Jak dobrać rozmiar narzuty na łóżko?

Podstawowym elementem wyposażenia każdej sypialni jest łóżko, które decyduje o charakterze wnętrza, a także nadaje mu styl. Nie bez znaczenia jest narzuta na łóżko, która chroni je przed zniszczeniem, a jednocześnie stanowi ciekawy element dekoracyjny. Jak dobrać rozmiary narzuty na łóżko?

Jakiej wielkości powinna być narzuta na łóżko?

O ile zakup odpowiedniego rozmiaru pościeli nie jest problemem, o tyle dobór rozmiary narzuty może okazać się nie lada wyzwaniem. Dzieje się tak, ponieważ wielkość posłania determinuje nie tylko rozmiar łóżka, ale również jego konstrukcja, a także wysokość. Należy również uwzględnić indywidualne preferencje, ponieważ narzuta może być albo założona pod materac, albo sięgać do podłogi. Jak dobrać rozmiary narzuty na łóżko? Przede wszystkim:

  1. Zmierz rozmiar łóżka. Pierwszym krokiem jest zmierzenie szerokości, długości oraz wysokości swojego łóżka. Ważna jest także grubość materaca. Ten wymiar będzie potrzebny, jeżeli chcesz narzutę założyć pod materac. Otrzymane wymiary zapisz na kartce albo w komputerze. To znacznie ułatwi ci zakup.
  2. Określ preferowany wygląd. Zastanów się, czy chcesz, aby narzuta na łóżko była dokładnie dopasowana do wymiarów łóżka, czy ma być założona pod materac lub elegancko zwisać? To niezwykle istotne, ponieważ każdy sposób wymaga innych rozmiarów narzuty.
  3. Przeczytaj opis produktu. Jeżeli robisz zakupy online, dokładnie przeczytaj opis produktu, który zawiera informacje o rozmiarach narzuty. Upewnij się, że rozmiar narzuty, który wybierasz, pasuje do wymiarów łóżka.

Narzuta sięgająca do podłogi – jaki wybrać rozmiar?

Dobranie odpowiedniego rozmiaru narzuty na łóżko jest ważne, aby zapewnić odpowiednie dopasowanie i estetykę. Efektownym rozwiązaniem jest narzuta, która sięga do podłogi. Aby wybrać rozmiar, musisz zmierzyć szerokość, długość łózka, a także wysokość od podłogi aż do górnego krańca materaca. Następnie do szerokości narzuty dodaj dwukrotną wysokość. Z kolei do długości dodaj wysokość tylko raz, ponieważ narzuta od strony głowy zazwyczaj nie pada na ziemię. Przykładowo, dla łóżka o wymiarach 140 cm, (szerokość) x 200 cm (długość) x 40 cm (wysokość od podłogi, idealny rozmiar narzuty to będzie: 220 cm x 240 cm.

Narzuta założona pod materac – jaki rozmiar?

Innym sposobem jest założenie narzuty pod materac. Narzuta dokładnie okrywa pościel, a tym samym chroni ją przed kurzem. Taka opcja sprawdzi się, jeżeli łóżko jest elementem dekoracyjnym i nie chcesz w całości go przykrywać. Aby dopasować rozmiar narzuty założonej pod materac, musisz zmierzyć długość, szerokość i grubość materaca. Do szerokości materaca dodajesz dwukrotność wysokości oraz 10 cm na zakładkę (z każdej strony, czyli razem 20 cm). Z kolei do długości dodajesz szerokość tylko raz i zakładkę, ponieważ zakładasz narzutę tylko z jednej strony. Jeżeli jednak chcesz zawinąć narzutę z każdej strony, długość obliczasz dokładnie tak, jak szerokość. Przykładowo dla materaca o wymiarach 160 cm (szerokość) na 200 cm (wysokość) i 20 cm grubości minimalny rozmiar narzuty wynosi 200 cm x 230 cm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *