Podobnie jak Mario i Luigi w kultowej grze Super Mario Bros. czy niezapomniany filmowy duet Starsky i Hutch, tak telewizor i soundbar tworzą naprawdę dobraną parę. Takie sprzętowe combo pozwoli pełniej wykorzystać potencjał współczesnych gier oraz filmów. Podpowiadamy, jak stworzyć zestaw dopasowany do konkretnych potrzeb.
Film i gaming to dwie branże, które cały czas rozwijają się bardzo dynamicznie. Wspólnym mianownikiem bez wątpienia są coraz większe wymagania sprzętowe oraz rosnąca jakość produkcji. Jakość ta rozumiana jest także jako połączenie wrażeń wizualnych i dźwiękowych, dzięki którym odbiorcy mogą jeszcze pełniej zatopić się w tym coraz bardziej realistycznym świecie.
Nowy wymiar gry
W przypadku telewizora jest kilka elementów, które mają szczególne znacznie w odniesieniu do gry na dużym ekranie. Oprócz rozdzielczości, jakości odwzorowania kolorów i kontrastu, warto także zwrócić uwagę na tzw. input lag, czyli opóźnienie sygnału. To czas liczony od odbioru sygnału do jego wyświetlenia na ekranie. Zasada jest prosta – im wartość jest niższa, tym lepiej. Ma to szczególne znaczenie w przypadku gier FPS, czyli popularnych strzelanek.
Aby wyjść naprzeciw potrzebom graczy, w nowych telewizorach Samsung wprowadzono dedykowany tryb Gra, który dostępny jest na przykład w modelach QLED oraz Premium UHD, takich jak NU8002, NU8042 czy NU8502. Po uruchomieniu konsoli telewizor automatycznie przełączy się w tryb „Game mode”, który – w wyżej wymienionych telewizorach – charakteryzuje się m.in. niskim input lagiem, wynoszącym ok. 14 ms. Kolejną funkcjonalnością, która pojawiła się z myślą o graczach, jest system poprawy płynności i ostrości obrazu Motion Plus. Technologia ta pozwala niezwykle precyzyjnie regulować stopień poprawy ruchomego obrazu, co intensyfikuje wrażenia wizualne.
W tym roku Samsung wprowadził do sprzedaży soundbar N650, który jest pierwszym produktem audio koreańskiego producenta tak mocno zoptymalizowanym pod kątem grania. Dzięki zastosowaniu technologii Acoustic Beam i specjalnego rozmieszczenia otworów audio, udało się spotęgować efekt panoramicznego dźwięku. Z kolei dedykowany tryb Gra optymalizuje ustawienia audio, dopasowując je do tego, co dzieje się na ekranie.
Zestaw dla kinomana
Internet zrewolucjonizował telewizję, a w zasadzie sposób, w jaki z niej korzystamy. Rosnąca popularność serwisów VOD i różnorodność dostępnych formatów doprowadziła do personalizacji oglądanych treści i pozwoliła odciąć się od klasycznej ramówki.
Ponieważ użytkownicy coraz chętniej wybierają ekrany o większej przekątnej, jakość obrazu nabiera nowego znaczenia. Z myślą o najbardziej wymagających widzach Samsung rozwija serię telewizorów QLED, w tym flagowy model Q9FN. Dzięki technologii kropki kwantowej ekran ten odwzorowuje ponad miliard odcieni barw, co sprawia, że obraz jest jeszcze bardziej rzeczywisty. Matryca z bezpośrednim podświetleniem i wielostrefowym wygaszaniem to jeszcze lepszy kontrast i czernie oraz stała jakość obrazu bez względu na oświetlenie – ma to szczególe znaczenie w sytuacji, w której telewizor jest ważnym elementem jasnego salonu i jest używany także w ciągu dnia.
Wrażenia podczas oglądania spotęguje soundbar stworzony przez Samsunga we współpracy z firmą Harman Kardon – model N950. Realistyczny dźwięk przestrzenny zapewnią technologia Dolby Atmos, DTS:X oraz 17 głośników, kierujących dźwięk na boki oraz w górę. Dzięki temu rozwiązaniu, siedząc wygodnie na kanapie, widzowie doświadczą realistycznego, głębokiego dźwięku, który otoczy ich ze wszystkich stron.