Ogrzewanie gazowe z butli przydomowej stanowi doskonałą alternatywę dla ogrzewania węglowego lub tego na prąd. Zastanawiacie się, jaki rodzaj gazu wybrać? Interesują Was różnice pomiędzy propanem butanem a propanem? Koniecznie przejdźcie do dalszej części tekstu. Najpierw jednak spróbujemy przybliżyć Wam zalety ogrzewania gazowego.
Jakie korzyści wynikają ze stosowania ogrzewania gazowego?
– Pierwszą korzyścią jest duża wygoda w użytkowaniu.
Instalacje są niemal bezobsługowe i nie wymagają od Nas żadnych kwalifikacji.
– Drugą korzyścią są niższe koszty ogrzewania.
Dzięki zaoszczędzonym pieniądzom, będziecie mogli przeprowadzić inne (konieczne) prace remontowo – budowlane.
– Trzecią korzyścią jest dostępność.
Tu trzeba wspomnieć, że na rynku funkcjonuje wiele firm, które zajmują się dostarczaniem gazu pod wskazany adres.
– Kolejną korzyścią jest dbałość o środowisko.
Spalanie gazu nie generuje szkodliwych substancji do atmosfery. To sprawia, że nie wpływamy negatywnie na Naszą planetę.
– Ostatnią korzyścią jest łatwość przechowywania butli – rezerwuary z propanem nie wymagają dużej ilości miejsca. Kolejną ważną informacją jest fakt, że zbiornik na gaz płynny może znajdować się na powierzchni ziemi lub pod powierzchnią ziemi. Innymi słowy – może zostać zakopany.
Czy istnieją wady ogrzewania gazowego z butli? Dużą przeszkodą mogą okazać się zawiłe formalności, które potrafią dosłownie spędzić sen z powiek. Nie należy jednak wpadać w panikę, raz zamontowana instalacja będzie służyła przez bardzo długi czas.
Propan butan czy propan?
Decydując się na ogrzewanie gazowe, stajemy przed dylematem – propan butan czy propan? Mieszanina propanu i butanu, czyli LPG (z ang. Liquefied Petroleum Gas) oraz propan posiadają bardzo podobne właściwości. Trzeba jednak wiedzieć, że podstawową cechą różniącą oba gazy jest to, że ten drugi (propan) wyróżnia się większą kalorycznością.
Jako że czysty propan jest bardziej odporny na niskie temperatury (mróz), może być magazynowany na zewnątrz.