Rusztowania budowlane – jak wybrać odpowiedni system dla swojej inwestycji?

Rusztowanie budowlane to konstrukcja, która umożliwia wykonywanie różnego rodzaju prac na wysokościach. Kluczowy jest jednak wybór odpowiedniego modelu. Na jaki postawić? Sprawdź!

Rusztowania budowlane – rodzaje

Wybór rusztowania nie powinien być kwestią przypadku. Należy dokładnie określić charakter prac, aby wybrać do nich odpowiedni model. Najpopularniejsze rusztowania budowlane to:

Rusztowania ramowe

Mamy tu do czynienia z klasycznym modelem – prostym zarówno w montażu, jak i demontażu. Otrzymujemy stabilną konstrukcję w duecie z możliwością dostosowania pomostów. Modułowa budowa, z pomocą której można sprawnie dopasować rusztowanie do wysokości budynku sprawia, że idealnie sprawdza się ono przy pracach wykończeniowych i elewacyjnych. 

Rusztowania warszawskie

Prosta konstrukcja i stosunkowo niska cena, łatwość w montażu i demontażu – to sprawia, że rusztowania warszawskie są jedne z najbardziej popularnych – zwłaszcza wśród małych firm budowlanych. Idealne do prac do wysokości 10 metrów. 

Rusztowania przejezdne

Mobilne konstrukcje, które z łatwością można przemieszczać po ich zamontowaniu (bez konieczności demontażu). Znakomicie sprawdzają się przy pracach instalacyjnych, czy też malarskich. 

Rusztowania budowlane – co jeszcze wziąć pod uwagę?

Przy wyborze rusztowań budowlanych warto wziąć pod uwagę nie tylko ich rodzaj, ale również parametry techniczne.

Jednym z najważniejszych jest wysokość robocza. Ta powinna być dostosowana do wysokości budynku czy też obszaru prac budowlanych. Trzeba jednak mieć na uwadze to, aby maksymalna wysokość była bezpieczna i gwarantowała stabilność podczas pracy.

Nie bez znaczenia jest także maksymalne obciążenie. Rusztowanie musi wytrzymać napór zarówno ciężaru pracowników, jak i znajdującego się na nim sprzętu wraz z materiałami.

Należy także wziąć pod uwagę materiał, z którego wykonano dane rusztowanie. Dobrym rozwiązaniem są konstrukcje, na które składają się m.in. ramy pionowe ze stali ocynkowanej ogniowo. Do tego stabilne pomosty drewniane, stalowe, a także aluminiowo-sklejkowe.

Bardzo istotna jest także łatwość montażu i demontażu rusztowania, która wpływa na wydajność pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *