Koniec wakacji to ostatni moment na zmianę systemu grzewczego na korzystniejszy cenowo. W artykule, wraz z ekspertem marki Saunier Duval, omówimy, który system ogrzewania jest obecnie najtańszy w eksploatacji, przedstawiając jego zalety i wady, z uwzględnieniem efektywności oraz możliwości wykorzystania OZE. Podpowiemy także, jak zredukować rachunki za ogrzewanie, jednocześnie utrzymując wysoki komfort cieplny. Poznaj tanie ogrzewanie!
Z tekstu dowiesz się:
- na co zwrócić uwagę szukając niezawodnego systemu, który zapewni tanie ogrzewanie,
- na jakie tanie ogrzewanie domu warto się zdecydować,
- czy kocioł gazowy to nadal tanie ogrzewanie,
- jak obniżyć ceny ogrzewania.
Tanie ogrzewanie – postaw na rzetelne źródła informacji, szukając niezawodnego systemu
III i IV kwartał w branży grzewczej są tymi najbardziej intensywnymi. Nie wynika to tylko z tego, że instalatorzy i serwisanci prowadzą przeglądy istniejących instalacji, by zapewnić ich niezawodność w sezonie grzewczym, ale również modernizują oraz kończą nowe kotłownie, by umożliwić tanie ogrzewanie w budynku. Przed przystąpieniem do prac modernizacyjnych i wyboru źródła ciepła, należy zadać sobie pytanie, które z nich będzie najlepszym wyborem. Jaki jest niezawodny, bezobsługowy i tani sposób ogrzania budynku i przygotowania ciepłej wody?
Podejmując takie decyzje, warto sięgnąć do rzetelnych danych, a nie tylko bazować na własnych doświadczeniach. Bardzo dobrym źródłem informacji o tym będzie kalkulator przygotowany przez Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE, które udostępnia dane o aktualnych cenach ogrzewania przez wszystkie popularne źródła. Kalkulator podparty jest dużą ilością źródeł oraz dużą możliwością weryfikacji.
Tanie ogrzewanie domu – co wybrać? Poznaj zalety i wady systemów grzewczych
Poniżej znajdziesz aktualne ceny ogrzewania dla budynku o powierzchni 150 m2, wykonanego w standardzie z 2017 roku, w którym z ciepłej wody korzystają 4 osoby (40 l./os./dzień):
Z danych jasno wynika, że tanie ogrzewanie domu jednorodzinnego zapewni gruntowa pompa ciepła (solanka/woda). Podane ceny nie uwzględniają instalacji PV, którą klienci bardzo często łącza z pompą ciepłą. W arkuszu możesz również zrobić kalkulacje uwzględniającą dodatkowe panele. Warto jednak zwrócić uwagę, że gruntowa pompa ciepła na wykresie występuje w dwóch pozycjach – podobnie jak powietrzna pompa ciepła (powietrze/woda).
Różnica jest dość duża i wynika z tego, jaki system grzewczy posiadasz w swoim domu – czy jest to ogrzewanie podłogowe (35°C), czy ogrzewanie grzejnikowe (55°C). Wraz ze wzrostem temperatury zasilania, spada sprawność pompy ciepła.
Największym wyzwaniem przy gruntowej pompie ciepłą jest koszt inwestycji związany z wykonaniem odwiertów dolnego źródła. Zależnie od wielkości domu – w tym przypadku będzie to od 15 000 do 25 000 zł.
