Prostota, minimalizm, pełna funkcjonalność – taki zestaw cech należy uznać za najcelniejszy, jeśli zależy nam na zwięzłym opisaniu stylu nowoczesnego. By uzyskać wymaganą spójność z elementami wnętrza, zaprojektowanego w tym guście, konieczny będzie dobór właściwego oświetlenia. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając lampy do nowoczesnego domu i stwórz niepowtarzalną stylizację, zachwycającą każdym detalem.
Lampy w stylu nowoczesnym – czym się charakteryzują?
Jak nakreśliliśmy w krótkim wstępie, lampy w stylu nowoczesnym łączą w sobie zestaw trzech podstawowych cech:
- prostotę – widoczną także w bardziej designerskich modelach,
- minimalizm – skupienie się na dopieszczeniu całej konstrukcji, bez emanowania przesadną ilością detali,
- funkcjonalność – pełnienie roli przede wszystkim skutecznego źródła światła, niezbędnego do codziennych czynności.
Co warte podkreślenia, do kategorii tej należy – zgodnie z nazwą – wliczyć również lampy, inspirowane loftem, stylem skandynawskim, boho i innymi popularnymi dziś stylami. Klucz do tego, czy dany model możemy określić jako nowoczesny, będzie leżał przede wszystkim w proporcjach. Bo o ile słupkowe lampy wiszące przyozdobione złotymi pierścieniami, wpiszą się w miks nowoczesności z tradycyjnym glamour dzięki swojej oszczędnej formie, tak już analogiczny model, pokryty bogatymi wzorami trudno będzie uznać za wyraz współczesnego podejścia do designu.
Szukasz inspiracji? Sprawdź ofertę nowoczesnego oświetlenia MiLAGRO – producent lamp
Oświetlenie do nowoczesnego salonu
W nowoczesnych salonach zdecydowanie dominuje oświetlenie punktowe, często montowane w systemach track light. Większa ilość źródeł światła przyczynia się wtedy do dostarczania strumienia w każdy rejon pomieszczenia, pozwalając jednocześnie tworzyć strefy oświetleniowe. Osoby pragnące zastosować lampę w centralnym punkcie pokoju dziennego, mogą zdecydować się ponadto na lampy wiszące, sufitowe lub plafony, szczególnie te w designerskich formach. Dodatkowe oprawy punktowe służą wtedy do doświetlania rogów, stolików, kącików do czytania, gablot czy elementów wystroju, dopełniając całość.
Lampy do nowoczesnych kuchni
Zwyczajowo w nowoczesnych kuchniach do oświetlania blatów, przeznaczonych do przygotowywania jedzenia, służą osobne lampy w formie opraw wpuszczanych, wyposażone w źródła światła o neutralnej barwie. Równie skutecznym rozwiązaniem okazują się taśmy LED, montowane na specjalnych profilach.
Stoły w jadalni zyskują z kolei najwięcej przy zastosowaniu oszczędnych lamp wiszących z ciepłymi żarówkami, tworzącymi klimat sprzyjający wypoczynkowi po ciężkim dniu. Do niskich pomieszczeń rekomenduje się przede wszystkim plafony, które pozwalają zachować więcej wolnej przestrzeni, a co za tym idzie – tak bardzo pożądany przez nas minimalizm.
Sypialnie w stylu nowoczesnym – jakie lampy wybrać?
Jako najbardziej intymne miejsce w całym domu, sypialnia będzie wymagała od nas szczególnego zadbania o właściwe parametry świetlne. Klucz będzie stanowić tu przede wszystkim ciepła barwa żarówek, sprzyjająca odprężeniu, a także właściwe rozmieszczenie lamp. Standard w nowoczesnych wnętrzach stanowią niewielkie lampy wiszące, lampki nocne, stawiane na małych stolikach, a także kinkiety służące jako światło do czytania. Coraz więcej osób decyduje się jednak na stworzenie nad łóżkiem osobnej wyspy z oświetleniem punktowym, często regulowanej barwie i kolorze, sterowanej indywidualnie.
Oświetlenie w nowoczesnej łazience – o tym musisz pamiętać
Chcąc prawidłowo oświetlić łazienkę, musimy doprowadzić do swego rodzaju połączenia ognia z wodą. By w pełni delektować się odprężającą kąpielą, skorzystalibyśmy z ciepłych żarówek, które – zakłamując kolory – zdecydowanie nie sprawdzą się jednak podczas zabiegów higienicznych, czy kosmetycznych. Nowoczesna łazienka powinna być w stanie scalić oba światy, wymuszając na nas zastosowanie osobnego oświetlenia głównego, a także dodatkowych lamp w okolicy lustra, przede wszystkim w formie kinkietów lub pasków LED. Należy przy tym bezwzględnie pamiętać, by wybierać wyłącznie modele o odpowiednio wysokiej klasie szczelności, przynajmniej IP44.