Czy warto dopłacić do Xiaomi Mi 9?

W dzisiejszym porównaniu zestawimy sobie całkiem nowe i całkiem dobrze wykonane dwa modele smartfonów chińskiego giganta Xiaomi. Marka choć na polskim rynku stacjonuje od stosunkowo niedługiego czasu, zdobyła sobie sympatię wielu użytkowników urządzeń mobilnych. Wszystko za sprawą porządnie wykonanych telefonów, wyposażonych w mocne podzespoły i dostępnych w naprawdę przyzwoitych cenach.

Dzisiejsi bohaterowie to Xiaomi Mi 9 i jego mniejszy odpowiednik Mi 9 SE, czy rzeczywiście jest między nimi znacząca różnica?

Pierwszą różnicą, którą dostrzeżemy na pierwszy rzut oka to oczywiście ich rozmiar. Podczas gdy w Xiaomi Mi 9 zdecydowano się na większy wyświetlacz o standardowej dla flagowców wielkości 6,4 cala, w Mi 9 SE zastosowano ekran mniejszy o zaledwie 0,5 cala. Usunięcie notcha i pozostawienie łezki na przednią kamerę to rozwiązanie, które zastosowano w obydwu telefonach, które bardziej praktyczne okazuje się w mniejszym Mi 9 SE. Wysoki wyświetlacz utrudnia pełne korzystanie z całej jego powierzchni, obsługa urządzenia momentami będzie wymagała posługiwania się obydwoma rękoma. W tym przypadku na plus przemawia bardziej kompaktowy rozmiar SE, jednak preferencje co do wielkości wyświetlacza zależą oczywiście od potrzeb przyszłego właściciela smartfona, część z nas ceni sobie w końcu imponująco wyglądające duże ekrany.

Poza różnicą w wielkości smartfony wyglądają niemalże identyczne. Tylna obudowa to w dalszym ciągu popularne Gorilla Glass 5, które w tym przypadku zostało wykończone efektownie wyglądającą powłoką holograficzną. Choć telefony wykończone w ten właśnie sposób wyglądają naprawdę pięknie, nie raz spotykamy się z opiniami o ich kruchym i delikatnym wykonaniu, dlatego przyszłym i obecnym właścicielom nowych Xiaomi zalecamy wyposażyć swój smartfon w odpowiednie etui do Xiaomi Mi 9 i Mi 9 SE. Kruchy, szklany materiał może budzić pewne obawy podczas codziennego użytkowania, jednak dobre zabezpieczenie pozwoli na pełne cieszenie się smartfonem bez obawy o jego kosztowne zniszczenie.

Wnętrze Mi 9 i Mi 9 Se, czy mniejszy faktycznie jest słabszy?

Jeżeli chodzi zaś o wnętrze, Xiaomi tak jak i inni producenci wydający dwa telefony z jednej serii, ale o różnych wielkościach, największe zmiany jakie wprowadziło w swoje smartfony to te dotyczące specyfikacji procesora i aparatu. Sercem Mi 9 jest Qualcomm Snapdragon 855, natomiast Mi 9 SE Qualcomm Snapdragon 712. Największą różnicę stanowi oczywiście taktowanie zegara, które w większej wersji wynosi aż 2800 MHz, a w mniejszej 2300 MHz co ostatecznie stanowi dosyć sporą różnicę. Czy jednak użytkownik, który korzysta z swojego smartfona do przeglądania internetu, oglądania filmów i do komunikacji rzeczywiście to odczuje? Raczej nie, być może odczułby to, gdyby sposób jego korzystania z urządzenia był naprawdę wymagający np. obsługujący dużą ilość aplikacji oraz zaawansowane gry i programy.

Jak sprawdza się aparat obydwóch modeli?

Na wstępie warto zaznaczyć, że zarówno Mi 9, jak i jego mniejszy odpowiednik zostały wyposażone w aparat o potrójnych obiektywach i o ile ten główny nie różni się w żadnym z modeli, o tyle w pozostałych dwóch ze względu na specyfikację dopatrzymy się różnicy w jakości zdjęć. Główny obiektyw w obydwóch modelach to 48 Mpx o jednakowej, jasnej przysłonie f/1.75, ozostałe dwa obiektywy w Mi 9 i Mi 9 SE to odpowiednio 12 Mpx f/2.2 i 8 Mpx f/2.4 w teleobiektywie oraz 16 Mpx f/2.2 i 13 Mpx f/2.4 w obiektywie szerokokątnym 123°. Wyższe wartości przysłon przy niższej wartości matrycy mogą skutkować nieodpowiednim doświetleniem w miejscach, w których mamy słabe warunki oświetleniowe jednak w normalnych, dziennych warunkach różnica nie powinna być tak naprawę odczuwalna. Przy słabym świetle zdjęcia mogą z kolei wychodzić mniej ostre oraz z niewielkim szumem.

Pojemność baterii, który wytrzyma dłużej?

Xiaomi Mi 9 posiada nie tylko większy wyświetlacz, ale również i większą pojemność baterii 3300 mAh, przy 3070 mAh w Mi 9 SE. Różnica ani nie jest dość znacząca, a raczej proporcjonalnie przystosowana do wielkości obydwóch wyświetlaczy, pamiętajmy w końcu, że większy model wyposażony został w ekran 6,4 cala, który pochłania również większą ilość energii. Przy tych parametrach wyświetlaczy oraz pojemnościach baterii, telefony powinny posłużyć przez 1,5 dnia normalnego użytkowania.

Podsumowując, Xiaomi Mi 9 i Mi 9 SE to telefony z średniej półki cenowej, jednak o naprawdę solidnym wykonaniu. Obydwa modele telefonu zostały wyposażone w mocne podzespoły, które poradzą sobie podczas bardziej zaawansowanych zadań. Ci z nas, którzy potrzebują jednak większej mocy urządzenia lepszym rozwiązaniem może okazać się Mi 9. Jeżeli chodzi natomiast o kwestie aparatu to oba telefonu powinny sobie poradzić jednakowo dobrze, gdy zdjęcia wykonywane będą ciągu dnia, w dobrych warunkach oświetleniowych, jednak w ciągu nocy zdecydowanie wygrywa tu Mi 9. Przy codziennym, podstawowym użytkowaniu takim jak wykonywanie połączeń, korzystanie z social media i przeglądanie internetu w zupełności wystarczy mniejszy Mi 9 SE.

W chwili obecnej ceny telefonów kształtują się w okolicach 1900zł dla Mi 9 i 1400 zł dla Mi 9 SE. Przed zakupem warto zastanowić się do czego tak naprawdę będzie wykorzystywany nasz przyszły smartfon, co pozwoli nakreślić nam nasze realne potrzeby, a następnie pomoże w wyborze odpowiedniego sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *