Drewno to jeden z najstarszych materiałów budowlanych. Jest trwałe i bardzo estetyczne, sprawdza się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków, ale trzeba zwrócić uwagę na rodzaj stosowanego drewna. Gdzie warto wykorzystywać ten materiał?
Płyty klejone
Produkowane są z litego drewna. Mogą być łączone na mikrowczepy albo skleja się poszczególne elementy płyty specjalnymi ściskami bądź używa do tego pras. Płyta z mikrowczepami jest tańsza w produkcji, a pod względem parametrów w niczym nie ustępuje płytom wytwarzanym tradycyjnymi metodami. Płyta klejona jest bardzo wytrzymała, odporna na wyginanie, pękanie i paczenie, dobrze znosi częste mycie. Idealnie ten materiał nadaje się do wykańczania podłóg i schodów, dość często używa się płyt klejonych także w meblarstwie.
Płyty MDF i HDF
Są to płyty, które powstają z włókien drzewnych z dodatkiem organicznych związków łączących i utwardzających. Tego typu płyta, dostępna między innymi na Siekierki.com.pl, charakteryzuje się jednorodną gęstością, dzięki czemu nie stwarza problemów podczas obróbki mechanicznej.
Płyta MDF to płyta średniej gęstości. Służy przede wszystkim do produkcji mebli, stolarki budowlanej oraz wykańczania wnętrz (panele ścienne, kasetony, ozdobne listwy przy ścianach i podłogach). Wygląda bardzo estetycznie i można ją poddać uszlachetnianiu, na przykład poprzez lakierowanie albo wykończenie naturalną okleiną.
Płyta HDF wyróżnia się większą gęstością i dużą twardością. Jest to materiał wykorzystywany powszechnie do produkcji paneli podłogowych oraz w branży meblarskiej, jako wykończenie tylnych ścianek mebli oraz szuflad.
Płyty OSB
Jest to płyta wiórowa, z zawartością drewna sięgającą 90 procent. Do jej produkcji używa się wyselekcjonowane pnie drzew, które po okorowaniu i zeskrawaniu na prostokątne wióry płaskie są sprasowywane na gorąco z użyciem specjalnie przygotowanej, wodoodpornej żywicy. Są to płyty bardzo odporne na działanie wilgoci, o niskiej nasiąkliwości, dzięki czemu można z nich budować pokrycia dachowe, ściany zewnętrzne i wewnętrzne, podłogi, stropy, duże elementy konstrukcyjne, schody, ogrodzenia, szalunki, boazerie, półki.
Płyty OSB występują w kilku wersjach – do użytku zewnętrznego wykorzystuje się płyty z oznaczeniem 3 i 4, płyty 1 i 2 wykorzystuje się wewnątrz budynków.