Przegląd nowoczesnych dywanów. Wybierz któryś dla siebie!

Jeszcze do niedawna dywan kojarzył nam się z tradycją, a nawet lekkim zastojem aranżacyjnym. Dziś musi się znaleźć w każdym nowocześnie urządzonym wnętrzu. Rewolucja, jaka nastąpiła we wzornictwie, sprawiła, że dywany traktowane są niczym dzieła sztuki. Mają się wyróżniać, przyciągać wzrok i intrygować. Dywany w nowoczesnej stylistyce gwarantują obecność wszystkich tych cech. Który dywan będzie pasował do Twojego wnętrza?

Dywan już dawno przestał pełnić rolę uniwersalnego dodatku. Teraz stanowi on jedną z najważniejszych ozdób w domu, często dyktującą styl całego wnętrza. Nowoczesne i wciąż rozwijające się wzornictwo sprawiło, że jest on dzisiaj tak ważnym elementem aranżacji, jak kanapa w salonie czy łóżko w sypialni. Nowoczesne dywany nie tylko pięknie udekorują wnętrze, ale mogą je też całkowicie odmienić. Przemyślany wybór sprawi, że dywan z nudnego i mało atrakcyjnego wnętrza zrobi aranżację na miarę światowych targów designu.

Polacy pokochali nowoczesne dywany, z jednej strony za nieskończony wybór wzorów, z drugiej za ich łatwe utrzymanie i funkcjonalność. Dywan podkreśla charakter wnętrza, ale i wyznacza poszczególne jego strefy. Dodaje również przytulności i ociepla pomieszczenie zarówno wizualnie, jak i w dotyku, a także je wycisza. Co najważniejsze, dywan to ozdoba, którą można szybko i niedrogo wymienić, jednocześnie w łatwy sposób zmieniając styl wnętrza, a przecież praktyczne rozwiązania cenimy najbardziej.

Modny dywan do salonu czy sypialni nie ogranicza się w tym sezonie tylko do jednego czy dwóch trendów. Tych jest wiele i co ważne, są bardzo zróżnicowane, a to oznacza, że nawet najbardziej wymagające poczucie estetyki zostanie zaspokojone. W obecnych trendach dywanowych dominują wielkie powroty. Na salony wróciły wzory, które królowały w latach 70. i 80., ale w nowoczesnej wersji.

Z miłości do retro

– Styl vintage, widoczny nie tylko w dywanach, świetnie odnajduje się w nowocześnie urządzonych wnętrzach – przyznaje Bożena Tomczyk, ekspert KOMFORT. – Tak stylizowane dywany świetnie przełamują surowość chłodnych, monochromatycznych barw. Dodają wnętrzu przytulności i wprowadzają aranżacyjną harmonię – dodaje.

Vintage w dywanach przejawia się przede wszystkim w modelach z przetartymi, lekko zarysowanymi wzorami, które wyglądają jak ozdoby z długoletnią historią. Taki efekt znajdziemy np. na dywanie Damask Navy czy Thema Abrasion. Taki dywan świetnie będzie prezentował się w loftowym wnętrzu w towarzystwie szkła i naturalnych cegieł oraz pokojach urządzonych z artystycznym smaczkiem.

Fot. Dywan Asos Kasser

Niezła figura

Pstrokate i geometryczne – takie wzory dywanów królowały w mieszkaniach Polaków w latach 70. i 80. Dziś ten retro trend przeżywa drugą młodość. Krzykliwe kolory i mocno zarysowane figury geometryczne, a w szczególności trójkąty, romby i koła to hit tego sezonu, który ma dużą szansę utrzymać się przez kilka kolejnych. Można postawić na odważny wzór, jak Farashe Colore lub nieco mniej krzykliwy Specter Geometry.

Takie wzory idealnie pasują do pomieszczeń urządzonych w jasnych kolorach, gdzie stanowić będą silny kontrast. Wzorzysty dywan wniesie do nich ożywienie i będzie przyciągał wzrok. Geometryczne, barwne dywany nie lubią jednak mocnej konkurencji, dlatego lepiej nie szaleć z kolorami w pokoju. Warto jednak jeden z dywanowych kolorów przenieść na ścianę lub mebel.

Czarno-biała asymetria

Po mocnych kolorach przyszedł czas na nieco spokojniejsze połączenia. Czerń i biel to kolory przewodnie wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym. Dywan stanowi idealne pole, gdzie te dwa skrajne kolory mogą się spotkać. Nie będzie to jednak spotkanie w pełnej symetrii. To właśnie asymetria jest w tym sezonie bardzo popularna. Pasiasty dywan Holm to idealny przedstawiciel tego trendu. Można też pójść o krok dalej i postawić na totalną wariację asymetryczną w modelu Draft. Patrząc na ten wzór można zastanawiać się, co autor miał na myśli i właśnie o to w nowoczesnych dywanach chodzi, że mają intrygować.

Ciekawym połączeniem czarno-białego trendu z geometrycznym wzorem jest dywan Marakesh Grafico, choć to propozycja dla odważnych. Efekt optyczny na pewno nie pozwoli naszym gościom oderwać wzorku od tej ozdoby.

Indiańskie korzenie

Skoro o mocnych wzorach mowa, w zestawieniu modnych dywanów nie można pominąć tych inspirowanych indiańskimi pledami. Zazwyczaj modele jak Kanti Black z drobnymi szlaczkami łączą w sobie jeszcze jeden trend, czyli frędzle. Takie dywany świetnie komponują się z wnętrzami urządzonymi w stylu skandynawskim, ale i nowoczesnym. Dywany te zazwyczaj wykonane są z naturalnych surowców, a to kolejny czynnik przemawiający za popularnością tych modeli.

Również przy tym rodzaju dywanów mamy do czynienia z przenikaniem się trendów. W modelu Lucca Sage schemat wzoru jest ten sam, ale sam wzór czerpie z geometrycznego trendu. Taki dywan, choć o klasycznym wyglądzie, pięknie będzie się prezentować w pomieszczenia o nowoczesnym sznycie.

Włochata dekoracja

Dywany Shaggy to jedne z najpopularniejszych modeli dywanów, które kojarzą się z nowoczesnym wnętrzem. Długie i miękkie runo sprawia, że w pomieszczeniu jest przytulnie. W tym przypadku nie poszalejemy jednak z kolorami – dywany Shaggy są zazwyczaj jednokolorowe. W tym sezonie najmodniejsze są kolory ziemi: szary, brązowy, zielony i niebieski. Włochaty dywan w każdym z tych kolorów podbije Twoje serce.

Nowoczesne dywany to tak naprawdę cała paleta wzorów i kolorów, ale dzięki temu możemy dopasować modny dywan do naszych upodobań i wystroju wnętrza. Ograniczeniem mogą być jedynie nasza wyobraźnia i odwaga.

Fot. główna: Dywan Ibiza Pren

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *