Jak pielęgnować hortensje?

Hortensje to bardzo piękne rośliny z ogromnym potencjałem, zwłaszcza w ogrodach, które mają dużo cienia. Ich piękne kwiaty pojawiają się od początku lata aż do jesieni.

Jakie mamy gatunki hortensji?

Świat kwiatów hortensji jest bardzo bogaty. W naszych ogrodach możemy sadzić takie gatunki jak:

 • hortensja ogrodowa – najbardziej popularny gatunek hortensji, osiąga najmniejsze rozmiary – niektóre odmiany około pół metra wysokości i tyle szerokości. Kwiaty zebrane w kule są piękną ozdobą rabat położonych w cieniu;
 • hortensja bukietowa – tworzy piękne, bardzo okazałe kwiatostany podobnie jak u lilaka, docelową rosną zwykle wyższe niż hortensja bukietowa;
 • hortensja pnąca – jej kwiaty może nie są tak okazałe jak w przypadku hortensji bukietowej, ale jej potencjał polega na zakrywaniu nieatrakcyjnych ścian, płotów stojących w cieniu;
 • hortensja krzewiasta – niektóre odmiany osiągają wysokość nawet do 4 metrów, ale są też dostępne niższe odmiany.

Ogólne wymagania hortensji

Roślina ta pochodzi z terenów Ameryki Północnej. Hortensja zasiedla zacienione miejsca o podłożu bogatym w próchnicę. W naszych ogrodach należy jej więc zapewnić podobne stanowisko, które powinno być:

 • wilgotne ale nie podmokłe;
 • lekko ocienione – w pełnym słońcu może dojść do poparzenia liści;
 • żyzne podłoże – dostępność składników pokarmowych wpływa na obfitość kwitnienia;
 • przepuszczalna gleba – nadmiar wody musi odpływać w głębsze warstwy, aby korzenie nie rozkładały się;
 • lekko kwaśne podłoże – hortensje źle sobie radzą zarówno na suchej glebie jak i na zbyt zasadowym podłożu, liście bledną, a kwiaty są mniejsze;
 • osłonięte od mrozów – bardzo istotne znaczenie ma w rejonach o silnych mrozach zimą i przymrozkach wiosennych gdzie hortensja może wymarznąć.

Oferta hortensji dostępna na stronie sklepu https://www.podkarpackiesady.pl/67-hortensje.

Zapewniając hortensji optymalne dla niej warunki możemy się spodziewać, nie tylko pięknych kwiatów, które pojawiają się corocznie, ale też okazałych krzewów o wspaniałych liściach.

Gdzie sadzić hortensje w ogrodzie?

Ze względu na różnorodność gatunkową hortensji, mamy krzewy niskie, ale też wysokie i pnące. Dlatego w zależności od odmiany możemy tego krzewu użyć do obsadzania nieatrakcyjnych ścian, ogrodzeń czy murów.

Hortensja bukietowa zjawiskowo wygląda posadzona w szpalerze. Dzięki tolerancji na zacienienie nadaje się do ogrodów naturalnych oraz do sadzenia pomiędzy drzewami. Wykorzystując krzewy o różnych kolorach kwiatów możemy zrobić w ciemnym kącie ogrodu uroczy, pełen kwiatów zakątek.

Hortensja ogrodowa jest najniższym gatunkiem tych krzewów. W związku z czym nadaje się do niewielkich ogrodów, a jej piękne kwiaty zawsze są widoczne z daleka.

Obok jakich roślin sadzić hortensje

Wiedząc, że hortensje są to rośliny wymagające kwaśnego i wilgotnego podłoża, dodatkowo lepiej rosną w cieniu. Podobne wymagania, mają takie rośliny ozdobne jak:

 • azalie;
 • rododendrony;
 • wrzosy;
 • brusznica;
 • dereń szwedzki;
 • brzozy;
 • paprocie.

Zabiegi wokół hortensji

Pielęgnacja hortensji to nie tylko samo zapewnienie optymalnych warunków do wzrostu i rozwoju. Dużą uwagę musimy zwrócić na uzupełnianie składników pokarmowych, aby utrzymać obfite, coroczne kwitnienie. Ważnym zabiegiem jest także przycinanie krzewów po kwitnieniu. Każdy gatunek tnie się inaczej.

Nawożenie hortensji

Oprócz cięcia koniecznie pamiętajmy o nawożeniu tych pięknych krzewów. Pierwszą dawkę nawozów warto dać wiosną, już na początku rozwoju liści. Pozwoli to na pełne rozwinięcie kwiatów na roślinie, a także nie osłabi jej zbytnio.

Drugą dawkę nawozu dajemy po przekwitnięciu roślin. Zasilona w składniki pokarmowe roślina będzie miała dość sił na tworzenie zawiązków pąków na rok następny. Dzięki temu obfite kwitnienie zapewnimy sobie każdego roku.

Nie zapominajmy też o takim zabiegu jak przycinanie. Każdy gatunek hortensji wymaga innego rodzaju cięcia. Na pewno każdy krzew wymaga usunięcia przekwitłych kwiatostanów. Wybierając dla hortensji najbardziej optymalne miejsce i dostosowując podłoże do jej wymagań zapewnimy roślinie zdrowy start. Chcąc wprowadzić różnorodność do miejsca gdzie rosną hortensje warto posadzić obok nich rośliny, które mają podobne wymagania. Dzięki temu nawet ogród w cieniu można mieć pełen ciekawych kolorów.

Źródła:

One thought on “Jak pielęgnować hortensje?

 1. Hortensja to wspaniała roślina ogrodowa. Ten krzew ozdobny jest według mnie bardzo niedoceniony przez ogrodników. Przy odpowiedniej pielęgnacji da nam wiele radości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *