Jak samodzielnie zabudować karnisz i przy tym sporo zaoszczędzić?

Zastosowanie karnisza sufitowego jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Jednak szynę trzeba czymś przesłonić i można z powodzeniem zrobić to samodzielnie, bez angażowania fachowców. Dziś przedstawimy Wam 4 sposoby, jak to zrobić łatwo i efektywnie. Zaoszczędzicie na robociźnie, a efekt może być naprawdę świetny.

Po pierwsze: zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych

Pierwszy sposób pewnie i Wam przyszedł do głowy, a mowa o zabudowie z płyt gipsowo-kartonowych. Taka konstrukcja jest sztywna i bardzo stabilna. Płytę można przyciąć na dowolny wymiar i trzeba kierować się wysokością pomieszczenia i odległością pomiędzy oknem a sufitem. Po docięciu płyty należy ją zamontować na przykręconych do ściany aluminiowych profilach. Potem nakłada się szpachlę i maluje powierzchnię na dowolny kolor. Prawidłowo wykonana osłona z płyt kartonowo-gipsowych zasłania karnisz i górną część zasłon, ale nie utrudnia otwierania okna. Taka osłona powinna być zamontowana w pewnej odległości od karnisza, tak, by można było swobodnie przesuwać na szynie zasłony.

Po drugie: maskownica z karton-gipsu

Gotowa osłona z karton-gipsu to propozycja dla tych, którzy nie chcą się bawić w docinanie i chcą maksymalnie zintensyfikować pracę. Trzeba wiedzieć, że montaż gotowej maskownicy skraca czas wykonania nawet o 80%. Zatem od czego należy zacząć? Najpierw należy wyznaczyć miejsce montażu i przykręcić dołączone do zestawu blaszki. Następnie trzeba nałożyć klej montażowy na całą powierzchnię płyty. Tu doskonale sprawdzą się kleje do domu i warsztatu, które znajdziesz w ofercie sklepu Ataszek. Przygotowaną osłonę należy osadzić na blaszkach i przykręcić przy użyciu kołków. Na koniec można pomalować konstrukcję wybraną farbą, uprzednio szpachlując powierzchnię. Taka maskownica świetnie się prezentuje w reprezentacyjnym salonie, ale mamy dla Was jeszcze dwa inne pomysły.

Po trzecie: zabudowa karnisza z listw maskujących

Pracę możesz sobie ułatwić jeszcze bardziej, wystarczy, że wybierzesz listwy maskujące z polistyrenu i poliuretanu. Mają niewielką wagę, przez to łatwo się je montuje przy użyciu mocnego kleju montażowego. W przeciwieństwie do płyt kartonowo-gipsowych są gotowe do malowania i nie trzeba używać w ich przypadku masy szpachlowej. Co ważne możesz w takiej listwie zamontować diody LED, czyli ją podświetlić, jeśli posiada odpowiedni rowek, w którym można zamontować taśmę z diodami. Tutaj do wyboru masz zarówno listwy gładkie, jak i te zdobione sztukaterią. A nasz ostatni pomysł to właśnie zabudowa karnisza sztukaterią dekoracyjną.

Po czwarte: Zasłoń karnisz listwą przysufitową ze sztukaterii

Maskowanie karnisza przysufitowego może być pracą trudniejszą lub łatwiejszą. Do prostych sposobów należy przesłonięcie listwą przysufitową. Tutaj należy wybrać tę w kształcie zbliżonym do litery L. Taka listwa wykonana jest z polistyrenu lub poliuretanu . Choć popularne są elementy sztukaterii wykonane ze styropianu, to w tym przypadku musisz takich unikać, bowiem bardzo łatwo można je uszkodzić, co utrudniałoby poruszanie zasłoną czy jej wymianę. W tym przypadku również wystarczy przyklejenie listwy mocnym klejem. Będzie miała ona charakter dekoracyjny i doskonale będzie pasować do aranżacji w stylu glamour czy nawet retro. Można wybrać model z ornamentowym wzorem, który będzie świetnie się prezentował.

Poznaj wszystkie zalety zamaskowania karnisza

Bez względu na to, czy jesteś zwolennikiem ukrywania wszelkich przyłączy czy też nie zabudowa karnisza zwiększa estetykę wnętrza. Na pewno gdy decydujesz się na zabudowę gniazdek w podłodze czy na blacie biurka, to warto pokusić się także o zamaskowanie karnisza, w ten sposób stworzy się bardziej spójną aranżację. Taka zabudowa bardziej pasuje również w przypadku stosowania ozdobnych zasłon i firan. To co niekoniecznie musi być widoczne zostaje zamaskowane, a tkanina może być w ten sposób lepiej wyeksponowana. Wnętrze nabiera klasy i przytulności, a nie bez znaczenia jest fakt, że możesz zastosować także dodatkowe oświetlenie LED listwy maskującej. Takie rozwiązanie nie tylko wpisuje aranżację w hi-tech, ale ma również wiele praktycznych stron. Zyskuje się dodatkowy punkt świetlny, który eksponuje wzory i tłoczenia zasłon czy firan.

Zabudowa karnisza nie musi być problemem. Wystarczy zastosowanie odpowiednich listw czy maskownic, a także nabycie profesjonalnego kleju, który sprawi, że wykończenie będzie trwałe i niezawodne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *