Kąpiel w drewnianej balii pod gołym niebem to idealna rozrywka na długie zimowe wieczory. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom fińskie balie ogrodowe są proste w obsłudze i bardzo komfortowe.
Zima to najlepszy sezon na balie ogrodowe
Chłodne dni, przymrozki, śnieg wcale nie muszą oznaczać rezygnacji z wypoczynku pod gołym niebem. Zima to szczególny okres, gdy modne stają się drewniane balie z gorącą wodą. Kąpiel w takiej beczce stanowi znakomity sposób na odprężenie ciała, poprawę nastroju i samopoczucia. Gorąca woda w kontraście z lodowatym powietrzem sprawia, że czujemy się, jakbyśmy korzystali z gorących źródeł. I to wszystko w kameralnym otoczeniu naszego ogrodu. Aby tej zimy grzać się w cudownej balii, nie zwlekaj z zamówieniem. Często czas oczekiwania na dostawę beczki wynosi kilka tygodni.
Najlepsze balie z drewna termicznego
By balia była wieloletnia i wytrzymała musi być wykonana z drewna termicznego. To specjalnej jakości drewno poddane skomplikowanej obróbce termicznej. Ten proces sprawia, że materiał staje się odporny na działanie warunków atmosferycznych i mikrobiologicznych, wykazuje lepsze właściwości izolacyjne i wieloletnią trwałość. Ogrodowe balie z drewna termicznego produkowane są w Finlandii przez profesjonalistów z zakresu obróbki drewna i balneoterapii. W Polsce dystrybucją fińskich balii ogrodowych zajmuje się firma ScandiSpa – ludzie z szerokim doświadczeniem i wszechstronną wiedzą. Wybór odpowiedniego modelu balii ogrodowej nie jest prosty. Pierwszym etapem jest rozpoznanie potrzeb i dopasowanie odpowiedniego pieca grzewczego.
Balia z piecem na drewno to przeszłość?
Tradycyjne gorące balie kojarzone są z dużym piecami opalanymi drewnem. Do dziś taki sposób ogrzewania ma swoich zagorzałych zwolenników. Dla nich rozpalanie i nagrzewanie balii to ogromna frajda, bez której gorąca kąpiel nie miałaby takiego klimatu. Jednak w dobie dzisiejszych wygodnych rozwiązań i bezobsługowych systemów, piec na drewno może wydawać się problematyczny. Magazynowanie drewno, kilkugodzinne nagrzewanie i podtrzymywanie ognia, głębiący dym, resztki popiołu itp. to czynniki które mogą spędzać sen z powiek i sprawić, że tracimy radość z relaksu. Dlatego rynek wychodzi naprzeciw wygodnego klienta i proponuje mu inne rozwiązania. Piec na drewno doskonale zastąpi piec gazowy, który podpinamy do butli gazowej i w 2-3 godzin bez naszego wysiłku mamy gorącą wodę gotową do błogiej kąpieli. Jednak najwygodniejszym i najbardziej popularnym w ostatnich latach sposobem ogrzewania wody w balii stał się piec elektryczny.
Elektryczna balia gorąca 24h na dobę
Piec elektryczny połączony z flirtem wody i termostatem to zdecydowanie przełom w zakresie produkcji balii. Balii, która nie jest już prostą drewnianą beczką z piecem, ale staje się równa nowoczesnym jacuzzi. Ogrzewanie elektryczne w balii jest praktycznie bezobsługowe. Raz ustawiamy pożądaną temperaturę, a piec cały czas pracuje by ją uzyskać i utrzymać przez dłużysz czas. Nieodzownym elementem pieca elektrycznego jest filtr wody. Dzięki niemu nie musimy wymieniać wody w balii po każdej kąpieli. Możemy spokojnie korzystać z tej samej wody przez nawet 2 miesiące. To znakomita oszczędność czasu i pieniędzy. Filtr z pompą wyłapuje z wody wszelkie zanieczyszczenia – kawałki naskórka, włosy, liście itp. Dzięki odpowiedniej filtracji i stosowaniu chemii bakteriobójczej czystą wodą w balii możemy cieszyć się naprawdę długo.
Oszczędność energii, dzięki odpowiedniej izolacji
W zimowych warunkach pobór energii do ogrzewania wody możemy maksymalnie zmniejszyć stosując odpowiednią izolację balii. Panel z drewna to za mało na zimowe temperatury. By balia była energooszczędna w fińskich modelach stosowano jest specjalną izolację arktyczna na ścianach i podstawie beczki. Niemniej ważna jest gruba pokrywa izolacyjna, którą należy zakładać zawsze, gdy z balii nie korzystamy. Odpowiednia izolacja dna, ścian i góry beczki efektywnie zabezpiecza przed stratami ciepła i zdecydowanie obniża koszty utrzymania gorącej wody w balii.
Bąbelki i ledy czyli nowoczesne wyposażenie
Gorąca kąpiel w zimowy otoczeniu to wyjątkowe doznanie, ale fińscy specjaliści znają specjalne techniki, żeby relaks ten był jeszcze bardziej przyjemny. Aeromasaż, czyli masaż sprężonym powietrzem, zwany po prostu bąbelkami, to urządzenie, które wymasuje Twoje ciało i sprawi, że poczujesz się naprawdę błogo. Zimą słońce zachodzi bardzo wcześnie i często to właśnie długimi wieczorami wygrzewamy się w balii. By dodać kąpieli trochę kolorów doskonałym dodatkiem do balii jest oświetlenie led, które zabarwi wodę na różne kolory i rozświetli ciemną noc.
Przygotowanie do gorącej kąpieli na dworze
Strój kąpielowy, grubszy szlafrok, ciepła czapka, klapki i już możesz pędzić do gorącej balii. Przejście między balią, a domem może nie być najprzyjemniejsze, ale po zanurzeniu się w cudownie gorącej wodzie zapomnisz o chwilowych niedogodnościach. Korzystając z balii warto na przemian nagrzewać ciało w kąpieli i schładzać na zewnątrz na przykład na leżaku. Takie działanie sprzyja poprawie odporności organizmu, o którą warto zadbać szczególnie zimą.