Sprzedaż domu lub mieszkania wydaje się ogromnym wyzwaniem, ale jeśli odpowiednio przygotujemy nieruchomość, cały proces może pójść całkiem sprawnie. Przeważnie wystarczą jedynie kosmetyczne poprawki w aranżacji wnętrz oraz ich delikatne odświeżenie, by dom robił lepsze wrażenie na potencjalnych nabywcach. O czym jeszcze trzeba pamiętać, wystawiając dom na sprzedaż?
Wbrew obiegowej opinii, nie tylko cena i lokalizacja decydują o powodzeniu nieruchomości na rynku wtórnym. Oczywiście atrakcyjne położenie może znacznie podnieść wartość domu i zachęcić potencjalnych nabywców, ale absolutnie nie daje gwarancji na szybką, zyskowną transakcję. Tym, co zwykle przesądza o kupnie, jest pierwsze wrażenie, jakie dom zrobił na oglądających, dlatego warto zadbać przede wszystkim o wizualną prezencję nieruchomości. Już od jakiegoś czasu dużą popularnością cieszą się usługi home stagingu, czyli profesjonalnego doradztwa w kwestii sprzedaży domu. W jej ramach możemy dowiedzieć się jak przygotować mieszkanie na sprzedaż, podnieść jego wartości i atrakcyjność w oczach nabywcy.
Przygotowanie domu na sprzedaż – od czego zacząć?
Zanim wystawimy dom na sprzedaż, warto przeprowadzić w nim gruntowne porządki. Miejmy na uwadze, że wnętrza zagracone naszymi drobiazgami i niepotrzebnymi w gruncie rzeczy przedmiotami robią złe wrażenie na kupujących. Osoby oglądające nasz dom będą próbowały wyobrazić sobie, jak zagospodarują przestrzeń, ustawią meble i zaaranżują wnętrza, a panujący w nich bałagan może znacznie utrudnić im podjęcie decyzji. Dlatego, zanim zaprosimy pierwszych potencjalnych nabywców do zwiedzenia nieruchomości, uprzątnijmy z pomieszczeń wszelkie osobiste rzeczy i pamiątki, takie jak rodzinne zdjęcia czy portrety. Usuńmy także plakaty, kurtki i buty z przedpokoju, zabawki naszych pociech, a także kocią kuwetę czy legowisko psa.
Dom powinien wzbudzać pozytywne emocje, sprawiać wrażenie przytulnego i gotowego na przyjęcie nowych lokatorów. By wywołać także wrażenie, warto zadbać o kilka subtelnych dodatków, takich jak miękka narzuta na łóżko, wazony ze świeżymi kwiatami czy bibeloty na regał w postaci świecy czy dekoracyjnego lampionu.
Jakie meble zostawić, a jakie zabrać ze sobą?
Wyposażenie wnętrz znacznie podnosi wartość nieruchomości, a kupujący często pytają o to, jakie sprzęty zostaną w lokalu. Atrakcyjne dla nabywców są zwłaszcza kuchnie wyposażane w zestaw szafek lub meble kuchenne na wymiar oraz kompletnie umeblowane salony. Oczywiście należy upewnić się, czy stan mebli, jakie zostawiamy w domu aby na pewno podniesie jego wartość. Z mieszkania trzeba usunąć sprzęty będące w złym stanie i nienadające się do renowacji. Z pewnością nie dodadzą one mieszkaniu uroku, a mogą potęgować wrażenie bałaganu i zagracenia. Meble, które zostawiamy na miejscu, powinny być estetyczne i funkcjonalne. Najlepiej sprawdzają się te o klasycznych fasonach i neutralnych kolorach, które podobają się większości osób.
Jeśli nie chcemy nieporozumień z nabywcą, warto od razu usunąć te meble, które zamierzamy zabrać ze sobą. Dobrym pomysłem będzie także sporządzenie dokładnej listy mebli i innych cennych przedmiotów, będących częścią oferty. Dzięki temu kupujący dokładnie wie, za co płaci, a lista ułatwia sprawny odbiór domu czy mieszkania.
Co musi zostać w sprzedawanym domu?
Na koniec warto poruszyć jeszcze jedną istotną kwestię, która często budzi wątpliwości przy sprzedaży mieszkania. Chodzi oczywiście o to, jakich sprzętów i elementów wyposażenia lokalu nie możemy zabrać ze sobą. Warto wiedzieć, że problem ten reguluje kodeks prawa cywilnego, którego odpowiednie przepisy określają, jakie części składowe lokalu przechodzą na własność nabywcy. Częściami tymi są rzeczy na trwale związane z mieszkaniem, które nie mogą być odłączone bez szkody dla lokalu lub zmian w jego użytkowaniu. Za takie części uznaje się więc okna, podłogi, armaturę, ale i meble kuchenne na wymiar lub zabudowane w nich sprzęty, których wymontowanie oznaczałoby uszkodzenie ścian lub szafek. Takie przedmioty przynależą do mieszkania i o ile umowa sprzedaży nie stanowi inaczej, przechodzą na własność nabywcy.