Lampy w stylu loftowym to jeden z najważniejszych elementów wystroju salonu utrzymanego w klimacie industrialnym. Idealne modele powinny zapewniać dostatecznie intensywne oświetlenie, a zarazem cechować się designem odpowiadającym minimalistycznej estetyce loftowej. Oto nasze propozycje!
Lampy w stylu loftowym – co trzeba o nich wiedzieć?
Jeśli chcemy odtworzyć w salonie atmosferę manhattańskiego loftu, pamiętajmy o najważniejszych wyznacznikach stylu industrialnego. Oryginalny loft to mieszkanie urządzone w dawnej hali fabrycznej lub na poddaszu magazynu. Wysoki sufit, duża ilość wolnej przestrzeni i surowe materiały, takie jak beton, cegły i metal – oto elementy składające się na niepowtarzalny klimat tej estetyki. Przestronne loftowe wnętrze musi być dobrze oświetlone, dlatego niezwykle istotną rolę odgrywają w nim lampy. Poszukując odpowiedniego modelu, miejmy na uwadze, że styl industrialny ceni minimalizm i rezygnuje z wymyślnych kształtów na rzecz prostych, wręcz oszczędnych form. Poniżej prezentujemy rodzaje lamp loftowych.
Rodzaje lamp industrialnych
Metal, najlepiej w wersji na wysoki połysk, to ważny surowiec w aranżacjach loftowych. Choć materiał ten może kojarzyć się ze sterylnością, zdecydowanie nie należy do tworzyw „zimnych”. Jego błyszcząca powierzchnia, odbijająca ciepłe światło żarówek, wprowadzi do pomieszczenia przytulną atmosferę. Pamiętajmy, że w salonie w stylu loftowym powinno znaleźć się kilka źródeł światła. Warto doświetlić strefę wypoczynku oraz kącik telewizyjny lampą stojącą lub małymi lampkami stołowymi. Doskonale sprawdzi się połączenie: wysoka lampa stojąca na łukowato zakrzywionym stelażu z półokrągłym metalowym, gładkim kloszem i lampa wisząca na sprężynce z szerokim płytkim kloszem o takim samym wykończeniu.
Oprawy z elementami z drewna
Drewno to kolejny surowiec, który znakomicie sprawdza się w aranżacjach loftowych. Wygląda nie tylko stylowo, lecz także ociepla wnętrze i pozwala uzyskać ciekawą grę tekstur, jeśli jest zestawione z błyszczącym metalem, szkłem, ścianami z cegieł oraz betonowymi powierzchniami. Meble do salonu z postarzanego drewna to popularne rozwiązanie, często wybierane do aranżacji industrialnych: w mało którym mieszkaniu zobaczymy jednak lampę z kloszem z drewna! Loftowa lampa z elementami drewnianymi powinna posiadać ażurowy abażur, w którym żarówka będzie odpowiednio wyeksponowana. Może wybrać model wykonany w całości z cienkich deseczek albo taki, który posiada jedynie drewniane wstawki – w każdym przypadku otrzymamy interesujący efekt i zbudujemy przytulny nastrój.
Stylowe abażury z drutu
Ażurowe klosze druciane są lżejsze i delikatniejsze niż drewniane, a przy tym mogą przybierać bardziej wyszukane, subtelniejsze kształty. Klatka z cienkiego drutu polakierowanego na czarno ma zazwyczaj regularny kształt geometrycznej bryły. Na polskim rynku znajdziemy efektowne lampy tego typu w formie kuli, stożka, walca, diamentu, a nawet… gruszki. Warto powiesić kilka modeli o abażurach wykonanych tą samą techniką, lecz w różnych kształtach. W oszczędnie umeblowanym salonie loftowym to właśnie oświetlenie odgrywa rolę najważniejszej dekoracji, dlatego można zaszaleć!
Designerskie modele z tworzywa sztucznego
Tworzywo sztuczne to surowiec oferujący ciekawe opcje aranżacyjne, lecz często niedoceniany. Za jego pośrednictwem można wprowadzić do wnętrza oryginalne, wyszukane kształty i nasycone kolory, które ożywią industrialny salon i nadadzą mu unikatowy charakter. Lampy wykonane z tworzyw sztucznych dobrej jakości (np. polipropylenu) są równie trwałe, jak metalowe i drewniane, i prezentują się bardzo gustownie. Jeśli mamy w salonie wysoki sufit, warto powiesić kilka lamp w różnych kolorach. Zwolennicy bardziej stonowanych kompozycji stworzą wysmakowaną aranżację, gdy białe lampy wiszące połączą z białymi meblami lakierowanymi na wysoki połysk i surowymi, betonowymi ścianami.
Radykalny minimalizm, czyli… gołe żarówki
Jeśli chcemy odtworzyć w salonie klimat klasycznego manhattańskiego loftu, zdecydujmy się na lampy w wersji ultraminimalistycznej, czyli na… gołe żarówki. Warto wybrać takie w ozdobnym kształcie kuli lub gruszki, koniecznie z grubymi złotymi bądź srebrnymi gwintami. Mogą zwisać z sufitu na grubych czarnych kablach, pojedynczo albo tworząc długi łańcuchowy ciąg. Jest to znakomite rozwiązanie dla zwolenników aranżacji wiernie odtwarzających podstawowe założenia stylów wnętrzarskich. Jeśli jednak obawiamy się, że pozbawione oprawy żarówki będą razić w oczy, osłońmy je szklanymi kloszami w formie baniek. Zachowamy w ten sposób oszczędną stylistykę, a nasza loftowa minimalistyczna lampa będzie rozsiewać łagodny, przytulny blask.