Czarna łazienka – moda w ciemnym wydaniu

Aranżacja łazienki kiedyś traktowana była po macoszemu, nikt szczególnie nie przywiązywał wagi do stylowych dodatków czy ekstrawaganckiego wykończenia w miejscu, które przecież głównie służy utrzymaniu higieny. Nowoczesne łazienki to jednak coś więcej, niż pragmatyczne pomieszczenie kąpielowe – to miejsce, w którym zaczynamy, bądź kończymy, pełen wrażeń dzień, w którym możemy pobyć sam na sam ze sobą, zrelaksować się i wyciszyć. Stworzeniu atmosfery intymności i wypoczynku zdecydowanie sprzyja zastosowanie barw, które sprawią, że pomieszczenie stanie się przytulne, a nawet nieco tajemnicze.

Czarna łazienka – styl i elegancja

Coraz większą popularnością cieszą się łazienki czarne. Czarny to kolor elegancki, ponadczasowy, który stanowi perfekcyjną bazę dla stworzenia łazienki w stylu nowoczesnym, skandynawskim, eklektycznym czy bardzo modnym ostatnio stylu loftowym. Zarówno czarna, jak i biało czarna łazienka robią wrażenie i wbrew pozorom nie sprawiają wielu kłopotów w codziennym utrzymaniu.

Zobacz także: Czarna łazienka

Wyposażenie czarnej łazienki

Miłośnikom czerni w pomieszczeniach z pewnością spodoba się opcja czarnych płytek, czy to naściennych, czy podłogowych. Bardzo elegancko prezentują się te wykończone matowo oraz takie, które wpuszczają w swoją strukturę element kontrastowy, przełamujący ciemność – na przykład jasną mozaikę inspirowaną stylem greckim albo minimalistyczną grafikę nawiązującą do przytulnej estetyki skandynawskiej. Dla osób zachowawczych, świetnym sposobem na czerń w łazience będzie postawienie na wyposażenie i dodatki w tym kolorze. W przestronnej łazience zjawiskowo będzie prezentować się czarna, wolnostojąca wanna, zarówno ta w stylu retro, jak i nowoczesnym (obie różnią się przede wszystkim kształtem i doborem armatury). W małej łazience idealnie sprawdzi się prysznic ze szklaną przesłoną wzmocnioną czarnym, metalowym stelażem – rodem z nowojorskich loftów.

Aby podkreślić wyjątkowość takiego wyposażenia, warto zarówno ściany, jak i podłogę zachować w jednolitym, jasnym odcieniu, najlepiej białym, marmurowym lub drewnianym. Dzięki temu czarne elementy w łazience będą zwracały na siebie uwagę. Można zdecydować się także na nastrojowe oświetlenie. Przytulnego charakteru nadadzą łazience żarówki dające miękkie, ciepłe światło.

Jakie dodatki do czarnej łazienki?

Czarna łazienka powinna być dobrze przemyślana. Aby w pomieszczeniu było przytulnie, a nie zbyt mrocznie, należy przełamać czerń kolorami kontrastowymi. Można bazować na sprawdzonym systemie 70/20/10, gdzie 70% pomieszczenia jest w kolorze czarnym, a odpowiednio 20% i 10% w kolorach dopełniających. Idealną równowagę wprowadzi oczywiście biel, jak również beż, marmur, piaskowa szarość czy pastele, na przykład jasny róż. Unikajmy kolorów krzykliwych, jak czerwień, pomarańcz, fiolet – takie połączenie może być przytłaczające dla odbiorcy.

Czarna łazienka z drewnem

Biało-czarna łazienka i drewno pozostawia duże pole do dalszej aranżacji. Idealnie wkomponuje się tu drewniana podłoga, oczywiście specjalnie zaimpregnowana – przy tak dużej wilgoci, zwykły parkiet długo nam nie posłuży. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na wymianę podłogi, warto postawić na drewniane dodatki – na przykład pojemniki, łazienkowe szafki, czy naturalny dywanik w zbliżonym odcieniu. Jeśli w łazience mamy okno, to obowiązkowo wprowadźmy do niej żywą zieleń, która “ociepli” łazienkę. Rośliny w łazience możemy “hodować” również bez okna. W sklepach wnętrzarskich znajdziemy mnóstwo sztucznych roślin, które nie wyglądają kiczowato. O ile nie musimy zaprzątać sobie głowy ich podlewaniem, należy pamiętać o regularnym usuwaniu z nich kurzu!

Czarna łazienka ze złotem

Złote dodatki w czarnej łazience to prawdziwa gratka dla fanów retro i stylu eklektycznego. Połączenie z marmurem nada natomiast łazience nuty glamour. Możemy pójść na całość i skorzystać z armatury w tym kolorze, albo wprowadzić złoto w sposób subtelny, w dodatkach – może złota rama lustra, kubek na szczoteczki albo designerska mydelniczka? Złote dodatki powinny być bardzo dobrej jakości – tanie materiały mogą wyglądać nieestetycznie już po krótkim czasie użytkowania (ścieranie, działanie detergentów).

Czarna łazienka: trudna w utrzymaniu?

Czarna łazienka najczęściej rodzi pytanie, czy utrzymywanie w niej czystości na co dzień nie będzie zbyt uciążliwe? Wiele osób obawia się o to, że zacieki wodne i kamień, których nie sposób uniknąć korzystając z łazienki, będą o wiele bardziej widoczne na czerni, niż klasycznej bieli. To niestety prawda, ale istnieją specjalne środki, które nie dosyć, że czyszczą, to również zapobiegają powstawaniu osadów. Dobrym rozwiązaniem jest również zainwestowanie w myjkę parową, która bez konieczności szorowania i polerowania wyczyści na błysk nawet bardzo delikatne powierzchnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *