Stojąc przed wyborem drzwi wewnętrznych do nowego lub remontowanego wnętrza domu, lub mieszkania nie mamy łatwego zadania. Po pierwsze rynek oferuje niemal nieskończoną ilość propozycji, po drugie musimy wybrać takie drzwi, które będą nam służyć przez wiele lat i przez ten czas powinny też cieszyć nasze oko. Zanim jednak zdecydujemy się na te czy inne drzwi wewnętrzne pod kątem prezentowanych walorów estetycznych, poznajmy też techniczne detale, które również składają się na jakość produktu.
Z czego składają się drzwi wewnętrzne?
Drzwi jako całość, czyli skrzydło plus ościeżnica, zbudowane mogą być z drewna, jak i materiałów pochodzenia drewnianego, czyli MDF-u, lub twardszego HDF-u. Wypełnienie skrzydeł drzwiowych to najczęściej tzw. plaster miodu, czyli właściwie dla takiego plastra ukształtowany karton. Innym rodzajem wypełnienia jest płyta otworowo-wiórowa, która jest znacznie cięższa od plastra miodu i wykazuje także lepsze właściwości izolacji akustycznej. Skrzydło wypełnione płytą będzie też stabilniejsze i wytrzymalsze. Te parametry odnoszą się do wnętrza skrzydeł oraz materiałów użytych do produkcji ościeżnic, a co z zewnętrzną prezencją. Część, która buduje wrażenia wizualne jest wykończona płytą HDF przeważnie o grubości od 3 do 4 mm, która jest polakierowana lub pokryta specjalną folią dekoracyjną, lub laminatem. Jest jeszcze jeden rodzaj wykończenia, który zalicza się do tych najbardziej efektownych – naturalny, drewniany fornir, który w celach zabezpieczających pokrywa się lakierem dodatkowo utwardzanym promieniami UV.
Drzwi wewnętrzne to bardzo szerokie spektrum wyboru, które sprawia, że wnętrza naszych domów mogą przybrać niemal dowolnie wymarzoną aranżację. Warto przeglądać propozycje o sprawdzonych dostawców, którzy poza ofertą samych drzwi uzupełniają ofertę usługami transportu i montażu. Grupa Fachowiec oferuje kompleksowe usługi połączone ze wsparciem i doradztwem na etapie wyboru kompletu drzwi wewnętrznych.
Z przylgą czy bez – co to za różnica?
Tradycyjnym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem są drzwi przylgowe, z tzw. felcem. W przypadku drzwi przylgowych (felcowych) krawędź skrzydła nachodzi na ościeżnicę zakrywając w ten sposób miejsce stykania się z nią skrzydła drzwiowego. Oznacza to, że samo skrzydło nie jest osadzone w prostej linii z ościeżnicą, delikatnie poza nią wystając. Jednak warto zwrócić uwagę na zalety tego rodzaju skrzydła – są one szczelniejsze i wykazują lepsze właściwości izolujące akustycznie.
Wersja bezprzylgowa pozbawiona jest nachodzącej na ościeżnicę krawędzi. To oznacza, że po zamknięciu drzwi, skrzydło tworzy prostą linię z framugą, licując się z nią. Tego rodzaju drzwi są częstym wyborem jeśli wnętrza mają być utrzymane w nowoczesnej stylistyce, w której dominuje minimalizm.
To tylko kilka kwestii, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru drzwi wewnętrznych. Mnogość rozwiązań, wykończeń, kolorystyki jest obecnie niezwykle duża. Można wybrać drzwi z zawiasami na zewnątrz, ale są także dostępne takie, które zawiasy mają wpuszczone do środka. Zawiasy stają się wówczas niewidoczne. Te czy inne detale sprawiają, że ten czy inny wybór lepiej sprawdzi się w aranżacji skandynawskiej, nowoczesnej, loftowej czy tradycyjnej. Warto więc wybierać z głową i nie spieszyć się z podjęciem ostatecznej decyzji.