Marka Saunier Duval posiada w swojej ofercie powietrzne pompy ciepła Genia Air, które zapewnią tanie grzanie z pompą ciepła w budynku zarówno z podłogówką, jak i grzejnikami, które można porównać z kotłem peletowym, w którym temperatura zasilania nie ma znaczenia:
Oczywiście porównując te dwa urządzenia, nie możesz zapomnieć o dwóch istotnych aspektach, takich jak cena zakupu i montażu oraz wymagania związanych z bieżącą obsługą. Zarówno pompa ciepła, jak i kocioł peletowy nie mają specjalnych wymagań co do przyłączy. Jednak kocioł wymaga oddzielnego pomieszczenia na montaż, składzik paliwa oraz komina. W obecnej technologii może to być tylko wizyta przy kotle raz w tygodniu i załadowanie go, jednak w przypadku pompy ciepła możesz zupełnie zapomnieć o obsłudze i wykonywać tylko coroczny przegląd. Wybierając pompę ciepła, dodatkowo dbasz o środowisko i nie przyczyniasz się do powstawania smogu, który jest bardzo odczuwalny i szkodliwy w sezonie grzewczym.
Podobnie jak z peletem wygląda sprawa z kotłami stałopalnymi. Duże znaczenie ma sprawność kotła oraz jakość drewna, którym w nim palisz. W układzie z 100% ogrzewaniem podłogowym i tak najtaniej wyjdzie bezobsługowa pompa ciepła. W układach wysokotemperaturowych ceny są zbliżone, jednak obsługa jest zupełnie nieporównywalna.
Pomimo że kocioł stałopalny jest standardowo tańszym urządzeniem, jednak nie podlega pod programy dotacyjne. Analizując obecne dofinansowania oraz ceny produktów koszt zakupu, podobnie jak i eksploatacji jest zbliżony, a komfort nieporównywalny.
Kocioł gazowy – czy w dalszym ciągu zapewni tanie ogrzewanie mieszkania, czy domu?
Analizując obecne stawki energii, pompa ciepła ma przewagę nad kotłem gazowym nawet w przypadku ogrzewania grzejnikowego. Nie oznacza to jednak, że urządzenia te są złym wyborem. Koszt inwestycji w kocioł gazowy może być mniejszy – szczególnie w modernizowanym budynku oraz z uwzględnieniem dotacji.
Istotną zaletą kotłów gazowych jest ich niezawodna i bezobsługowa praca. Szczególnie dobrze sprawdzą się w budynkach z systemem grzewczym wysokotemperaturowym. Duże doświadczenie firm współpracujących z marką Saunier Duval pozwala na szybką i niezawodną obsługę tych urządzeń.
W ofercie marki znajdziesz zarówno kotły dwufunkcyjne, jak i jednofunkcyjne przystosowywane do domów nowych i modernizowanych.
Zdecydowanie najdroższym sposobem grzania są kotły elektryczne. W niektórych sytuacjach niestety jest to jedyne możliwe źródło ciepła np. stare kamienice bez nowego systemu grzewczego.
Tanie ogrzewanie domu lub mieszkania – jak obniżyć ceny?
Oprócz wymiany źródła ciepłą na nowoczesne lub sprawdzenia swojego systemu przez wykwalifikowanego serwisanta najlepszym sposobem jest obniżenie zapotrzebowania. W starszych budynkach bardziej opłacalne może okazać się wykonanie termomodernizacji przegród zewnętrznych lub wymiana okien niż wymiana źródła ciepła. Bardzo dobrze widać to w momencie, gdy przeanalizujesz ten sam budynek, jednak z wykonaniem zgodnym z Warunkami Technicznymi z 2021 roku, a nie 2017 roku:
Z powyższego wynika, że koszt ogrzewania powietrzną pompą ciepła spadł o 990 zł w skali roku.
Dodatkowo warto sprawdzić, jakie temperatury utrzymujesz w pomieszczeniu. Przegrzewanie ich skutkuje nie tylko drogim ogrzewaniem, ale również źle wpływa na samopoczucie i nasze zdrowie. Proste rozwiązania, jak montaż termostatu lub odpowiednie nastawy na urządzeniu, takie jak krzywa grzewcza również mogą obniżyć koszt ogrzewania. Warto skontaktować się z instalatorem marki Saunier Duval, który sprawdzi system i zaproponuje najlepsze rozwiązanie.