Kredyt hipoteczny dla wielu osób jest jedynym sposobem na zakupienie nowego mieszkania, dlatego też warto dokładnie mu się przyjrzeć. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które w najbliższym czasie chcą skorzystać z kredytu hipotecznego, ale niestety nie mają zielonego pojęcia, jak za to się właściwie zabrać.
Kredyt hipoteczny od a do z
W dzisiejszych czasach kredyty hipoteczne wykorzystywane są przede wszystkim do sfinansowania zakupu nowego mieszkania od dewelopera albo do sfinansowania budowy nowego domu. Warto wspomnieć również i o tym, że kredyt ten można wykorzystać także do zakupu działki albo do przeprowadzenia gruntownego remontu. Osoby, które chcą skorzystać z tej formy finansowania muszą wnieść 20% wkładu własnego. Niektóre banki przy dodatkowym ubezpieczeniu, mogą obniżyć ten próg nawet do 10% wkładu własnego. Jeżeli chodzi o sam okres kredytowania, to może on wynosić maksymalnie 35 lat.
Więcej na temat finansowania zakupu nieruchomości znajdziesz na http://www.budrem.pl/finansowanie
Kto może skorzystać z kredytu?
Otrzymanie kredytu hipotecznego na nowe mieszkanie, jak łatwo się domyśleć jest uzależnione przede wszystkim od naszej zdolności kredytowej. Każdy z banków korzysta z własnych metod obliczania wysokości maksymalnej kwoty kredytu, którą kredytobiorcy będą w stanie regularnie spłacać. Przy ustalaniu zdolności kredytowej brane są pod uwagę nie tylko nasze dochody, ale również wiek, stan cywilny, wcześniejsza historia kredytowa, miejsce zamieszkani albo sytuacja finansowa pozostałych współkredytobiorców.
Rzeczywiste koszty kredytu
Kredyt hipoteczny dla większości osób jest najtańszym sposobem zakupu mieszkania od dewelopera, dlatego też cieszy się tak dużym zainteresowaniem. Osoby, które chcą skorzystać z tego finansowania, powinny bardzo dokładnie zapoznać się z wszystkim kosztami kredytu. Pamiętać należy nie tylko o marży banku (jego zysku z oprocentowania kredytu), ale również o wszelkich prowizjach. Mowa tutaj przede wszystkim o dodatkowych opłatach za udzielenie kredytu, które można negocjować z bankiem. Koszty generują również wszelkie ubezpieczenia do których możemy zaliczyć: ubezpieczenie pomostowe, ubezpieczenie od straty pracy, ubezpieczenie na życie albo wspomniane wcześniej ubezpieczenie niskiego wkładu. Na samym końcu warto wspomnieć o kosztach związanych z notariuszem i podatkiem PCC. Aby poznać rzeczywisty koszt kredytu warto kierować się zawsze RRSO, czyli wskaźnikiem rzeczywistej stopy oprocentowania.
Zabezpieczenie kredytu hipotecznego
Głównym zabezpieczeniem kredytu hipotecznego dla banków jest oczywiście hipoteka. Każdy kredytobiorca przy zaciąganiu kredytu hipotecznego ręczy nie tylko obecnym, ale również przyszłym majątkiem. Górną granicą wszelkich roszczeń banku jest zawsze wartość hipoteki. Pamiętać należy o tym, że zgodnie z prawem kredyt hipoteczny w Polsce może być udzielany tylko w tej walucie, w której do kredytobiorca otrzymuje wynagrodzenie. Dodatkową formą zabezpieczenia dla banku może okazać się ubezpieczenie pomostowe, poręczenie osoby trzeciej albo weksel.
Jak otrzymać kredyt?
Pierwszym krokiem jest oczywiście podpisanie umowy przedwstępnej albo deweloperskiej (w sytuacji gdy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym). Drugi krok polega z kolei na wypełnieniu wniosku kredytowego. Warto wniosek złożyć do kilku banków jednocześnie, dzięki czemu będzie można porównać poszczególne oferty. Aby uzyskać najlepszy kredyt, warto skorzystać także z pomocy pośrednika kredytowego. Jeżeli otrzymany pozytywną decyzję kredytową, to można przystąpić do podpisania umowy. Ważne jest jednak, aby przed złożeniem podpisu, dokładnie zapoznać się z wszystkimi zapiskami na umowie. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim zapiski o dodatkowych opłatach i formie spłaty kredytu hipotecznego.