Na co zwracać uwagę kładąc płyty g-k na poddaszu?

Płyty gipsowo-kartonowe to wygodny i niedrogi materiał często wykorzystywany do wykończenia poddaszy. Dzięki niemu można nie tylko zbudować nowy sufit podwieszany, ale również stworzyć nowe pokoje nie marnując miejsca na grube ściany. Na co zwrócić szczególną uwagę, aby montaż płyt g-k przebiegał w prawidłowy sposób?

Przed przystąpieniem do pracy

Płyty gipsowo-kartonowe łatwo pochłaniają wilgoć z otoczenia, dlatego ważne jest, aby były w odpowiedni sposób przechowywane. Istotne jest również to, aby ich montaż odbywał się przy zachowaniu odpowiedniej temperatury, a dzięki temu nie ucierpi ich wytrzymałość. Poważną kwestią jest również dobór odpowiedniego rodzaju płyt. Co do zasady poddasze to miejsce, w którym warto wykorzystywać płyty o właściwościach ogniochronnych.

Szybki i bezproblemowy montaż płyt

Ważna jest kolejność montażu płyt na poddaszu. Planując montaż płyt, należy zwrócić uwagę, aby ich krawędzie nie tworzyły żadnych poprzecznych połączeń. Trzeba zadbać o to, aby szczeliny sąsiadujących ze sobą płyt wynosiły nie więcej niż 3-4 mm.

Płytę montuje w dwóch warstwach. Pierwszą instaluje się za pomocą wkrętów rozmieszczonych co 30-35 cm. Drugą warstwę układa się z przesunięciem, za pomocą wkrętów rozmieszczonych co około 20 cm.

Kształt poddasza nie sprzyja łatwemu montażu płyt gipsowo-kartonowych. Z tego względu są one dość często przycinane. Ważne jest, aby przycięte krawędzie zwilżyć lub zagruntować przy pomocy wody. Ułatwi to przyczepność masy szpachlowej do nich.

Spoinowanie płyt – jak uniknąć pęknięć?

Dobre lub złe wypełnienie spoin ma również istotny wpływ na wykończenie poddasza. Wszelkie błędy i zaniedbania będą później wyraźnie widoczne. Spoiny należy wypełnić odpowiednią zaprawą.

Więcej o tym, jak prawidłowo zamontować płyty g-k na poddaszu, znajduje się na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/225201/patrz-na-zycie-przez-rozowe-plyty/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *