Oświetlenie zewnętrzne do ogrodu – najważniejsze informacje i ciekawe propozycje lamp

Lampy zewnętrzne poprawiają komfort i bezpieczeństwo poruszania się po przydomowych przestrzeniach. Ich zadaniem jest także tworzenie przytulnej i przyjaznej atmosfery na tarasie lub balkonie. To ponadto oświetlenie dekoracyjne, dzięki któremu można podkreślić najciekawsze walory architektoniczne, elementy ozdobne bądź kolorowe gatunki roślin i oryginalnie przycięte krzewy. Co powinniśmy wiedzieć o oświetleniu zewnętrznym, zanim wybierzemy konkretne modele? Przedstawiamy najważniejsze wskazówki, a także podpowiadamy ciekawe rozwiązania ze światłem w roli głównej.

Oświetlenie zewnętrzne – miejsca montażu

Oświetlenie zewnętrzne powinno znaleźć się w kilku kluczowych punktach przestrzeni przydomowej. Nie obejdą się bez niego ścieżki ogrodowe, po których poruszają się domownicy i goście. Przyda się na podjeździe do garażu, a także w okolicach altany i domku narzędziowego. Warto je instalować na balkonie lub tarasie. Jest również ważnym elementem podwyższającym bezpieczeństwo korzystania ze schodów ulokowanych w różnych miejscach.

Miejsca montażu warto przemyśleć i zaplanować już na etapie projektowania domu i aranżowania całej posesji. Dzięki temu uda się dokładnie przemyśleć, jak powinna wyglądać instalacja elektryczna, z czego musi się składać i w których miejscach będzie umieszczona.

Narażenie na działanie czynników zewnętrznych

Lampy stosowane w przestrzeniach zewnętrznych są nieustannie narażone na działanie warunków atmosferycznych, ale i rozmaitych zabrudzeń. Wahania temperatury, porywy wiatru, opady deszczu i śniegu, wilgoć; piasek i drobne cząsteczki zanieczyszczeń – to wszystko wpływa na trwałość, estetykę i bezpieczeństwo użytkowania oświetlenia.

Niezbędne jest zatem, aby lampy zewnętrzne posiadały stopień ochrony oznaczany jako IP – minimum na poziomie 54. Odpowiednie oprawy do takich miejsc można znaleźć w sklepie Lampy.it.

Czujniki ruchu i zmierzchu

Aby poprawić komfort korzystania z przestrzeni zewnętrznych, dobrze jest wybierać modele lamp zintegrowane z czujnikami ruchu i/lub zmierzchu. W pierwszym przypadku oznacza to, że oświetlenie będzie się samoistnie załączało w momencie wykrycia ruchu w zasięgu lampy. W drugim zaś – gdy zapadnie zmrok. Dla osób często korzystających z ogrodu, wracających późno wieczorem, a nawet w nocy, ponadto dla tych, którzy lubią wieczorne spotkania na zewnątrz, to ogromne ułatwienie.

Ciekawe modele lamp ogrodowych

Lampy wiszące, plafony, słupki oświetleniowe i lampy solarne są nam bardzo dobrze znane. Chętnie z nich korzystamy, i jest to dobry wybór. Jeśli jednak szukamy czegoś nietypowego, oryginalnego i wciąż funkcjonalnego, możemy sięgnąć po donice, które za dnia mają mleczny lub biały kolor, wieczorem zaś oświetlają ogród subtelnym światłem.

Możliwości oświetlenia przestrzeni zewnętrznych jest całkiem sporo, a ogranicza nas głównie nasza wyobraźnia. Skorzystajmy z powyższych wskazówek, aby stworzyć ogród przyjazny i bezpieczny zarazem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *