Komunalne ścieki to rzadko wykorzystywane źródło energii. Firma CSP w Aalborg w Danii opracowała pompę ciepła, która pozyskuje część energii ze ścieków. To urządzenie wytwarza ciepło dla mieszkańców miasta Frederiksund.
Pompy ciepła stały się ostatnio bardzo popularne. Te ekologiczne grzejniki często stają się wyborem właścicieli domów jednorodzinnych. Dostępne są również pompy ciepła do poszczególnych mieszkań. Są jednak miasta, które chcą systematycznie korzystać z takich urządzeń. Przykładem takiego projektu jest pompa ciepła budowana w Frederiksund w Danii.
Odzysk energii ze ścieków
Aalborg CSP planuje uruchomić pompę ciepła do ścieków o mocy 2,5 MW. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim stosunkowo wysoka temperatura ścieków przez cały rok, co pozwala zaoszczędzić pieniądze na wyprodukowanie oczekiwanej ilości ciepła.
Na stronie CSP w Aalborg można przeczytać, że średnia temperatura ścieków w ciągu roku wzrasta do ok. 7 stopni Celsjusza. Temperatura na wylocie pompy ciepła zainstalowanej w stacji uzdatniania wody wynosi 70 stopni Celsjusza, a ciepło to jest pompowane do sieci ciepłowniczej miasta Frederiksund.
Odzysk ciepła ze ścieków – pompa ciepła. Podwójne korzyści
Wykorzystanie ścieków do produkcji ciepła dla miasta przynosi podwójne korzyści. Pierwsze, co nasuwa się na myśl, to korzyść ekonomiczna – ciepło uzyskane w ten sposób jest tańsze niż np. pozyskiwanie go z powietrza. Ponadto projekt przynosi korzyści ekologiczne, i to nie tylko w postaci mniejszych zanieczyszczeń powodowanych przez pompę ciepła.
Dla środowiska korzystne jest schładzanie wody w stacjach uzdatniania wody. Jej temperatura jest wtedy bliższa temperaturze miejsca, z którego jest wyjmowana po czyszczeniu.
Ponadto pompa ciepła zaprojektowana przez Aalborg CSP pracuje z amoniakiem. Jest to gaz nietoksyczny i w pełni odnawialny. Producent przewiduje, że urządzenie wytrzyma do 25 lat, a maksymalna temperatura, jaką może wytworzyć, to 75 stopni Celsjusza.
Źródło: https://www.oszomega.pl/