Kupujemy mieszkanie – w centrum czy na przedmieściach?

Odwiecznym problemem osób chcących kupić mieszkanie – na rynku pierwotnym lub wtórnym, jest podjęcie decyzji o tym, gdzie ma być ono zlokalizowane. Wybór często opiera się na zdecydowaniu o tym, czy chcemy mieszkać w centrum czy na przedmieściach? Obie opcje mają swoje wady i zalety. Jakie?

Dlaczego centrum?

Dostęp do różnych punktów infrastruktury miejskiej, bliskość atrakcji i potencjalnych miejsc pracy sprawia, że mieszkanie w centrum ma wiele zalet. Nie ma problemu, aby złapać autobus czy tramwaj, żeby dotrzeć do innej części miasta. Centrum wybierają osoby, które lubią duże tempo życia i nie przeszkadza im hałas, który niestety w takich dzielnicach w dużych miastach panuje właściwie bez ustanku.

Dlaczego przedmieścia?

Mieszkanie poza ścisłym centrum miasta ma wiele zalet. Przedmieścia są ciche, spokojne, charakteryzują się niższą zabudową i dużą ilością zieleni. Można tu żyć z dala od hałasu, jaki panuje w śródmieściu, ale wadą takiego mieszkania jest często duża odległość od punktów infrastrukturalnych jak duże sklepy, przedszkola, szkoły, czy szpitale i przychodnie. Warto sprawdzić przed zakupem mieszkania na przedmieściach, jak będzie wyglądała kwestia dotarcia do pracy z takiego miejsca. Czasem okazuje się, że wbrew pozorom łatwiej i szybciej dojedziemy z obrzeży miasta do swojej pracy, niż z centrum, gdzie w godzinach szczytu trzeba stać po prostu w korkach.

Pośrednie rozwiązanie

Przykład lokalizacji, która ani nie jest w centrum, ani nie jest położona całkowicie na przedmieściach wielkiego miasta, stanowi Karpia 22 w Poznaniu, na osiedlu Naramowice. Realizowana jest ona przez dewelopera Red-co. Wybudował on w sąsiedztwie Starego Miasta w Poznaniu kompleks trzech wielorodzinnych obiektów mieszkalnych. W każdym z nich dostępne są mieszkania o różnej powierzchni, z obszernymi balkonami. Pod częścią mieszkalną zorganizowano wspólną podziemną przestrzeń parkingową.

Warto zwrócić uwagę na samą lokalizację nieruchomości. Jest dobrze skomunikowana z centrum Poznania, ale tak samo łatwo można dotrzeć z Karpiej 22 do terenów podmiejskich, które są świetnie zorganizowane pod kątem sportu i rekreacji. Dzielnica rozwija się, jest tu cicho i spokojnie, nie brakuje zieleni i pięknych miejsc o walorach krajobrazowych. Można powiedzieć, że stanowi to połączenie lokalizacji i w centrum, i na przedmieściach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *