Jak podłączyć kuchenkę gazowo-elektryczną?

Kuchenka gazowo-elektryczna jest jednym z kilku urządzeń AGD, które wymagają podłączenia do dwóch źródeł zasilania. Z racji tego, że ma płytę gazową i piekarnik elektryczny, musi być podłączona zarówno do gazu, jak i prądu. O tym, jak podłączyć kuchenkę gazowo-elektryczną i czy obejdziemy się bez wizyty fachowca, przeczytacie w naszym poradniku.

Czy można samodzielnie podłączyć kuchenkę gazową?

Na wstępie należy jasno zaznaczyć, że podłączenia kuchenki do gazu może dokonać tylko fachowiec z odpowiednimi uprawnieniami. Dotyczy to wszystkich urządzeń, które zasilane są gazem, czyli płyt i piekarników gazowych czy pieców. Taki wymóg jest podyktowany kwestiami bezpieczeństwa, ponieważ z gazem należy się obchodzić wyjątkowo ostrożnie. Nieprawidłowo podłączona kuchenka gazowa stwarza bowiem zagrożenie wybuchu gazem. Poprzez nieszczelną instalację może również dojść do ulatniania się gazu, co jest bardzo niebezpieczne. Gaz jest niewidoczny i bezwonny, więc w krótkim czasie może doprowadzić do zatrucia. Należy również zaznaczyć, że samodzielne podłączenie kuchenki gazowej skutkuje utratą gwarancji producenta. Instalator po podłączeniu urządzenia musi przybić stempel na karcie produktu, co poświadczy, że instalacji dokonała osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Tylko wtedy producent zgodzi się na naprawę urządzenia, jeśli wystąpią jakieś usterki.

Dwa sposoby podłączenia kuchenki

Kuchenkę do gazu możemy podłączyć na dwa sposoby – do sieci gazowej (to przyłącze na gaz ziemny) lub do butli propan-butan. To pierwsze rozwiązanie cieszy się największą popularnością, zarówno w domu, jak i w bloku.

Jeśli chodzi natomiast o butlę gazową, to zgodnie z prawem, może być ona użytkowana wyłącznie w niskich budynkach. Mogą to być budynki do 12 metrów wysokości włącznie lub budynki mieszkalne do 4 kondygnacji nadziemnych. Poza tym należy pamiętać, że zabronione jest stosowanie w budynku jednocześnie gazu płynnego z butli i gazu z sieci. Czy każdą kuchenkę gazową można podłączyć do butli? Większość kuchenek dostępnych na rynku jest przystosowana do obu sposobów podłączenia. Tak jest choćby w przypadku kuchenki gazowo-elektrycznej Gorenje K5351 SH, o czym producent informuje w instrukcji obsługi urządzenia.

Jak podłączyć kuchenkę gazowo-elektryczną do gazu?

Przeważnie podłączenie kuchenki do gazu polega na przyłączeniu jej do gotowej instalacji gazowej przewodem elastycznym – jest to tzw. szybkozłącze gazowe. Jest to najwygodniejszy i jednocześnie najszybszy sposób instalacji. Należy jednak pamiętać o odpowiednim ustawieniu kuchenki. Powinna się ona znaleźć przynajmniej 0,5 metra od okna, by ewentualny podmuch wiatru nie zdmuchnął płomienia z palnika.

W przypadku nowych domów instalację gazową zazwyczaj należy stworzyć od zera. Trzeba zatem doprowadzić do kuchenki rurę gazową, biegnącą od licznika gazowego. Rury nie powinno się zabudowywać na stale, ale można ją osłonić. Na końcu rury należy zamontować zawór, który w razie konieczności odetnie dopływ gazu do palników. Powinien się on znaleźć w łatwo dostępnym miejscu, nie dalej niż metr od kuchenki.

To tylko ogólny zarys podłączenia kuchenki do gazu. Jeśli chcemy dokładnie wiedzieć, jak podłączyć kuchenkę gazowo-elektryczną, powinniśmy zajrzeć do instrukcji obsługi urządzenia. Producent opisuje krok po kroku, jakie czynności należy wykonać.

Podłączenie kuchenki do sieci elektrycznej

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, kuchenka gazowo-elektryczna wymaga nie tylko podłączenia do gazu, ale również do sieci elektrycznej. Jest to o wiele łatwiejsze niż podłączenie gazu. Montaż należy jednak poprzedzić sprawdzeniem sposobu zasilania, ponieważ kuchenki gazowo-elektryczne mogą mieć zasilanie jednofazowe (230 V) lub trójfazowe (230/400 V). W przypadku tego pierwszego możemy samodzielnie dokonać podłączenia. Takie napięcie oferuje kuchenka Gorenje K5351SH, która została wyposażona w cztery palniki o łącznej mocy 7800 W. Aby ją podłączyć do prądu, wystarczy wtyczkę kabla zasilającego umieścić w gniazdku. Należy przy tym zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa. Jak przestrzega producent w instrukcji obsługi, kabel nie może znajdować się w pobliżu źródeł ciepła czy ostrych krawędzi, gdyż grozi to jego uszkodzeniem. Należy również pamiętać, że jeśli kabel zasilający jest uszkodzony, nie wolno nam dokonać podłączenia.

Coraz popularniejsze staje się jednak podłączenie trójfazowe, które sprawdzi się w dużych gospodarstwach domowych, biurach czy hotelach. Takie podłączenie musi już wykonać profesjonalista.

Podsumowanie

Choć w instrukcji obsługi znajdziemy szczegółowe wskazówki, jak podłączyć kuchenkę gazowo-elektryczną, są one raczej przeznaczone dla wykwalifikowanych instalatorów. Nie warto samodzielnie podłączać urządzenia, gdyż grozi to nie tylko utratą gwarancji, ale również uszkodzeniem urządzenia. Poza tym nieprawidłowo zainstalowana kuchenka może stwarzać zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Najbezpieczniej jest zatem powierzyć to zadanie fachowcowi – ile kosztuje wykonanie przez niego usługi? Koszt jest uzależniony od rodzaju wykonanego podłączenia, jednak powinniśmy spokojnie zmieścić się w zakresie 100-150 zł.

Zastanawiasz się, gdzie zamówić kuchenkę gazowo-elektryczną? Sprawdź sklep online Max Elektro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *