Kuchnia połączona z salonem – idealne rozwiązanie czy wielki błąd?

Aneks kuchenny połączony z salonem to rozwiązanie, które często spotykane jest w nowych domach i mieszkaniach. Budzi ono jednak wiele skrajnych opinii. Przekonaj się, jakie są plusy i minusy takiej aranżacji. Sprawdź najważniejsze aspekty, dzięki którym możesz obiektywnie ocenić czy kuchnia z salonem to coś dla Ciebie.

Zalety kuchni połączonej z salonem

Stworzenie aneksu kuchennego połączonego z salonem to przede wszystkim rozwiązanie, które ma na celu zaoszczędzenie wolnej przestrzeni. Brak ściany działowej sprawia, że mieszkanie wydaje się większe. W ten sposób uzyskuje się miejsce na różnego rodzaju meble czy dodatki. Zamiast ściany można postawić m.in. obszerną wyspę kuchenną, przy której niezbędne są nowoczesne hokery. W efekcie organizacja przestrzeni wydaje się znacznie łatwiejsza.

Kuchnia połączona z salonem to nie tylko opcja dla tych, którzy cenią sobie otwartą przestrzeń. Takie rozwiązanie sprzyja komunikacji. Dzięki temu, stojąc w kuchni, można swobodnie rozmawiać z bliskimi czy mieć oko na małe dzieci, które bawią się w salonie. Jakie jeszcze zalety ma kuchnia połączona z salonem? Rezygnując ze ścianki działowej, można zorganizować jadalnię, która przydaje się przede wszystkim w przypadku kilkuosobowych rodzin. Co więcej, w takim układzie można także zastosować więcej szafek kuchennych i tym samym powiększyć miejsce do przechowywania produktów spożywczych.

Wady kuchni połączonej z salonem

Wybierając kuchnię połączoną z salonem, trzeba zdawać sobie sprawę nie tylko z zalet, lecz także wad tego rozwiązania. Największym minusem takiego rozwiązania jest fakt, że podczas gotowania wszelkie zapachy, również te nieprzyjemne, będą unosiły się nie tylko w kuchni, lecz także w salonie. Mogą one wnikać w meble, np. w kanapę, a usunięcie ich wcale nie jest prostą sprawą. Ponadto w czasie przygotowywania potraw domowi kucharze nie zawsze są cicho. Gotowanie samo w sobie jest głośne – dźwięk smażenia, obijania się talerzy czy zmywanie naczyń wcale nie sprzyja odpoczynkowi w salonie.

Dla wielu jednak największym minusem połączenia kuchni z salonem jest potrzeba utrzymywania stałego porządku w obu pomieszczeniach. Aby całość prezentowała się dobrze, wszystko musi być zadbane. Nie można w takiej sytuacji zostawiać rzeczy na blatach czy zapomnieć o odkurzaniu dywanu. Nie dość, że wygląda to nieestetycznie podczas wizyty gości, to dodatkowo brud swobodnie może wędrować między otwartymi pomieszczeniami. Oznacza to, że kurz z salonu szybko osadza się na AGD czy armaturze kuchennej, tak samo szybko, jak zapachy z kuchni dostają się do mebli z salonu.

Kuchnia z salonem – tak czy nie?

Znasz już największe plusy i minusy połączenia kuchni z salonem. Pamiętaj, że to rozwiązanie nie dla każdego. Może uprzyjemnić życie albo je utrudnić. Zdecyduj się na nie, jeśli masz pewność, że sprawdzi się w Twoim domu. Wiele zależy od tego, jak wygląda Twoje mieszkanie czy dom: od dostępnej przestrzeni, a także samego ukształtowania wnętrza. Możesz także pójść na kompromis i zdecydować się na ruchomą przesłonę lub szklaną bądź ażurową kotarę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *