Wybór okien do bloku na pierwszy rzut oka nie różni się szczególnie od wyboru okien do domu jednorodzinnego. Jeśli jednak dokładnie przyjrzeć się wymaganiom stojącym przed mieszkańcami bloków, okazuje się, że powinni zwrócić szczególną uwagę na szereg właściwości. Na jakich parametrach skupić się, szukając wytrzymałych okien do bloku? Czy masz stuprocentowe prawo wybrać okna, które uważasz za najpiękniejsze – i dlaczego go nie masz? O prawie autorskim przysługującym architektowi i jego związku z wyborem okien do mieszkania opowiemy w poniższym materiale.
Jakie wymagana muszą spełniać okna w bloku?
Blok mieszkalny to szczególny rodzaj budynku. Właściciele poszczególnych mieszkań muszą respektować zasady współżycia, których nie mają mieszkańcy domów jednorodzinnych. Jedną z regulacji, które wpływają na życie wszystkich mieszkańców bloku, jest projekt architektoniczny. Nakłada on na właścicieli mieszkań szereg obostrzeń, jednak dzisiaj zwrócimy uwagę głównie na te dotyczące wymiany okien.
Ze względu na prawo autorskie, które należy do architekta, elewacja bloku mieszkalnego jest chroniona jako jego dzieło. Oznacza to, że nikt nie może ingerować w wygląd elewacji, a to bezpośrednio powoduje, że forma, rozmiar, kolor i rozmieszczenie okien jest chronione. Wynika to nie tylko z prawa architekta do ochrony prawnej jego wizji, ale też z prawa mieszkańców bloku do estetycznego i jednolitego wyglądu elewacji ich wspólnego domu. Reguły te powodują, że żaden mieszkaniec bloku nie może wymienić okna w swoim mieszkaniu na takie, które będzie odbiegało wyglądem od oryginalnie zamontowanego. Jeśli jednak inwestor zdecyduje się zamontować okna odbiegające od projektu architektonicznego, może zostać obciążony kosztami ponownej ich wymiany – spółdzielnia mieszkaniowa ma bowiem prawo nakazać przywrócenie elewacji oryginalnego wyglądu poprzez wstawienie odpowiednich okien. Co ważne: projekt architekta chroni tylko wygląd okien, dlatego każdy może wymienić je na takie same, ale wykonane z innych materiałów.
Jakie okna do mieszkania w bloku wybrać, by pasowały do wnętrza?
Wymiana okien w bloku, chociaż obciążona pewnymi wymogami, nie musi przysparzać kłopotu. Jeśli głównym jej celem było odświeżenie wnętrza i dopasowanie koloru okien do niego, warto znaleźć producenta, który zaoferuje okna w dwóch kolorach. To możliwe – wówczas wewnętrzna strona profili będzie miała kolor pożądany przez inwestora, dopasowany do pomieszczenia. Z zewnątrz okna mogą mieć kolor wymagany przez projekt architektoniczny. Takie rozwiązania proponują wszyscy liczący się producenci. Dzięki takim rozwiązaniom inwestor może mieć okna w dopasowanym kolorze, a prawo autorskie architekta nie jest łamane.
Polecane okna do bloku – co zapewni komfort mieszkania?
Wygląd okien określa architekt. Jeśli jednak okna w mieszkaniu zużyły się lub nie spełniają wymagań technologicznych, można je wymienić na lepsze. Warto wówczas wiedzieć, czym kierować się w doborze nowych okien i na jakie parametry zwrócić uwagę. Pozwoli to wybrać taką stolarkę, która na wiele przyszłych lat zapewni komfort i bezpieczeństwo mieszkania.
Wytrzymałość okien
Niezwykle istotne, a często pomijane, są parametry wytrzymałościowe okien. Mają one związek z odpornością na warunki atmosferyczne, ekspozycję na silny wiatr oraz wilgoć.
Czy okna mogą pomóc oszczędzać?
Każdy inwestor zwraca też uwagę na oszczędności i koszty. Nowe okna powinny być inwestycją, która w przyszłości może się zwrócić w postaci niższych rachunków. W czasach, w których w większości mieszkań zamontowane są odpowiednie liczniki, każdy mieszkaniec płaci za zużytą przez siebie ilość wody czy energii grzewczej – to właśnie na ten drugi parametr mają wpływ okna.
O odpowiedniej izolacyjności decyduje przenikalność cieplna – wskaźnik ten informuje o ilości ciepła przepływającego przez metr kwadratowy powierzchni okna przy założeniu, że różnica temperatur między wnętrzem a zewnętrzem wynosi 1 K. Specjaliści są zdania, że okna o parametrze Uw = 0,9 W/(m²K) dają gwarancję optymalnej oszczędności energii. Im jednak wartość parametru jest niższa, tym lepsza jest izolacyjność okna.
Cisza wewnątrz domu
Odpowiednia izolacyjność termiczna bardzo często pociąga za sobą wysoki współczynnik tłumienia hałasu. To bardzo ważny parametr, na który trzeba zwrócić uwagę, mieszkając w dużym mieście. Wskaźnik ten opisuje się jako Rw i w standardowych oknach wynosi około 30 dB. Na rynku są jednak dostępne okna oferujące znacznie wyższą izolację akustyczną – na poziomie sięgającym 47 dB. Należą do nich np. okna PVC-U Schüco LivIng od firmy Kapica. Wpływ na tak wysoki poziom izolacji akustycznej ma kompleksowe podejście do konstrukcji okna: komorowa budowa profili, nowoczesne uszczelnienie z EPDM oraz odpowiednie szyby. Wspólnie, elementy te tworzą jedno z najcichszych okien na rynku.
Jakie okna do bloku będą najlepsze – podsumowanie
W szukaniu odpowiednich okien ważne będą nie tylko odpowiednie parametry wytrzymałościowe czy izolacyjne, ale też określony wygląd okna, który spełni wymagania stawiane przez projekt architektoniczny. Wybór odpowiedzialnego i otwartego producenta będzie kluczem do znalezienia okien nie tylko wytrzymałych, ale też dopasowanych do wszystkich wymogów: zarówno stawianych przez inwestora, jak i wspólnotę mieszkańców bloku.
Takim odpowiedzialnym i godnym polecenia producentem z pewnością jest firma Kapica – warto zwrócić uwagę na proponowane przez nich okna z PVC czy aluminium.