Kinkiety jeszcze do niedawna uważane były za oświetlenie staroświeckie. Wielu osobom kojarzyły się głównie z lampami na ścianach mieszkań urządzanych 50+ lat temu. Jednak współcześnie projektowane kinkiety ścienne to kompletnie inna bajka. Ewolucji uległy formy, materiały, technologie, dosłownie wszystko. Czy dzisiejszym kinkietom bliżej jest do lamusa, czy jednak do top trendu 2023? Sprawdzamy!
Kinkiety XXI wieku nie przypominają tych sprzed dekad
Nowoczesne oświetlenie ścienne różni się od rozwiązań sprzed lat dosłownie wszystkim: designem, funkcjonalnością, energooszczędnością, długowiecznością itp. Segment kinkietów z roku na rok staje się coraz bardziej rozbudowany i zróżnicowany. Na rynku nie brakuje modeli klasycznych, minimalistycznych kinkietów płaskich, odpornych na wilgoć kinkietów do łazienki czy mocno dekoracyjnych kinkietów do salonu, łączących wysoką funkcjonalność z wyrafinowanym designem. Dzisiaj każdy jest w stanie znaleźć stylowe i praktyczne oświetlenie ścienne do urządzanych pomieszczeń – niezależnie od ich przeznaczenia i wystroju. Rośnie pozycja kinkietów LED ze zintegrowanym źródłem światła. Są one energooszczędne i wytrzymałe. Nie wymagają wymiany żarówek, co przekłada się na dodatkową wygodę użytkowania i oszczędności. Kreatywność projektantów nie zna granic. Obecnie na rynku znaleźć można np. kinkiety z doniczką na kwiatek albo modele z wbudowanym portem USB i półeczką. Niektóre przyjmują nietypowe kształty, np. liścia czy muszli. W przypadku kinkietów do łazienki, współcześnie produkowane oprawy są dostosowane do specyficznych warunków, które panują w tym pomieszczeniu.
Kinkiety to jedyne tak wszechstronne oświetlenie
Oświetlenie dodatkowe pełni we wnętrzach 3 główne role:
- uzupełnia niedobory światła,
- buduje przytulny nastrój,
- dopełnia i uatrakcyjnia aranżację.
Kinkiety, jak żadne inne źródło światła, radzą sobie z jeszcze jednym zadaniem – eksponowaniem dekoracji. Tzw. kinkiety obrazowe służą do podświetlania obrazów, fotografii, luster i innych, wartych zaakcentowania elementów wystroju. Skutecznie, równomiernie, bez rzucania cieni oświetlają wybrane dekoracje, podkręcając ich urok. Zapewniają efekt jak w galerii sztuki.
Oprócz wielozadaniowości, ważnym atutem kinkietów jest oszczędność miejsca. Montowane na ścianach, sprawdzają się zarówno w dużych, jak i w bardzo małych pomieszczeniach. W przeciwieństwie do lamp stojących, nie zabierają przestrzeni ani na meblach, ani na podłodze. Znakomicie nadają się do doświetlania niskich wnętrz.
Czy kinkiety mają szansę stać się długofalowym trendem?
Designerskie kinkiety są istotnym elementem współczesnych wnętrz. Łatwo wkomponować je w przestrzeń, zwłaszcza przy ograniczonym metrażu i niskich stropach. Dodają aranżacji blasku, klimatu i charakteru – stosunkowo niewielkim kosztem i wysiłkiem. Do wyboru pozostaje wiele ciekawych modeli, wyposażonych w innowacyjne technologie i nietypowe funkcje. Nie dziwi więc, że po nowoczesne oświetlenie ścienne chętnie sięgają zarówno osoby prywatne, jak i projektanci. Naszym zdaniem, współczesnym kinkietom zdecydowanie bliżej jest do tytułu długofalowego top trendu niż do lamusa.