Krzesełko schodowe czy schodołaz – co wybrać?

Problemom z wchodzeniem i schodzeniem po schodach można łatwo zaradzić – wystarczy zastosować jedno z urządzeń umożliwiających pokonywanie barier architektonicznych. Jeżeli szukasz rozwiązania, z którego możesz korzystać w swoim domu, rozważ wybór windy krzesełkowej lub schodołazu. Zobacz, w jakich sytuacjach sprawdzi się każde z nich.

Krzesełko schodowe – Twoja winda domowa

Jeżdżący fotelik to niewątpliwie jeden z najbardziej komfortowych sposobów na przemieszczanie się po schodach. Aby pokonać stopnie, wystarczy usiąść na tapicerowanym siedzeniu, wygodnie się oprzeć i uruchomić urządzenie za pomocą joysticka ukrytego w podłokietniku lub pilota. Estetyczny wygląd krzesła schodowego doskonale komponuje się z wnętrzami domów utrzymanych w różnych stylistykach, przypominając bardziej mebel niż windę dla niepełnosprawnych. Możesz korzystać z fotelika zarówno wewnątrz budynku, jak i na schodach frontowych oraz prowadzących na taras. Winda krzesełkowa jest montowana na stałe, lecz jej założenie nie wymaga przebudowywania klatki schodowej, ani rozbudowywania instalacji elektrycznej.

Kiedy warto wybrać windę krzesełkową?

Zobacz, w jakich sytuacjach założenie krzesełka schodowego jest najlepszym sposobem likwidacji barier! Rozważ jego założenie, gdy spełniasz poniższe warunki:

  • wchodzenie po schodach sprawia Ci trudność,
  • nie poruszasz się na wózku inwalidzkim,
  • chcesz zachować samodzielność w pokonywaniu schodów/mieszkasz samotnie,
  • przestałeś korzystać ze schodów z powodu strachu przed upadkiem,
  • zależy Ci na tym, by skutecznie zlikwidować barierę architektoniczną w Twoim domu.

Schodołaz – mobilny transporter

Znacznie bardziej uniwersalną metodą pokonywania barier jest zastosowanie schodołazu. Jest to urządzenie mobilne, z którego skorzystasz w domu, ale także w przestrzeni publicznej czy w hotelu, w którym zatrzymasz się podczas wyjazdu. Wybierając schodołaz kroczący lub gąsienicowy, możesz odwiedzać wiele miejsc, nie martwiąc się o to czy zostały one dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powinien Ci jednak towarzyszyć opiekun, który będzie obsługiwał transporter podczas przemieszczania się po schodach oraz pomoże Ci spakować urządzenie do samochodu. Jeżeli Twoim towarzyszem jest drobna lub niezbyt silna osoba, rozważ zakup schodołazu gąsienicowego, którego obsługa nie wymaga użycia siły.

Kto powinien wybrać schodołaz?

Czy już wiesz, które urządzenie sprawdzi się w Twoim przypadku? Jeśli nie jesteś tego pewien, zobacz, kiedy warto kupić schodołaz. Rozważ wybór mobilnego transportera, jeśli:

  • poruszasz się na wózku inwalidzkim,
  • korzystasz z pomocy opiekuna,
  • często podróżujesz i lubisz odwiedzać nowe miejsca – także te, których nie przystosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych,
  • nie chcesz lub nie możesz zamontować na stałe windy schodowej,
  • zależy Ci na obniżeniu kosztów likwidacji barier architektonicznych.

Dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych

Jeżeli chcesz zyskać swobodę w przemieszczaniu się po całym domu bez konieczności ponoszenia dużych wydatków, skorzystaj z możliwości uzyskania dofinansowania. Osoby niepełnosprawne mogą starać się o otrzymanie dotacji na likwidację barier ze środków PFRON, której wysokość wynosi zwykle od 65% do 85%. Aby pomóc Ci w uzyskaniu dofinansowania, chętnie przygotujemy kosztorys dotyczący wybranego przez Ciebie urządzenia. Skontaktuj się z nami, by zamówić bezpłatną wycenę.

Likwiduj bariery architektoniczne niskim kosztem

Inną metodą obniżenia kosztów jest zakup windy schodowej używanej lub wybór jednego z naszych modeli schodołazów używanych. Jeśli nadal wahasz się pomiędzy krzesełkiem schodowym, a schodołazem, wypożycz na miesiąc mobilny transporter dla osób na wózkach inwalidzkich. Dzięki temu zyskasz okazję, by sprawdzić w praktyce, czy korzystanie z tego urządzenia odpowiada Twoim potrzebom. Możesz też poradzić się ekspertów z Wind Schodowych, dzwoniąc pod nr: +48 692 44 94 74, +48 608 445 819 lub +48 606 686 002.

Zapraszamy do kontaktu!

Windy Schodowe

RAV-NET Rafał Kurzyna

www.windy-schodowe.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *