Jakie są główne kolory tuszów do drukarek?

Niezależnie od tego, jaką drukarkę wybierzesz, nie spełni ona swej funkcji bez odpowiedniego tuszu. Są urządzenia, które potrzebują tylko jednego koloru – czarnego; ale są i takie, w których musisz uzupełnić aż cztery kolory. Na rynku obecne są oryginalne tusze, produkowane dla konkretnego modelu, np. tusz do drukarki Canon, oraz alternatywne propozycje innych producentów.

Cztery kolory podstawowe

Najbardziej popularnym kolorem tuszu jest czarny, ponieważ wykorzystywany jest on do druku zarówno czarno-białego, jak i kolorowego. Nie dziwi więc fakt, że kartridż z tym kolorem trzeba uzupełniać najczęściej.

Oprócz czarnego tuszu kolorowa drukarka wykorzystuje jeszcze trzy kolory, tzw. kolory podstawowe: niebieski (przypominający błękit), fuksjowy i żółty (w bledszej wersji). Od angielskich nazw tych kolorów powstał akronim zestawu: CMYK (cyjan, magenta, yellow i key colour).

Jak już wspomniano, czarny tusz najszybciej się zużywa, dlatego kupując kartridż do kolorowych drukarek, sprawdź, czy dany zestaw opisano jako CMYK, czy jako CMY, czyli zestaw bez koloru czarnego. Co prawda w niektórych modelach możliwy jest druk czarno-biały bez czarnego tuszu, ale bez key colour nie uzyskasz żadnych zadowalających efektów.

Wady zestawu CMYK

Podczas drukowania cztery kolory tuszu łączą się ze sobą w odpowiednich proporcjach, tworząc kolejne, złożone kolory. Choć system ten ma wady – kolory podstawowe nie są zestandaryzowane i mogą różnić się w zależności od producenta – jest na tyle funkcjonalny, że wykorzystuje się go w każdym druku kolorowym, amatorskim i profesjonalnym.

Jak wybrać tusz do drukarki Canon

Podstawową zasadą, której warto się trzymać, jest ładowanie kartridżów tuszem dedykowanym dla danego modelu. Jeśli więc masz drukarkę Canon MAXIFY MB2050, wybierz tusz do drukarki Canon, który przeznaczony jest konkretnie do tego modelu. Aby sprawdzić model swojej drukarki, spójrz na obudowę (z przodu albo na górze). W tej kwestii nie kieruj się opisem wyświetlanym przez zainstalowane oprogramowanie i sterowniki, ponieważ one wskazują często tylko serię.

W kolejnym kroku sprawdź, który tusz jest kompatybilny z Twoim modelem drukarki. Dlaczego to takie ważne? Po pierwsze, odpowiednie parametry tuszu zapewniają stabilność kolorów, a po drugie, używając ich, unikniesz zapchania głowicy urządzenia.

Różnice między projektem a wydrukiem

Masz dobrą drukarkę i kompatybilny z nią tusz, a wydruki odbiegają od projektu, który wyświetlasz na swoim monitorze? Z tym niestety – w dużej mierze – musisz się pogodzić. Głównym powodem różnic są różne przestrzenie barw, na których pracujesz. Wydruki bazują na mieszaniu kolorów podstawowych (wspomniany wyżej CMYK), z kolei ekran wyświetla kolory w modelu RGB (akronim od angielskich nazw kolorów: red, green i blue). RGB to model teoretyczny, co oznacza, że każde urządzenie – w zależności od kalibracji – może różnie pokazywać barwy. Dodatkowo wręcz niemożliwe jest oddanie w druku kolorów widocznych na monitorze, zwłaszcza w zakresie intensywności barw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *