Dekoracje świąteczne na stół – w jakim stylu wybrać ozdoby?

Boże Narodzenie to święta obchodzone w bardzo uroczysty sposób. Obchodzimy je wspólnie z rodziną, najczęściej spędzając mnóstwo czasu na biesiadowaniu. Przy stołach spożywamy tradycyjną wieczerzę wigilijną czy bożonarodzeniowy obiad. Warto zadbać, aby stół, na którym będziemy spożywać rodzinne posiłki był nie tylko suto zastawiony ale także pięknie udekorowany.

Stół w stylu klasycznym

Stół nakryty w prostym klasycznym stylu zawsze będzie prezentował się doskonale. Ponadto można go w bardzo łatwy sposób dostosować do własnych potrzeb. Podstawą tego stylu jest lśniący, biały obrus. W polskich domach śnieżnobiałe nakrycie stołu jest kojarzone ze świętami i zawsze doskonale się sprawdza. Wybierając zastawę najlepiej postawić na tradycyjne, białe talerze oraz proste sztućce w srebrnym kolorze. Szklanki i kieliszki najlepiej aby miały prostą budowę i wykonane były z czystego szkła.

Klasyczny minimalizm nie oznacza braku akcentów świątecznych. Do eleganckiej zastawy można dodać odrobinę magii świątecznej w postaci wieńca z igliwia ułożonego na stole lub stylowych świeczników Eichholtz udekorowanych akcentami świątecznymi.

Stół glamour

Glamour to styl pełen przepychu i blasku. Świąteczny stół w tym stylu również musi lśnić i błyszczeć a przy okazji powinien zachwycać elegancją. Dlatego podstawę nakrycia, także w tym wypadku, powinien stanowić biały obrus. Wybierając zastawę najlepiej postawić na eleganckie talerze ze złotymi ozdobnikami oraz gładkie sztućce w kolorze złota. Ponieważ w glamour powinien dominować blask to zamiast zwykłych szklanek i kieliszków należy postawić na kryształy, w których cudownie odbija się światło.

Przepych w przypadku glamour nie oznacza jednak pstrokatości, dlatego wszelkie ozdoby świąteczne i dekoracje Bożonarodzeniowe znajdujące się na stole powinny być maksymalnie w trzech kolorach. Poza bielą i złotem warto postawić na ciemną zieleń lub burgund, które idealnie współgrają z kolorystyką świąt. Nie może zabraknąć również świec umieszczonych w świecznikach kryształowych lub w kolorze złota. Taki stół z pewnością zachwyci każdego, kto będzie przy nim siedział.

Stół w stylu boho

Styl boho podbija serca rzeszy młodych ludzi. Coraz częściej w mieszkaniach pojawiają się elementy dekoracyjne o ludowej tradycji powstawania. Obecnie hitem stają się makramy wyplatane ręcznie ze sznurków, ale również haftowane makatki, drewniane figurki i świeczniki. Stół świąteczny w stylu boho powinien charakteryzować się właśnie takimi, ręcznie wykonanymi dodatkami w różnorodnej kolorystyce.

Dlatego podstawę dekoracji stołu powinien stanowić obrus w kolorze złamanej bieli lub delikatnego beżu. Zastawa nie musi być elegancka i biała jak to było wcześniej. Doskonale sprawdzą się talerze w różnych kolorach. Podobnie w przypadku sztućców. Wspaniale będą prezentowały się widelce, noże i łyżki z dekoracyjnymi wzorami. Napoje najlepiej podawać w prostych szklankach i kieliszkach. Jako dekoracje na stole można umieścić wieniec bożonarodzeniowy wyplatany z wikliny lub gałązek i ozdobiony kolorowymi bombkami albo łańcuchami. Doskonale sprawdzą się również świeczki ustawione na plastrach drewna.

Boże Narodzenie to najbardziej rodzinne święta, które większość z nas celebruje z bliskimi posilając się świątecznymi specjałami. Aby wspólnie spędzony czas był przyjemny warto zadbać o świąteczną atmosferę nie tylko przez ustawienie w domu pięknej choinki ale również za pomocą pięknie udekorowanego stołu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *