Jak zwiększyć bezpieczeństwo mieszkania?

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem? Do dyspozycji mamy wiele nowoczesnych systemów zabezpieczeń, ale solidne drzwi antywłamaniowe to bez wątpienia podstawowy element wyposażenia. Jakie drzwi antywłamaniowe do mieszkania wybrać, by móc zawsze czuć się bezpiecznie w swoim domu?

Drzwi antywłamaniowe – jakie wybrać?

Kluczową kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze wejściowych drzwi antywłamaniowych, jest oczywiście klasa bezpieczeństwa oraz potwierdzający ją certyfikat. Obecnie na rynku obowiązuje skala sześciostopniowa, przy czym za bezpieczne drzwi antywłamaniowe uznaje się modele klasy trzeciej oraz czwartej.

Drzwi antywłamaniowe klasy trzeciej montuje się tam, gdzie zabudowa jest gęsta, a więc na osiedlach i w domach szeregowych. Z kolei drzwi klasy czwartej poleca się do wolnostojących domów jednorodzinnych i usytuowanych w oddaleniu od innych zabudowań.

Drzwi antywłamaniowe do mieszkania – zabezpieczenia

Szukając drzwi antywłamaniowych do mieszkania, warto poprosić sprzedawcę o okazanie odpowiedniego certyfikatu wystawionego przez Instytut Techniki Budowlanej lub Mechaniki Precyzyjnej. Dzięki temu zyskamy pewność, że interesujący nas model faktycznie spełnia standardy jakości i bezpieczeństwa. Jakie cechy i parametry mają wpływ na klasyfikację drzwi antywłamaniowych?

Zamki i zawiasy do drzwi antywłamaniowych

O stopniu bezpieczeństwa i antywłamaniowości drzwi decyduje przede wszystkim rodzaj ościeżnicy oraz zawiasów, które utrudnią oddzielenie skrzydła drzwi od ramy. Dodatkowe zabezpieczenie stanowić powinny rygle, czyli różnego typu haki i bolce, rozmieszczone z boku drzwi. Takie kotwy zagłębiają się w ościeżnicy, czym uniemożliwiają wyważenie drzwi lub zdjęcie ich z zawiasów.

Kolejnym istotnym elementem drzwi antywłamaniowych jest zamek uruchamiający wielopunktowe rygle kotwiczące się w ościeżnicy oraz drugi zamek centralny. Przeważnie stosuje się zamki wieloryglowe z co najmniej czterema kotwami.

Ile kosztują drzwi antywłamaniowe?

Cena drzwi antywłamaniowych zależy między innymi od materiału, z jakiego je wykonano. Droższe modele mogą mieć wykończenie lakierowane lub MDF oraz eleganckie przeszklenia. Na cenę składają się także atesty i certyfikaty, jakie powinny mieć każde drzwi antywłamaniowe.

Cena zależy również od rodzaju zamków i zawiasów, ilości i rozmieszczenia rygli, a ponadto różnego rodzaju wykończeń. Droższe będą na przykład drzwi wzmacniane stalowymi prętami lub obłożone blachą. W zależności od producenta drzwi antywłamaniowe do mieszkania można kupić w cenie od 1500 do około 3000 zł.

Jak zabezpieczyć dom przed włamaniem?

Montaż drzwi antywłamaniowych to dobra inwestycja, ale opłacalna tylko wtedy, gdy pozostałe wejścia do domu są równie dobrze zabezpieczone. Włamywacze często dostają się do środka przez okna, drzwi balkonowe lub wejście do garażu. Pamiętajmy więc, by i te strefy odpowiednio zabezpieczyć. Możemy wykorzystać do tego okna z zamkami w klamkach lub rolety antywłamaniowe. Bezpieczeństwo domu zwiększają także alarmy i oświetlenie reagujące na ruch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *