Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Coraz częściej antracytowe instalacje widać w innych miejscach niż na dachach domów. Zwróciliście uwagę? Panele fotowoltaiczne na gruncie czy przydomowych działkach stają się coraz popularniejsze. Jeśli dysponujesz gruntem obok domu, warto wziąć tę opcję pod uwagę.

Fotowoltaika na gruncie – korzyści i wady

Umiejscowienie paneli fotowoltaicznych na działce ma wiele zalet. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że jest lepsze niż montaż paneli fotowoltaicznych na dachu budynku. Dlaczego? W przeciwieństwie do instalacji dachowej można ustawić panele pv pod idealnym kątem nachylenia ku słońcu (30-40 stopni).

Co więcej, instalację fotowoltaiczną można umieścić na specjalnych trackerach sterowanych zdalnie, dzięki czemu zaawansowana technologia będzie kierować instalacją w taki sposób, aby było to najbardziej opłacalne.

Panele na gruncie szybciej się chłodzą niż na dachu, co wydłuża żywotność instalacji. Dodatkowo mamy do nich łatwiejszy dostęp – bez problemu umyjemy je czy dokonamy odpowiednich konserwacji według instrukcji producenta. Nasz dach pozostanie nienaruszony i nieobciążony.

Jedynym minusem fotowoltaiki na gruncie jest jej cena – wyższa niż tej na dachu. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę większą wydajność, to po czasie koszty związane z zakupem i instalacją powinny zwrócić się w podobnym czasie do okresu zwrotu fotowoltaiki na dachu.

Ile metrów od granicy działki można zamontować panele fotowoltaiczne?

Z kilku powodów warto przyjąć, że minimalna odległość od granicy działki wynosi 4-5 metrów. Przepisy jednoznacznie nie wskazują na taką odległość, jednak w celu zabezpieczenia swoich interesów oraz wobec prawa sąsiedzkiego warto przyjąć to za normę.

Gdzie można montować panele fotowoltaiczne?

Oprócz gruntu i dachu panele pv można umieścić także na działce rekreacyjnej, balkonie czy carporcie, czyli wiacie samochodowej.

Fotowoltaika na działce ROD

Jeśli mamy potrzebę czerpania prądu na działce ROD, to warto rozważyć zestaw fotowoltaiczny na działkę. W zależności, czy działka ma podłączenie do sieci, czy też nie, należy wybrać opcję on-grid (gdy jest podciągnięta instalacja) lub opcję off-grid (gdy nie ma w pobliżu sieci energetycznej). Zestaw fotowoltaiczny off-grid na działkę będzie kosztował nas więcej, ale dzięki niemu uniezależnimy się zupełnie od zewnętrznego dostawcy energii.

Fotowoltaika na balkonie

Niebawem zobaczymy rozrost fotowoltaiki na balkonach. To dobra inwestycja na mniejszą skalę i oszczędność na rachunkach. W ofertach firm pojawiają się już balkony ze szkła fotowoltaicznego.

Fotowoltaika na wiacie typu carport

To idealny sposób na ochronę auta przed niekorzystną pogodą i wytwarzanie prądu – szczególnie dla tych, którzy nie posiadają garażu a jedynie miejsce postojowe przy domu.

Jaka ekspozycja dachu jest najlepsza dla instalacji paneli fotowoltaicznych?

Odpowiedź jest jednoznaczna – najlepsze umiejscowienie jest w kierunku południowym, a najkorzystniejszy kąt nachylenia dachu to 30-40 stopni.

Jak panele są mocowane do dachu?

Instalacja fotowoltaiczna montowana jest na specjalnym rusztowaniu pod panele fotowoltaiczne. Rusztowanie przytwierdza się do dachu budynku i musi być ono dopasowane do wagi modułów fotowoltaicznych oraz możliwości obciążeniowych dachu. Warto, aby właściciele nowopowstających budynków wzięli pod uwagę montaż dachu solarnego – nowoczesnego trendu w budownictwie.

Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej?

Najłatwiejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z bezpłatnego kalkulatora fotowoltaiki EASY, dzięki któremu mniej niż w minutę poznamy wyniki dopasowane do naszego zużycia. Jeśli chcemy skorzystać z bardziej zaawansowanego narzędzia, warto wybrać kalkulator fotowoltaiki PRO – po oznaczeniu kilku kluczowych parametrów otrzymamy stosowne wyniki do 15 minut. W ten sposób dowiemy się, na jakie koszty fotowoltaiki trzeba się przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *