają o roli oświetlenia górnego, bocznego i dodatkowego. To właśnie dzięki nim zbudujesz klimat do pracy, rozmów czy czytania książek. Delikatne oświetlenie będzie dużo lepszym wyborem w trakcie spotkań ze znajomymi niż ostre, jasne światło o dużym natężeniu. Zwróć uwagę nie tylko na liczbę źródeł światła, ale także rozmieszczenie, barwę i natężenie. Warto korzystać z dostępnych kalkulatorów online, które obliczają właściwą moc żarówek do wielkości oraz przeznaczenia wnętrz. Barwy zimne lepiej sprawdzają się do pracy, neutralne na co dzień, a żółte do sypialni.

Wskazówka 5 – Pobaw się kolorami

Biel jest zawsze modna i bezpieczna, ale nie warto całkiem rezygnować z kolorów. Uwielbiasz pastelowy róż, odcienie złota albo bieli? Postaw na styl glamour lub urządź dom z romantyczną nutą. Preferujesz butelkową zieleń? Wykreuj przestrzeń z powiewem vintage. Pamiętaj, że każdy kolor ma pewne przesłanie. Jeśli np. zdecydujesz się na fototapetę kosmos, wyciszysz przestrzeń, ale jeśli całe wnętrze będzie urządzone w ciemnej kolorystyce, całość może działać przygnębiająco. Wykorzystaj wiedzę na temat kolorów w swoim domu. Zieleń pozwala na większe skupienie, a błękit wzmaga uczucie chłodu oraz dystansu. Czerwień i pomarańcz pobudzają, a kolor żółty dodaje energii. Zawsze pamiętaj o zachowaniu zdrowego rozsądku! Nie wszystkie kolory dobrze wyglądają razem!

Wskazówka 6 – Akcent oraz powtarzalność

Projektanci wnętrz mają swoje sposoby na to, by z pozoru zwyczajne aranżacje zmieniać w coś niesamowitego. Jednym z nich jest podkreślanie wybranego fragmentu przestrzeni, czyli akcentowanie. Można tego dokonać np. za pomocą fototapety umieszczonej w salonie czy sypialni lub akcentów kolorystycznych w formie barwnych poduszek, dywanu itp. Takim akcentem może być również nietypowy, niepasujący do reszty umeblowania fotel czy dodatek w formie modnej naklejki na ścianę.

Kolejna rzecz to powtarzanie. Polega na konkretnym powielaniu elementów, które znajdują się w głównym pomieszczeniu. Przykładowo, jeśli ścianę w pokoju zdobi piękna fototapeta rafa koralowa, doskonałym pomysłem będzie powielenie tego motywu np., w formie fotoobrazu czy naklejki. Powtarzanie motywu jest dowodem na spójną, jasną wizję wnętrz.

Wskazówka nr 7 – Postaw na oryginalność

Aby stworzyć ciekawą aranżację, trzeba przejrzeć setki fotografii, by zaczerpnąć inspiracji. Wybierając meble i dodatki, nie kopiuj jednak dokładnie tego, co zobaczyłaś, ale postaraj się stworzyć własny projekt. Dobrym pomysłem będzie zapisanie kilkunastu propozycji w podobnej stylistyce i zainspirowanie się wybranymi elementami. To zdecydowanie najprostsza metoda na stworzenie ciekawego wnętrza bez kilku lat studiów i wielu doświadczeń.

Pomoc architekta nie zawsze potrzebna

Z usług architekta korzystają osoby, które nie mają pociągu do tworzenia własnych, nieszablonowych aranżacji. Chcesz podjąć wyzwanie i samodzielnie urządzić wnętrza, które będą zachwycały spójną kompozycją, świetnym doborem dodatków oraz funkcjonalnością? Weź sobie do serca te rady i działaj. W końcu do odważnych świat należy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *