Bauhaus, czyli styl, który zawsze jest na czasie

Stylu bauhaus możemy szukać w szeroko pojętym designie. Pojawia się zarówno w modzie, architekturze, jak również w designie meblowym. Styl bauhaus jest zdecydowanie interdyscyplinarny i bardzo charakterystyczny. Coraz więcej współczesnych projektantów uosabia się właśnie z tym stylem. Wnętrza bauhaus są ponadczasowe i coraz częściej goszczą w naszych domach. Granice między tym, co jest sztuką, a designem bardzo często się zacierają.

Projektowanie wnętrz w oparciu o bauhaus zwraca szczególną uwagę na ascetyzm, minimalizm, surowość designu i szeroko rozumianą prostotę. Za punkt wyjścia uznaje się pragmatyczność, eksperymentowanie kolorami i innowacyjność. Bauhaus wnętrza wypełnia meblami o wyważonej formie i dużej funkcjonalności. Przedmioty użytkowe i proporcjonalne meble łączą w sobie minimalizm stylu vintage, harmonię i odważne linie. Barwy podstawowe uzupełnia zieleń, a także złote i metalowe akcenty. Całość harmonizuje ze sobą i w ten sposób buduje przytulną atmosferę. 

Poznaj najważniejsze cechy stylu Bauhaus. Forma podąża za funkcją

Interdyscyplinarny i charakterystyczny styl Bauhaus ma ponad sto lat. Niezmiennie pozostaje na czasie i cieszy oko wielu z nas. Uosobieniem stylu Bauhaus jest geometria koloru, ostrych linii i formy. Bauhaus wnętrza wypełnia wyważonymi meblami. Jest idealny dla zwolenników aranżacji industrialnych, bowiem w stylu Bauhaus powinny pojawiać się przede wszystkim oszczędne formy. Do cech charakterystycznych możemy zaliczyć skromną i minimalistyczną bryłę budynku, która skrywa w sobie dobrze oświetloną i otwartą przestrzeń. Meble o geometrycznej formie wydzielają optyczne strefy mieszkalne, które pełnią różne funkcje. Całość utrzymana jest w tonacji szarości, bieli i odcieni beżu.

Otwarta i pełna światła przestrzeń

Styl Bauhaus charakteryzują duże pomieszczenia, jasne wnętrza i otwarte przestrzenie. Nawet jeśli nie ma ścian dzielących, to mimo wspólnej przestrzeni, każda z części funkcjonalnych ma wyraźnie zaznaczone strefy. Istotną rolę odgrywa naturalne światło i przeszklenia. Forma wynika z funkcji, a sam nurt można określić jako ponadczasowy. W stylu Bauhausu dostrzeżemy wizję otwartej, dobrze doświetlonej i miłej dla oka przestrzeni. Bez wątpienia czuć tam artystyczny pierwiastek, któremu przewodzi spokojna kolorystyka. Nowoczesne oświetlenie pełni funkcję dekoracyjną, a zarazem sprawia, że w pomieszczeniu jest jasno. Pomieszczenia w stylu industrialnym, połączone z minimalizmem w wersji funkcjonalnej, kreują prawdziwy Bauhaus, który pokochają osoby gustujące w prostocie mebli i dodatków.

Styl ten nie sprawdzi się w domach osób, które lubią otaczać się dużą liczbą przedmiotów, pamiątek z podróży, czy bibelotów. Wtedy lepiej poszukać innych trendów. Bauhaus to minimalistyczne meble i dodatki, w których forma jest nieodłącznie połączona z funkcją. Artyści bauhausu podkreślają, że mniej zdecydowanie znaczy więcej. Właśnie dlatego na ścianach pojawiają się kolory neutralne. Biele, szarości, popiele i beże nie wywołują negatywnych emocji, ani też nie odwracają uwagi od elementów wyposażenia. Jeśli pojawia się kolor, to jest on wyłącznie akcentem. Wtedy najczęściej mowa jest o odcieniach żółtego, czerwieni, zieleni, błękitu i czerni.

Stal i skóra, czyli jakie ozdobniki znajdziemy w stylu Bauhaus

Idee Bauhausu skupiają się na geometrycznych kształtach oraz minimalizmie. W pomieszczeniach znajdziemy geometryczne meble i jasne ściany. Do zróżnicowania powierzchni wykorzystuje się detale. To właśnie dlatego stoły i krzesła posiadają dodatki w postaci chromowanej stali. Stalowe elementy znajdziemy także w ramach luster, obrazów, czy lamp. Śmiało można powiedzieć, że są to jedne z niewielu ozdób, które pojawiają się w pomieszczeniach w stylu Bauhause. Ucieczkę przed monotonią znajdziemy w zróżnicowanych fakturach, macie spotykającym się z połyskiem, a także połączeniu skóry i chromowanej stali. W pomieszczeniach odbywać się będzie gra światła i faktur. Różne powierzchnie będą inaczej odbijały i załamywały wdzierające się do wnętrza promienie światła. Dzięki takiemu wykończeniu, całościowy odbiór pomieszczenia, będzie lekki i dynamiczny.

Wszechobecna geometria

Dodatki i geometryczne figury są bardzo istotnym elementem mieszkań i domów urządzonych w stylu Bauhaus. W przestrzeniach tych pojawiają się chromowane lampy, stalowe okucia i oszklone elementy. Meble, lampy i dodatki dekoracyjne są ascetyczne. Ich geometryczne kształty charakteryzuje prostota i minimalizm. Obiekty przybierają postać kwadratów, stożków i kół. Uznaniem cieszą się designerskie krzesła, klasyczne regały i nowoczesne stoły idealne do jadalni. W nurt Bauhaus wpisują się kubistyczne formy mebli i dodatków, które zawsze łączą funkcję dekoracyjną i użytkową. W pomieszczeniach utrzymanych w stylu Bauhaus możemy spotkać również klasyczne, symetryczne lustra, które są ozdobą za sprawą metalowej ramy. Na próżno szukać w tych wnętrzach ornamentyki, czy niepotrzebnych bibelotów. Funkcję dekoracyjną pełnią potrzebne i funkcjonalne obiekty o zróżnicowanych materiałach i fakturach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *