Nawilżacze powietrza – jak wybrać najlepszy model?

Nawilżanie powietrza w domu lub mieszkaniu jest bardzo ważne, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Odpowiednia wilgotność powietrza pozytywnie wpływa na zdrowie oraz samopoczucie. Dlatego warto zainwestować w nawilżacz powietrza. Sprawdź, jak wybrać najlepszy model!

 1. Rodzaje nawilżaczy powietrza
 2. Nawilżacze powietrza – dla kogo?
 3. Nawilżacze powietrza – jakim parametrom się przyjrzeć?
 4. Nawilżacze powietrza – funkcje dodatkowe
 5. Nawilżacze Philips

Suche powietrze działa negatywnie na zdrowie – może powodować m.in. bóle gardła, kaszel, a także podrażniać skórę. Dlatego bardzo ważne jest to, aby regularnie dbać o nawilżanie powietrza. Najlepiej sprawdzą się specjalnie przeznaczone do tego celu urządzenia. Jeżeli zastanawiasz się, jaki nawilżacz powietrza warto kupić, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Zasada działania nawilżacza powietrza uzależniona jest od jego typu. Na rynku dostępne są różne rodzaje nawilżaczy powietrza. Najpopularniejsze są nawilżacze parowe, ewaporacyjne oraz ultradźwiękowe. Parowe nawilżacze powietrza nawilżają powietrze za pomocą ciepłej mgiełki. Posiadają wbudowany zbiornik z wodą, która w wyniku podgrzewania emituje gorącą parę. Ten model nawilżaczy był bardzo popularny wiele lat temu. Jednak ze względu na ryzyko poparzeń, nie cieszy się już tak wielką popularnością. Nawilżacze ewaporacyjne, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystują zjawisko ewaporacji. Suche powietrze jest zasysane przez wentylator, a następnie przechodzi przez matę ewaporacyjną. W efekcie nawilżone powietrze zostaje oddane na zewnątrz. Nawilżanie ewaporacyjne jest jedną z najbezpieczniejszych i najzdrowszych metod nawilżania pomieszczeń. A co ważnie, nie niesie ze sobą ryzyka pozostawienia białych śladów na powierzchniach mebli. Z kolei nawilżacze ultradźwiękowe emitują ultradźwięki rozbijające cząsteczki wody, dzięki czemu powstaje mgiełka zwiększająca poziom wilgotności powietrza. Dużą zaletą nawilżaczy ultradźwiękowych jest cicha praca oraz niski poziom zużycia energii. Jednak ten typ nawilżaczy nie jest polecany do domów i mieszkań, w których przebywają zwierzaki, albowiem emitowane ultradźwięki mogą być dla nich uciążliwe.

Działanie nawilżaczy powietrza polega na zwiększaniu wilgotności powietrza poprzez wydzielanie pary wodnej. Odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Nawilżacze powietrza to urządzenia, których można używać zarówno w dzień, jak i w nocy.

Nawilżacze powietrza – dla kogo?

Nawilżacze powietrza to urządzenia idealne dla każdego, bez względu na wiek. Sprawdzą się przede wszystkim w okresie grzewczym, kiedy powietrze w domach i mieszkaniach jest wysuszone przez kaloryfery. W konsekwencji również skóra i błony śluzowe ulegają przesuszeniu. Nawilżacz zwiększa wilgotność powietrza, dzięki czemu doskonale wpływa na samopoczucie, zdrowie i urodę każdego człowieka. Wpływa również pozytywnie na funkcjonowanie domowych roślin, które lubią wilgoć.

Jeśli przebywamy długi czas w pomieszczeniach, w których powietrze jest nadmiernie przesuszone, organizm pobiera wodę ze skóry oraz z błon śluzowych. W konsekwencji skóra łatwo pęka, jest zaczerwieniona, swędzi, a także zwiększa się ryzyko rozwoju infekcji. Przesuszone śluzówki są bardziej podatne na infekcje bakteryjne i wirusowe. Dodatkowo kaszel, chrypa, zatkany nos oraz problemy z oddychaniem to także konsekwencje wdychania suchego powietrza.

