Łóżko piętrowe to nie tylko miejsce do spania, ale też główne centrum dowodzenia, komnata księżniczki, czy prywatny plac zabaw. Wystarczy trochę kreatywności, a także ciekawych akcesoriów. Sprawdź, przy pomocy jakich dodatków zamienisz zwykłe łóżko piętrowe w marzenie każdego kilkulatka.
Łóżko piętrowe – modele dostępne w sklepach
Łóżko piętrowe dla dzieci może mieć baldachim czy np. zjeżdżalnię, co sprawi, że zwykły mebel stanie się miejscem zabawy – warto o tym pomyśleć zwłaszcza wtedy, gdy aranżujesz niewielki pokój dziecięcy.
Jedną z ciekawych propozycji jest łóżko w kształcie domku. Na piętro można dostać się przy pomocy drabinki, tam też znajduje się spiczasty dach. Wystarczy boki zasłonić kocami, aby stworzyć przytulny „pokój w pokoju”, gdzie można bawić się w dom w bardziej „realistycznych” warunkach. Niektórzy producenci oferują też łóżka piętrowe z antresolą. Wtedy górna część jest zabudowana, ma okienko oraz drzwi, przez które można wejść.
Łóżko piętrowe z zamontowaną zjeżdżalnią to nie lada gratka dla maluchów. Tutaj jedynym minusem jest to, że taka zjeżdżalnia zajmuje sporo miejsca, nie będzie to więc dobre rozwiązanie do małych pomieszczeń. Co ciekawe, można ją dokupić osobno i zamontować samodzielnie, dbając o kwestie związane z bezpieczeństwem, stabilnością konstrukcji.
Ostatni model dostępny w sklepach, który naszym zdaniem jest wart uwagi, to… pojedyncze łóżko piętrowe. Co to oznacza? Taki mebel przeznaczony jest tylko dla jednego dziecka, które śpi na piętrze. Natomiast część dolna jest zabudowana, np. przy pomocy tkaniny, posiadając jednocześnie okienko i drzwi. W środku można urządzić magiczne miejsce do zabaw, a także w spokoju poczytać książeczki lub schować się, gdy rodzeństwo nie daje maluchowi spokoju.
Łóżko piętrowe z biurkiem
Nasze wcześniejsze propozycje dotyczyły głównie urządzania pokoju kilkulatka. A co zrobić pokojem młodzieżowym? Tam dobrym rozwiązaniem jest łóżko piętrowe z biurkiem, które nie dość, że bardzo dobrze wygląda, to jeszcze stanowi oszczędność miejsca.
Jak się już pewnie domyślasz, górna część stanowi miejsce do spania, natomiast w dolnej zaprojektowane jest biurko, a także dodatkowe półki i szuflady do przechowywania. W bardziej rozbudowanych wersjach, do łóżka można dostać się nie drabinką, a schodkami, które jednocześnie stanowią ukryte półki. Choć taka konstrukcja zajmuje więcej miejsca, w praktyce oszczędza się przestrzeń w pokoju.
Przy czym biurko nie zawsze musi znajdować się centralnie pod łóżkiem, w niektórych modelach ustawione jest bokiem, a więc tylko częściowo jest osłonięte od góry. To się sprawdzi, gdy nastolatek potrzebuje więcej miejsca lub… jest wysoki.
Akcesoria, dodatki do łóżka piętrowego
Zwykłe, klasyczne łóżko piętrowe można też w prosty sposób przekształcić w miejsce zabaw. Jak? Baldachim czy zasłonki na dolną część można uszyć samodzielnie bądź zlecić tę usługę krawcowej i potem tylko zamontować materiał. Co bardziej zaradne maluchy nierzadko też „zabudowują” mebelek kocami, zawieszając je na górnej poręczy.
Tak jak pisaliśmy wcześniej, zjeżdżalnię można dokupić we własnym zakresie. Jednocześnie, gdy dziecko podrośnie, bez problemu ją wymontujesz, by nie zabierać już więcej miejsca.
Ostatnim pomysłem jest też przemalowanie łóżka – gdy będzie w biało-niebieskie pasy, a na górze zawiśnie piracka flaga, stanie się statkiem. Różowy mebelek z baldachimem na górze oraz zasłonkami na dole to magiczna komnata księżniczki, natomiast białe łóżko w kształcie domku będzie doskonale imitować domek na drzewie – zwłaszcza jeśli na ścianie wymalowane zostaną liście etc.