Kable do fotowoltaiki – nieodzowne w każdej instalacji fotowoltaicznej

Kable do fotowoltaiki, inaczej zwane kablami PV, są niezbędnym elementem każdego systemu fotowoltaicznego. To specjalistyczne okablowanie wykorzystywane jest do łączenia paneli solarnych z falownikami i innymi komponentami instalacji fotowoltaicznej. Kable do fotowoltaiki posiadają zdolność przenoszenia prądu elektrycznego na duże odległości bez istotnych spadków napięcia. To m.in. dzięki nim energia elektryczna pozyskana ze słońca trafia do gniazdka elektrycznego w ścianie. Dlatego tak ważne jest, aby były trwałe, solidnie wykonane, wytrzymałe i niezawodne. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę wybierając kable do fotowoltaiki.

Sprawdź, z jakiego materiału wykonane są kable do fotowoltaiki

Decydując się na zakup kabli fotowoltaicznych sprawdźmy, czy wykonane są z certyfikowanych materiałów wysokiej jakości, spełniających wymagane normy i standardy. Kable do fotowoltaiki wytwarza się z różnych surowców, najczęściej z elektrolitycznej miedzi cynowanej. Materiał ten jest wybierany ze względu na jego zdolność do przewodzenia prądu elektrycznego oraz wytrzymałość i trwałość. To bardzo istotne, ponieważ kable fotowoltaiczne są narażone na szereg niekorzystnych warunków atmosferycznych i środowiskowych. Muszą więc być odporne m.in. na wysokie i niskie temperatury, wilgotność, promieniowanie UV, ścieranie, a także na naftę, kwas, czy amoniak. Ważny jest nie tylko materiał, z jakiego wykonane są kable do fotowoltaiki, ale też sposób ich izolacji. Kable do fotowoltaiki są powlekane warstwą ochronną, która zapobiega ich uszkodzeniom i poprawia wydajność przewodzenia prądu. Niektóre kable są dodatkowo chronione przed gryzoniami specjalną siatką.

Zweryfikuj elastyczność i giętkość kabli do fotowoltaiki

Oprócz jakości materiałów, z których wykonane są kable do fotowoltaiki, czyli przewód i powłoka izolacyjna, warto zwrócić uwagę na ich elastyczność. Kable fotowoltaiczne powinny być giętkie, żeby można je było łatwo instalować także w ciasnych przestrzeniach i bezproblemowo montować np. wokół przeszkód.

W razie pytań, skontaktuj się ze specjalistami od kabli fotowoltaicznych w EKOPOLSKA

Wydajność i niezawodność kabli fotowoltaicznych sprawia, że są one z pewnością opłacalną inwestycją. Przed zakupem kabli do fotowoltaiki warto skorzystać z fachowego wsparcia doradców EKOPOLSKA, którzy podpowiedzą jaki rodzaj kabli PV wybrać. Doradztwo obejmuje nie tylko pomoc przy wyborze kabli fotowoltaicznych, ale także wsparcie techniczne w montażu i obsługę po sprzedaży, w trakcie eksploatacji rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *