Ekogroszek w workach czy luzem, który jest lepszy?

Osoby, które zdecydowały się zakupić ekogroszek do swojego pieca z podajnikiem stoją przed podjęciem bardzo ważnej decyzji czy kupić go luzem czy w workach? Z pozoru to pytanie wydaje się być błahe jednak może mieć ogromne znaczenie dla wygody użytkowania materiału opałowego.

Ekogroszek workowany

Wielu osobą wydaje się, iż dostępny luzem ekogroszek jest tańszy. Naturalnie każdy produkt opałowy sprzedawany luzem wychodzi taniej na tonie, niż produkt pakowany. Niestety często niższa cena produktu opałowego wiąże się z jego niższa jakością. Jednak użytkownicy ekogroszku powinni pamiętać, iż przechowywanie opału luzem niesie starty na jego kaloryczności. Ekogroszek jest bardzo drobnym produktem opałowym, więc będzie niestety łatwiej wietrzał, będą tworzyły się spieki czyli podczas jego spalania będzie wytwarzało się więcej popiołu. Większe wytwarzanie się popiołu nie tylko obniża wydajność ekogroszku, ale również może być zagrożeniem dla samej instalacji grzewczej. Zbyt duża ilość pyłu unoszącego się w kotłowni może zatkać retortę oraz nadmuch czy nawet doprowadzić do uszkodzenia silnika w kotle grzewczym. Osoby użytkujące ten rodzaj opału powinny pamiętać, iż w skład węgla wchodzą gazy, które bardzo łatwo się utleniają jeśli ekogroszek jest przechowywany luzem. Szacuje się, iż źle przechowywany ekogroszek przez 8 tygodni może stracić około 20- 30% wartości energetycznych. Swoich wartości nie traci natomiast ekogroszek, który jest przechowywany w specjalnych workach.

Osoba kupująca ekogroszek w workach ma gwarancję jego dobrej jakości opału. Na każdym worku jest umieszczana informacje o parametrach paliwa. Ekogroszek pakowany jest na ogół w worki po 25 kg dzięki czemu klient z łatwością może sprawdzić ilość opału. Naturalnie pakowanie opału w worki po 25 kg jest to duży atut tego opału- łatwiej można go przechowywać w kotłowni ponieważ zajmuje mniej miejsca niż opał luzem. Poprzez zapakowanie opału w worki można go wygodnie dozować do podajnika pieca oraz zachować czystość w kotłowni.

Zakup ekogroszku w workach to duża oszczędność nie tylko pracy, ale także pieniędzy. Wystarczy kupić opał dobrej jakości u dobrego sprzedawcy i można się cieszyć ciepłem z małą ilością popiołu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *