Lustra, jako element stylowej aranżacji – gdzie je wieszać i jakie wybrać?

Lustra w aranżacji wnętrz pełnią trzy role: pozwalają na skontrolowanie wyglądu, optycznie powiększają lub rozjaśniają pomieszczenia oraz tworzą oryginalną ozdobę. Doradzamy, jakie lustro wybrać i gdzie je wieszać, aby spełniały swoją rolę.

Lustereczko, powiedz przecie…

Każdy z nas chce dobrze wyglądać. Dlatego wychodząc z domu, zerkamy w lustro i kontrolujemy wygląd. W związku z tym, najwygodniej będzie, jeśli w przedpokoju powiesimy lustro, w którym odbijać się będzie cała sylwetka. Lustra w korytarzu dodatkowo pozwalają na wizualne powiększenie wnętrza, które najczęściej są niezbyt duże i muszą pomieścić szafę na odzież wierzchnią oraz parę par butów. Dzięki takiemu zabiegowi, nawet wąski przedpokój zyska na wyglądzie. Lustro w przedpokoju powinno być wykonane z materiałów wysokiej jakości. Warto zwrócić uwagę, czy lustro nie odbija sylwetki w pomniejszeniu lub powiększeniu – ma ono pozwalać na kontrolowanie wyglądu, zatem powinno przedstawiać odbicie wiarygodne.

W królestwie nastolatki

W życiu każdego dziecka nadchodzi taki moment, że jego pokój staje się całym światem. Nastolatka w swoim pokoju śpi, uczy się, spędza czas wolny, a także dobiera stylizacje. Wstawienie lustra do pokoju dziecka pozwoli mu na szybsze przygotowanie się do wyjścia. Warto jest wybrać lustro stojące, wygodne w przestawianiu, co pozwala na szybką zmianę aranżacji wnętrza. Ciekawym rozwiązaniem do pokoju dzieci jest ściana zaaranżowana z luster różnej wielkości, tworzących lustrzaną mozaikę. W ten sposób lustra będą pełniły nie tylko funkcję praktyczną, ale także ozdobną.

Klasyka ponad wystrojami: jadalnia z lustrem

Lustro w jadalni to bardzo popularne rozwiązanie. Pięknie ociepla pomieszczenie – odbija nie tylko naturalne światło, ale także to, które odbija się od lamp czy świec w świecznikach stojących na stole. Lustro w jadalni powinno korespondować z wnętrzem, a jeśli jadalnia jest częścią większego pomieszczenia (na przykład salonu otwartego na kuchnię), powinno współgrać ze stylem stołu i krzeseł oraz ewentualnych mebli jadalnianych. Polecamy zawieszenie lustra w poziomie, po wymierzeniu odbijającego się na ścianie światła. Pamiętajmy o tym, żeby żarówki nie odbijały się w lustrze – nie wygląda to zbyt estetycznie.

Jak zaaranżować lustro w salonie?

Lustro w salonie jest jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów ozdoby ścian. Jeśli ściana wydaje się zbyt pusta, a obraz lub tapeta będzie zbyt ozdobna na tę cześć pokoju, to właśnie lustro w ozdobnej ramie będzie strzałem w dziesiątkę! Trzeba jednak pamiętać, że gdy w salonie znajdują się duże okna balkonowe, pionowe lustro na ścianie może okazać się przytłaczające. Kluczowy jest ruch naturalnego światła, ponieważ określi on, czy odbicie lustrzane nie będzie zakłócać oglądania telewizji, lub czy nie będzie oślepiające w czasie odpoczynku na sofach, lub fotelach. Dobrym pomysłem na powieszenie lustra w salonie jest również ściana nad kominkiem – powiększy pomieszczenie, ale nie odciągnie uwagi od samego kominka. Jeśli salon urządzony jest z niewielką ilością niskich mebli, można pokusić się o zawieszenie delikatnego lustra w ciekawym kształcie nad komodami.

Lustro w sypialni

Do sypialni o niewielkim metrażu idealnie wkomponuje się lustro zawieszane na drzwiach szafy lub drzwi do pokoju. Nie tylko pozwoli na optyczne powiększenie i rozświetlenie sypialni, ale pozwoli także na wprowadzenie kobiecego wystroju do wnętrza. Jeśli tylko układ pokoju na to pozwala, zachęcamy do wkomponowania toaletki z lustrem w zdobionej ramie.

Nowoczesne wnętrza: lustro w kuchni

Niecodziennym rozwiązaniem jest wstawienie lustra do kuchni. Sprawdzi się ono w nowoczesnych, surowych wnętrzach, które wykorzystuje błyszczące fronty – wiszące lustro będzie stanowiło niebanalną ozdobę tego pomieszczenia. Do kuchni polecamy wybierać lustra w stylu minimalistycznym, bez ozdobnych elementów mogących nie przetrwać częstego wycierania.

Lustra w biurze

Lustro w biurze jest dobrym rozwiązaniem, jeśli pomieszczenie jest ciemne lub bez dostępu do światła dziennego. Należy pamiętać, by lustro w biurze nie znajdowało się naprzeciwko biurka. Lustra do biura można wykorzystać jako element oświetlania, pozwalający na optyczne rozjaśnienie wnętrza, warto je wtedy umieścić ponad linią wzroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *