Do budowy domów nie zawsze wybierana jest cegła, bardzo często wybór pada na pustaki ceramiczne odpowiedniej grubości. Pustakowa konstrukcja służy do budowy budynków, ścian wewnętrznych i zewnętrznych oraz ścianek działowych.
Główną cechą charakterystyczną jest obecność w nich otworów przelotowych i otworów o kształcie okrągłym, kwadratowym, owalnym lub prostokątnym. Pustaki działowe ceramiczne są najczęściej wybieranym materiałem budowlanym do stawiania ścianek działowych.
Pustaki ceramiczne idealne do ścian zewnętrznych i wewnętrznych
Pustki mogą wynosić 12 – 50% całkowitej objętości cegły. Z tego powodu do produkcji pustaków potrzeba mniejszej ilości surowców, co z kolei zmniejsza ich koszt i zwiększa szybkość produkcji. Niski koszt jest jedną z jej głównych i najważniejszych zalet. Drugą cechą charakterystyczną pustaków jest to, że przy wytwarzaniu tego materiału budowlanego uzyskuje się wysoką porowatość. W związku z tym jego przewodność cieplna maleje, to znaczy zdolność materiału do przenoszenia ciepła, gdy występuje różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku.
Obecność powietrza w pustkach ceramicznych powoduje wzrost właściwości izolacyjnych ciepła i dźwięku materiału budowlanego. Ale w tym celu konieczne jest monitorowanie grubości zaprawy cementowej, aby nie wypełniała ona pustek materiału w trakcie murowania, zmuszając w ten sposób powietrze do wydostawania się z otworów.
Jeśli pustaki ceramiczne są układane w dwóch rzędach, nie jest konieczna dodatkowa izolacja ściany. Wytrzymałość tych pustaków, jak również ich odporność na czynniki zewnętrzne, zapewniają trwałość materiału. Pustaki ceramiczne mogą służyć przez około 50 lat bez utraty swoich właściwości. Tak, więc pustaki ceramiczne lepiej oszczędzają ciepło wewnątrz mieszkania i są dobrą ochroną przed hałasem zewnętrznym. Konstrukcje wewnętrzne wzniesione z pustaków działowych ceramicznych są znacznie lżejsze i przenoszą znacznie mniejsze obciążenie na fundament.
Do czego służą pustaki wentylacyjne?
Wentylacja mieszkania lub domu prywatnego polega na dostarczaniu świeżego powietrza i usuwaniu powietrza wywiewanego. Usuwanie powietrza wywiewanego z mieszkania w nowoczesnych budynkach mieszkalnych odbywa się poprzez szyby wyciągowe. Pustaki wentylacyjne stosowane są w systemach wentylacji grawitacyjnej do wentylacji pomieszczeń w budynkach mieszkalnych, przemysłowych i użyteczności publicznej. Pustaki są niezawodne, mają prostą konstrukcję, nie wymagają murowania, a także oszczędzają powierzchnię budynku. Pustaki wentylacyjne muszą być wytwarzane zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami prawa budowlanego. Na rynku dostępne są pustaki wentylacyjne do 1 kanałowych do 4 kanałowych.
Ciekawie i przejrzyście opisane. Ciekawy blog.