Istnieją grupy osób, którym nawilżacz powietrza może przynieść szczególne korzyści. Należą do nich m.in.:

 • Alergicy (zwiększona wilgotność powietrza łagodzi objawy alergii);
 • Osoby, które często zmagają się z przeziębieniem i grypą (nawilżanie powietrza może zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji);
 • Osoby, które mają problem z chrapaniem (stosowanie nawilżacza łagodzi chrapanie, dzięki czemu poprawia się jakość snu);
 • Osoby, które borykają się z problemem suchej skóry, włosów i paznokci (nawilżanie powietrza może skutecznie ograniczyć te problemy).

Nawilżacze powietrza – jakim parametrom się przyjrzeć?

Warto zwrócić uwagę na wydajność urządzenia. Jeżeli nawilżacz będzie używany w pomieszczeniu o dużym metrażu, warto zainwestować w sprzęt o większej wydajności. Kolejnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest głośność urządzenia. Jeżeli zależy Ci na cichym urządzeniu, zdecyduj się na zakup nawilżacza, który może pracować na poziomie ok. 25-30 dB. Ważne – zwróć uwagę, czy nawilżacz ma przynajmniej 2 tryby pracy (cichy i głośny). Istotnym elementem, który wpływa na komfort użytkowania nawilżacza, jest także rozmiar zbiornika na wodę. Im większy pojemnik, tym rzadziej będzie wymagał uzupełniania wody. Ważnym czynnikiem jest również zakres funkcji dodatkowych urządzenia. Zastanów się, jakie funkcje nawilżacza powietrza będą Ci naprawdę potrzebne – najczęściej cena urządzenia zależy właśnie od ich ilości. W dalszej części tekstu przedstawimy najbardziej popularne funkcje, w które mogą być wyposażone nawilżacze powietrza.

Nawilżacze powietrza – funkcje dodatkowe

Zapewnienie optymalnej wilgotności w pomieszczeniu to nie jedyne zadanie, z którym radzą sobie nawilżacze. Mogą być one wyposażone w różnorodne funkcje dodatkowe. Niektóre z nich to:

 • Jonizacja (nawilżacz wyposażony w tę funkcję oprócz standardowego nawilżania będzie również wspomagał przywrócenie równowagi jonowej w pomieszczeniu);
 • Higrostat (czujnik wilgoci powietrza);
 • Higrometr (wskazuje poziom wilgotności powietrza);
 • Różne tryby pracy (m.in. tryb nocny);
 • Aromaterapia (dzięki tej funkcji możliwe jest zastosowanie olejków, które będą uwalniały przyjemny zapach podczas pracy nawilżacza);
 • Sterowanie nawilżaczem za pomocą aplikacji mobilnej.

Nawilżacze Philips

Jeżeli zależy Ci na urządzeniu wysokiej jakości i zastanawiasz się, jaki sprzęt kupić, zwróć uwagę na nawilżacze Philips. Urządzenia tego producenta mają wiele zalet. Ich działanie opiera się na technologii ewaporyzacji, która jest zarówno skuteczna, jak i bezpieczna. Kolejne niewątpliwe zalety nawilżaczy Philips to niskie zużycie energii oraz cicha praca. Oprócz tego, że nawilżacze powietrza Philips są funkcjonalne, charakteryzują się również niepowtarzalnym designem oraz kompaktowymi wymiarami.

Nawilżacze powietrza to urządzenia, które potrafią znacznie poprawić jakość życia. Odpowiednia wilgotność powietrza w domu lub mieszkaniu ma pozytywny wpływ na cały organizm. Dlatego warto kupić nawilżacz wysokiej jakości, który będzie służył domownikom przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *