Wszystko, co musisz wiedzieć na temat mycia okien!

Sezon wiosenny to idealny czas na to, aby nadać blasku naszym oknom. Co zrobić, aby stały się one nieskazitelnie czyste i błyszczące? Sprawdź!

Kiedy najlepiej myć okna?

Mycie okien wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Aby szyby były idealnie czyste, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego czasu na umycie okien. Doskonałym okresem na wykonanie tej czynności jest wiosna. Okna najlepiej myć wtedy, gdy temperatura powietrza waha się w okolicach 10-23°C. Warto zaczekać na suchą i pochmurną pogodę. Dlaczego? Opady deszczu mogą szybko zniszczyć naszą pracę. Z kolei słońce przyspiesza parowanie wody, przez co na oknach mogą pozostać nieestetyczne smugi z użytych preparatów. Nagrzane szyby są też trudniejsze do wyczyszczenia.

Jak często myć okna?

Wiele osób zastanawia się, jak często należy myć okna. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – wszystko zależy od tego, gdzie mieszkamy. Jeśli nasze okna wychodzą na ruchliwą ulicę lub pole, to będą wymagały częstszego mycia niż okna znajdujące się np. w sąsiedztwie parku. Najczęściej jednak zaleca się, aby mycie okien przeprowadzać 2-4 razy w roku.

Jakich środków używać do mycia okien?

Aktualnie mamy do dyspozycji szeroką gamę preparatów i akcesoriów, które mogą skutecznie pomóc nam w myciu okien. Czym myć okna, aby były czyste i lśniące? Możemy skorzystać między innymi z takich rozwiązań jak:

  • Domowe sposoby na mycie okien – bardzo popularnym sposobem jest mycie okien wodą z cytryną, wodą z octem lub sodą oczyszczoną rozpuszczoną w wodzie.
  • Preparaty czyszczące przeznaczone specjalnie do mycia okien – najpopularniejszym z nich jest płyn do szyb.
  • Płyn do mycia naczyń – mycie okien płynem do naczyń wymieszanym z ciepłą wodą to dobra alternatywa dla płynu do szyb.
  • Olej lniany – jeśli zabrudzenia są wyjątkowo uciążliwe, na godzinę przed umyciem okien warto przetrzeć je olejem lnianym. 
  • Akcesoria i urządzenia do mycia okien – na uwagę zasługują m. in. robot do mycia okien i myjka do okien Karcher. Dzięki tego typu narzędziom mycie okien będzie nie tylko zdecydowanie prostsze, ale także skuteczniejsze.

Mycie okien – kolejność czynności

Czyste, lśniące okna to ozdoba każdego domu i mieszkania. Aby jednak mycie okien było skuteczne, należy pamiętać o odpowiedniej kolejności wykonywanych prac. Przedstawia się ona następująco:

  1. Mycie framug i ram okiennych – sposób ich czyszczenia zależy od materiału, z jakiego zostały wykonane. Ramy wykonane z PVC można umyć płynem do mycia szyb, a także wodą z płynem do naczyń, octem czy sokiem z cytryny. Ramy aluminiowe oraz drewniane najlepiej czyścić przy pomocy wody z delikatnym detergentem.
  2. Mycie szyb – po wyczyszczeniu framug okiennych przychodzi czas na umycie szyb. Jeśli znajdują się na nich spore zabrudzenia, warto wyczyścić je przy pomocy wody z płynem do naczyń. Następnie należy przemyć szyby specjalnym płynem do szyb lub wodą z octem.
  3. Polerowanie szyb – ta czynność pozwoli Ci usunąć smugi powstałe po umyciu szyb. Do wypolerowania okien najlepiej sprawdzą się rajstopy nylonowe, pielucha tetrowa, bawełniana szmatka, czarno-biała gazeta lub ręczniki papierowe.
  4. Czyszczenie parapetów – to krok, który warto wykonać na samym końcu – po wyczyszczeniu framug, umyciu i wypolerowaniu szyb. Pamiętaj o wyczyszczeniu zarówno parapetu zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Do mycia parapetów wykonanych z aluminium lub PVC najlepiej sprawdzi się woda z delikatnym detergentem. Parapety drewniane można natomiast wyczyścić przy pomocy wody z dodatkiem płynu do drewna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *