Fałszywe alarmy – jakie są ich przyczyny? Jak je zniwelować?

Instalacje przeciwpożarowe spełniają niezwykle ważną funkcję w budynkach – umożliwiają szybkie wykrycie oraz przeciwdziałanie pożarowi, a także sprawne poinformowanie odpowiednich służb. Jednakże czujki mogą wywoływać fałszywe alarmy, które nie tylko przerywają pracę, zmuszają do przeprowadzenia ewakuacji personelu, ale również angażują straż pożarną oraz zwiększają obojętność na dźwięk alarmu.

Jakie są przyczyny fałszywych alarmów przeciwpożarowych?

Fałszywe alarmy są niestety względnie częstym zjawiskiem, które nie ma związku z marką lub rodzajem zamontowanego urządzenia. Chociaż podzespoły niskiej jakości lub bez odpowiednich certyfikatów mogą działać nieprawidłowo – np. nie uruchamiając instalacji w odpowiednim momencie – nawet najdroższe czujki mogą wywołać fałszywy alarm, jeżeli zostaną zamontowane w niewłaściwym miejscu. Złe umiejscowienie oraz nieodpowiednia konserwacja odpowiada za większość tego typu przypadków niezależnie od modelu urządzenia.

  • Czujki dymu – mogą uruchomić alarm, jeżeli w powietrzu będą się znajdowały zanieczyszczenia, które zostaną potraktowane przez receptory jako dym. Para wodna, dymy niepożarowe, aerozole, pyły oraz włókna mogą doprowadzić do uruchomienia czujki. Tego typu sytuacja może pojawić się w toku normalnego cyklu pracy znajdującej się w pomieszczeniu maszyny – np. skrawarki – lub w wyniku błędu ze strony człowieka – np. poprzez korzystanie z papierosów lub e-papierosów w pobliżu czujki. W przypadku czujek fotoelektrycznych fałszywy alarm może zostać wywołany przez przesłonięcie wiązki przez człowieka, zwierzę lub mocne źródło światła – np. wyładowania atmosferyczne bądź lampy błyskowe. Również wysoka wilgotność powietrza może doprowadzić do zakłamania wyników. Pajęczyny oraz obecność insektów zarówno na zewnątrz czujki, jak i wewnątrz urządzenia to kolejna potencjalna przyczyna fałszywych alarmów nie tylko w przypadku czujek optycznych, ale również innych typów urządzeń.
  • Czujki ciepła – w tym wypadku uruchomienie alarmu może zostać spowodowane przez gwałtowny wzrost temperatury, który zostaje odczytany przez czujkę jako pożar. Dochodzi do tego w przypadku, gdy urządzenie zostaje zamontowane w pobliżu nawiewów z maszyn lub klimatyzacji. Światło słoneczne może również uruchomić czujkę, zwłaszcza jeżeli promienie skupiają się przez dłuższy czas na detektorach. Gwałtowne ruchy powietrza – szczególnie jeżeli w dwóch pomieszczeniach występuje duża różnica temperatur – również mogą się przyczynić do uruchomienia alarmu.
  • Wykrywacze płomienia – tego typu urządzenia reagują na promieniowanie ultrafioletowe, które powstaje podczas spalania. Z tego powodu czujka będzie reagowała na każdy wzrost promieniowania UV w swoim otoczeniu. Błyskawice, sprzęt rentgenowski, łuki elektryczne, lampy ultrafioletowe, kwarcowe oraz metahalogenkowe emitują tego typu promieniowanie, przez co mogą uruchomić alarm przeciwpożarowy. Czujki podczerwieni również posiadają swoje słabe strony, a fałszywy alarm w tym wypadku może zostać wywołany przez pracujące maszyny, grzejniki lub przesuwające się liście, które zmieniają parametry światła padającego na czujkę.

Fałszywe alarmy i ochrona przed nimi

Podstawową czynnością, która pozwala ograniczyć ilość fałszywych alarmów, jest regularne czyszczenie czujek oraz ich otoczenia. O ile wewnątrz biur mamy zazwyczaj do czynienia z niewielką ilością potencjalnych zabrudzeń, w halach produkcyjnych nietrudno o pyły, wióry lub podobne zanieczyszczenia powietrza. Jeżeli mamy wątpliwości, czy dana czujka działa prawidłowo, należy ją zamienić miejscami z urządzeniem, które nie wywołuje fałszywych alarmów. W trakcie tej procedury warto również sprawdzić wszystkie kwestie związane z podłączeniem oraz zasilaniem czujki.

Ze względu na różnorodność urządzeń skuteczną metodą zwalczania fałszywych alarmów jest sprawdzenie historii zdarzeń i prześledzenie, w jakich okolicznościach nastąpiło włączenie urządzenia. Godzina, pozycja słońca na niebie lub uruchomienie konkretnej maszyny to jedne z wielu czynników, które mogą wywołać fałszywy alarm. Zamontowanie urządzeń, które posiadają dwa rodzaje detektorów skutecznie eliminuje większość podobnych sytuacji, gdyż do włączenia czujki potrzeba obecności dwóch różnych czynników jednocześnie. Innym rozwiązaniem są czujki, które wymagają dwóch sygnałów o przekroczeniu parametrów bezpieczeństwa. Pomiar następuje w niewielkim odstępie czasowym, dzięki czemu przypadkowe zaburzenia znacznie rzadziej doprowadzają do uruchomienia alarmu.

Szukasz sprawdzonych i skutecznych systemów alarmowych do mieszkania? Sprawdź ofertę FPI na: https://fpi.com.pl/systemy-alarmowe/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *