Sposoby izolacji poddasza

Nieodpowiednio lub błędnie wykonane ocieplenie dachu może prowadzić nawet do 30% utraty ciepła z całego budynku. Nikt nie chciałby kupować opału droższego o około 1/3, a jednak jest jeszcze tak wiele połaci dachowych, przez które ciepło ucieka na zewnątrz, generując dodatkowe koszty w ogrzewaniu domu. Ponadto dosyć częstym widokiem zimą są dachy, na których tylko w części zalega śnieg, a pozostały fragment pokrycia jest go pozbawiony, co świadczy o tym, że przez tę przestrzeń właśnie wydobywa się ciepłe powietrze ze środka budynku.

Użytkowa przestrzeń

Najczęściej, w projektach budowlanych domów jednorodzinnych z poddaszem organizuje się tę przestrzeń i przeznacza ją do użytku, tworząc w niej kilka pokoi, łazienkę czy hol, lub traktuje ten wycinek domu jako sypialnię gospodarzy. W obu przypadkach liczy się każdy, możliwy do uzyskania centymetr przestrzeni. Przy dachach skośnych dodatkowo zabiera nam kilka m² sama specyfika konstrukcji dachu. Dlatego, przy wykonywaniu termoizolacji, dobrze jest najpierw przemyśleć, jak dobrać materiał i metodę ocieplenia, by jak najmniej ograniczyć i tak już mocno okrojoną przestrzeń użytkową poddasza. W takich wypadkach można pójść dwiema drogami: albo wykonać część ocieplenia międzykrokwiowego, a kolejną warstwę dodać na krokwiach, albo też całkowicie wyjść z izolacją na zewnątrz, bezpośrednio pod poszycie dachu. Za rozwiązaniem łączonym przemawia też fakt, że z każdym rokiem rosną wymagania w stosunku do izolacyjności cieplnej dachu i już w 2021r ma ona wynosić nie więcej niż 0,15 W/m2K. Poza tym wzrasta cały czas świadomość wśród inwestorów o konieczności wznoszenia budynków jak najbardziej energooszczędnych.

Dlatego w takim wypadku jednym z najlepszych wyborów będzie ocieplenie pokrycia dachowego materiałem o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła, który przy tym nie zabierze dużo przestrzeni, a jednocześnie będzie spełniał wyśrubowane normy budowlane na przyszłe lata. Takim materiałem jest na pewno styropian XPS, który z powodzeniem może być stosowany nawet jako termoizolacja nakrokwiowa. Taka instalacja będzie też znakomicie wpływać na ilość miejsca użytkowego poddasza, gdzie nie tylko nie zabierze miejsca, ale i pozwoli zagospodarować przestrzeń pomiędzy krokwiami.

Poddasze nieużytkowe, ale nie bezużyteczne

Inaczej można postąpić z ociepleniem poddasza nieużytkowego. Tu można wykonać warstwę ocieplenia na stropie, rezygnując całkowicie z układania styropianu pomiędzy krokwie. Zachowuje się w ten sposób dobrą izolację domu, a przestrzeń pomiędzy stropem, a dachem tworzy tzw. zimną strefę. Zależnie od wymiarów warto w takim przypadku na stropy położyć styropian o wyższych parametrach odporności na ściskanie. Pozwoli to korzystać ze strychu bez obaw o uszkodzenie warstwy ocieplenia. Obecnie, dla osób poszukujących tanich rozwiązań projektowych, powstają domy z poddaszem nieużytkowym, które jednak w przyszłości może zostać zagospodarowane. W takich przypadkach poleca się wykonać izolację cieplną od razu, tak jak dla poddasza użytkowego. Uniknie się w ten sposób ewentualnych kłopotów i kosztów w przyszłości, przy adaptacji poddasza do potrzeb użytkowników.

W budownictwie jednorodzinnym należy szczególnie szukać rozwiązań, które nie tylko sprawdzą się przez wiele lat, ale ponadto będą stanowić jeszcze po długim czasie od budowy, nowoczesne rozwiązania spełniające normy, które zaczną obowiązywać dopiero za jakiś czas. Takie podejście gwarantuje, że budynek ocieplony niejako na wyrost, będzie z każdym sezonem grzewczym pracował na korzyść użytkownika, generując poważne oszczędności, które można z powodzeniem spożytkować latem na wakacyjny wyjazd – traktując go, dzięki zapobiegliwości w przeprowadzeniu inwestycji, jako sponsorowany we własnym zakresie.

Pozorny większy wydatek podczas termoizolacji budynku mieszkalnego przynieść może tylko większe oszczędności w przyszłości. Taka sama zasada obowiązuje w przypadku materiału izolacyjnego, który zostanie wykorzystany w konkretnym przypadku. Choć styropian XPS jest produktem droższym od standardowego EPS, to jego właściwości, wynikające z procesu produkcji i struktury materiały, pozwolą na stworzenie znacznie lepszej izolacji termicznej. To z kolei przełoży się na niższe koszty ogrzewania i utrzymania nieruchomości.

Chcą należycie wykonać warstwę izolacyjną budynku warto stawiać na produkty sprawdzonych producentów, oferowane przez znanych i godnych zaufania dystrybutorów. Takim niewątpliwie jest sklep Styropianonline.pl, który działa na rynku od ponad 25 lat i oferuje swoim klientom najlepsze jakościowo produkty w korzystnych cenach. Warto zapoznać się z dostępną ofertą, którą znajdą Państwo pod poniższym linkiem:

https://styropianonline.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *