Jak oszczędzać wodę podczas ręcznego mycia naczyń?

Ochrona wody jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. W obliczu zmian klimatu i rosnących kosztów konieczne jest znalezienie metod na zmniejszenie zużycia zasobów naturalnych. Jednym z najskuteczniejszych sposobów oszczędzania wody w gospodarstwach domowych jest zmiana techniki mycia naczyń. Dzięki temu nie tylko zużywa się znacznie mniej wody, ale w dłuższej perspektywie pomaga to oszczędzać energię i pieniądze.

Zasady oszczędnego mycia naczyń

Ręczne zmywanie naczyń może być w niektórych gospodarstwach domowych najlepszym rozwiązaniem, dlatego warto znać kilka zasad, których należy przestrzegać, aby uzyskać maksymalną wydajność i opłacalność tego procesu.

Pierwszym krokiem jest zeskrobanie resztek jedzenia do kompostownika lub kosza na śmieci, zanim zaczniesz myć naczynia. Zmniejszy to ilość potrzebnej wody i ogólnie ułatwi czyszczenie. Ponadto staraj się nie dopuszczać do ciągłego działania kranu podczas mycia naczyń. Zamiast tego włączaj go tylko wtedy, gdy potrzebujesz wody, a następnie wyłączaj go po zakończeniu płukania.

Następnie, aby uzyskać najlepsze rezultaty, możesz używać butelki z rozpylaczem, zamiast wlewać płyn do naczyń bezpośrednio na gąbkę. Umożliwi to zastosowanie tylko takiej ilości detergentu, jaka jest potrzebna dla każdego naczynia.

Największą różnicę w oszczędzaniu wody podczas ręcznego mycia naczyń robi dwukomorowy zlewozmywak. Dzięki niemu w jednej części możesz trzymać wodę do mycia, w drugiej do opłukiwania, więc używanie bieżącej wody nie będzie potrzebne. Jeśli nie masz takiego modelu, zawsze możesz skorzystać z miski czy nawet wiaderka.

Jaki płyn do naczyń sprawdza się najlepiej?

Płyn do mycia naczyń jest niezbędny w każdej kuchni – nawet w tej, w której korzysta się ze zmywarki. Używa się go często i dużo, dlatego ważne jest to, aby wybrać ekonomiczną, a jednocześnie wydają i skuteczną opcję.

Jednym z najlepszych sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy jest kupowanie markowych płynów do naczyń – Ludwik 5 l jest tutaj idealnym przykładem. Produkt ten od lat cieszy się zaufaniem klientów, a należy podkreślić, że marka cały czas się rozwija i udostępnia artykuły, które są oparte o naturalne składniki jednocześnie nie tracąc wysokiej skuteczności Warto więc postawić na Ludwik płyn do naczyń. 

Mycie ręczne czy zmywarka – co zużywa mniej wody?

Świat boryka się z ograniczonymi zasobami wody, dlatego ważne jest, aby oszczędzać ją tam, gdzie to możliwe. Jednym z obszarów, w którym można coś zmienić, jest wybór najskuteczniejszego sposobu mycia naczyń. Co zatem zużywa jej mniej – mycie ręczne czy używanie zmywarki? Odpowiedź nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.

Ręczne mycie naczyń może zużywać więcej wody, niż myślisz. Typowy kran dozuje około 7 l wody na minutę, a wiele osób zostawia włączony ciąg podczas mycia naczyń. Oznacza to, że nawet szybkie wyszorowanie kilku przedmiotów może zużyć do 35 l wody.

Z drugiej strony nowoczesne zmywarki są zaprojektowane tak, aby były bardzo wydajne i zazwyczaj zużywają około 14 l wody na cykl. Jeśli zastosuje się do nich ekologiczne produkty, takie jak tabletki do zmywarki Ludwik Ekologiczny, to szybko może okazać się, że zmywarka jest nie tylko wygodniejszym, ale i ekonomiczniejszym wyborem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *