Dzbanki szklane w każdej kuchni

Kiedy podczas przyjęcia na stole pojawiają się gorące napoje, pani domu może już być nieco zmęczona wcześniejszym podawaniem kolejnych potraw. Dobrze mieć wtedy w kuchni szklany dzbanek na herbatę, aby można było uzupełniać z niego filiżanki gości, nie wstając od stołu. Podawanie napojów to najważniejsze zastosowanie dzbanków szklanych, ale nie jedyne. Sprawdzą się one także w roli dekoracji.

W każdej kuchni powinien być szklany dzbanek. Latem będzie idealny do wody z cytryną i miętą, a przez cały rok – do herbaty lub kawy. Zimne napoje lepiej się prezentują w dzbankach prostych, smuklejszych. Jeśli częściej niż wodę li lemoniady mamy podawać kawę lub herbatę, to wybierzemy do tego bardziej pękate naczynia, z węższym wylewem, które będą bardziej chroniły zawartość przed wystudzeniem. Dzbanki szklane bywają sprzedawane w kompletach ze szklankami, ale jako naczynia pojedyncze można je dobrać do reszty wyposażenia kuchni.

Woda w plastikowej butelce lub sok w kartonie postawione na stole zaburzą aranżację nakrycia i potrafią pozbawić spotkanie uroczystego charakteru. Szklany dzbanek pozwala zachować elegancki styl i jest wygodny w użyciu. Dzięki temu, że jest przezroczysty napoje wyglądają w nim atrakcyjnie – widać owoce dodane do wody lub lemoniady, przyprawy i suszone owoce w zimowej herbacie.

Szklany dzbanek może pełnić funkcję wazonu. Jeśli przestajemy używać dzbanka do produktów spożywczych, śmiało możemy przeznaczyć go na kompozycje ozdobne. Bukiety świeżych kwiatów lub świąteczne gałązki będą w nim dobrze wyglądały i łatwo je ułożymy.

Doskonale zaprojektowany dzban szklany może być dekoracją sam w sobie. Można go też wypełnić drobnymi świątecznymi elementami – na przykład orzechami, suszonymi plastrami pomarańczy, gwiazdkami anyżu czy gałązkami choinkowymi. Taka prosta dekoracja nie wymaga dużego nakładu czasu i nie jest kosztowna, a może być atrakcyjnym dodatkiem do choinki lub zastąpić stroik świąteczny.

Dzbanek szklany łączy tradycję z nowoczesnym designem. Dawniej dzbany gliniane i porcelanowe należały do podstawowego wyposażenia dworów i mieszczańskich domów. Szkło zmienia nieco charakter tego naczynia. Nowoczesne dzbany ze szkła mają uproszczone kształty i są bardzo praktyczne w użyciu. Ponieważ zakup dzbanka do wody i napojów zwykle nie jest pierwszą potrzebą osób wyposażających nową kuchnię, można go śmiało kupić w prezencie. Każda pani domu doceni taki podarunek, zwłaszcza gdy będzie gościła więcej osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *