Jaką odzież roboczą wybrać dla pracownika?

Odzież robocza lub ochronna to jeden z kluczowych elementów wyposażenia pracownika. O czym powinien pamiętać pracodawca przy jej kupnie?

Jednym z obowiązków nakładanych na pracodawców przez Kodeks pracy jest zapewnienie pracownikom odzieży ochronnej lub roboczej. Ma ona nie tylko chronić pracowników przed czynniki zagrażającymi ich życiu i zdrowiu, ale też zapobiegać zabrudzeniu lub zniszczeniu ich prywatnych ubrań. Szczególnie ważna okazuje się w przypadku prac budowlanych, monterskich i remontowych, w przemyśle i przetwórstwie, a także w warsztatach – zwłaszcza samochodowych lub rowerowych.

Do zapewnienia pracownikom odpowiedniej odzieży do pracy powinien skłonić nas jednak nie tylko ustawowy obowiązek. W ten sposób dbamy o bezpieczeństwo osób zatrudnionych w naszej firmie i okazujemy im szacunek. Minimalizujemy też ryzyko poważnych wypadków oraz związanego z nimi stresu, strat i przestojów. By odzież zapewniła oczekiwany stopień bezpieczeństwa, musi być dopasowana do specyfiki danego stanowiska. Na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Odzież robocza a ochronna. Czym różnią się oba rodzaje?

Odzież robocza to określenie każdego typu odzieży używanej do pracy. Jej podstawowe zadanie to zapewnienie wygody, swobody ruchów oraz ochrony przed zabrudzeniami. Jest ona używana przede wszystkim po to, by uniknąć zniszczenia własnych ubrań pracowników.

Odzież ochronna to specyficzny rodzaj odzieży roboczej, która ma chronić przed konkretnymi czynnikami – na przykład chemicznymi, biologicznymi lub fizycznymi. Według unijnych przepisów, w zależności od stopnia ochrony, może być zaklasyfikowana do jednej z trzech kategorii:

  • kategoria I: zaliczane są do niej ubrania niepodlegające żadnym normom, chroniące jedynie przed podstawowymi zagrożeniami – na przykład pyłem oraz niezbyt dużymi płomieniami (wykonane z tkanin trudnopalnych);
  • kategoria II: ubrania chroniące przed czynnikami, które nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia – na przykład przecięciem, iskrami generowanymi podczas spawania, wypadkiem (odzież ostrzegawcza) oraz lub agresywnymi chemikaliami;
  • kategoria III: odzież zabezpieczająca przed czynnikami zagrażającymi życiu – między innymi chorobotwórczymi drobnoustrojami, trującymi substancjami chemicznymi lub promieniowaniem jonizującym.

Odzież ochronna a przepisy. O co powinien zadbać pracodawca?

Według Kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi odzież roboczą lub ochronną, jeśli spełniony jest przynajmniej jeden z dwóch warunków:

  • zachodzi możliwość uszkodzenia lub nieodwracalnego zabrudzenia własnej odzieży;
  • jeśli wymagają tego względy sanitarne lub BHP, a także procesy technologiczne w zakładzie pracy.

Obowiązkiem pracodawcy jest bezpłatne dostarczenie odzieży ochronnej i roboczej pracownikom. W zależności od indywidualnych ustaleń, mogą oni także pracować we własnych ubraniach, ale w takim przypadku konieczne jest wypłacenie ekwiwalentu finansowego.

Z czego składa się odzież robocza? Najważniejsze elementy

Odzież robocza powinna składać się z zestawu ubrań, obuwia i akcesoriów dostosowanego do specyfiki danego stanowiska lub zadania. W zależności od potrzeb pracowników, mogą to być:

  • robocze kombinezony, spodnie do pasa, ogrodniczki, bluzy oraz kamizelki;
  • kurtki i płaszcza przeciwdeszczowe;
  • koszulki (dobrze sprawdzające się również jako nośniki logotypów) oraz krótkie spodenki;
  • fartuchy ochronne (między innymi barmańskie, dla przetwórstwa spożywczego, kriogeniczne czy przeciwprzecięciowe);
  • nakolanniki niezbędne do prac wykonywanych na kolanach;
  • czapki, kurtki, polary i innego typu odzież z dociepleniem;
  • buty robocze;
  • kaski;
  • akcesoria do ochrony słuchu i wzroku.

 

Źródło zdjęć: Adobe Stock

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *