Fiołek alpejski – sadzenie, pielęgnacja, uprawa, wymagania

Fiołek alpejski jak go pielęgnować by cieszył swoim urokiem ?

Fiołek alpejski – skąd pochodzi?

Fiołek alpejski jest gatunkiem roślin należących do rodziny fiołkowatych. Spotkać je można w Karpatach i wschodnich Alpach, w Polsce występuje tylko w Tatrach. Często nazywany jest cyklamenem perskim, który jest innym gatunkiem roślin ozdobnych.

Jak sadzić fiołka alpejskiego?

Fiołki alpejskie sadzi się z nasion, jest to prosty zabieg, ale nie dla niecierpliwych, może potrwać nawet roku zanim roślina zakwitnie. Aby roślina mogła być hodowana w pomieszczeniu należy zasiać odmianę o dużych kwiatach. Przed rozpoczęciem sadzenia mocz nasiona fiołka w ciepłej wodzie przez co najmniej 12 godzin, aby zmiękczyć okrywę nasienną, a następnie opłucz. Nasiona sadzi się w doniczkach wypełnionych kompostem, równomiernie je rozmieszczając. Należy przysypać warstwę nasion, tak by powierzchnia była całkowicie pokryta. Obficie podlewamy, przykrywamy doniczkę szkłem oraz zakrywamy od światła. Utrzymujemy w temperaturze 16 ° – 21 °. Kiełkowanie trwa 30-60 dni. Po wykiełkowaniu odkrywamy osłonę i stawiamy w jasnym miejscu. Po pojawieniu się dwóch/trzech liści, rośliny rozsadzamy, pamiętajmy by bulwa była na równi z powierzchnią kompostu. Rośliny podlewamy regularnie oraz przesadzamy do większych doniczek tak by mogły się rozwijać.

Jakie wymagania ma fiołek alpejski i jak go uprawiać?

Pamiętajmy o odpowiednim świetle. Fiołek alpejski lubi jasne oświetlenie, ale filtrowane. Bezpośrednie narażenie na słońce może zniszczyć jego strukturę liści. Fiołki alpejskie dobrze radzą sobie na parapecie o poranku lub podczas późnych godzin popołudniowych. Odpowiednia temperatura dla fiołka to 15° – 18°, w przegrzanych pomieszczeniach kwiaty i liście opadają. Należy trzymać je z dala od źródła ciepła, roślina ta lubi wilgoć.

Fiołka należy podlewać umiarkowanie i nie od góry rośliny, ponieważ może to doprowadzić do zgnicia. Najlepiej podlewać fiołka poprzez wypełnienie podstawki i usunięciu nadmiaru po kilku minutach.

Pamiętajmy o nawożeniu rośliny. Na fiołka bardzo dobrze wpływa specjalny nawóz do bratków i fiołków. Można nawozić go co drugi tydzień.

Jak pielęgnować fiołka alpejskiego?

Aby roślina kwitła nam długie lata należy usunąć kwiaty, które przekwitły i wszelkie żółte liście. Przy pozbywaniu się liści i kwiatów ważne jest, aby usunąć całość przekwitniętych części trzymając delikatnie podstawę rośliny. Każdy fragment, który pozostanie, przyczyni się do zgnicia rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *