Czy kominek gazowy to słuszny wybór?

W dzisiejszych czasach, coraz większą popularnością cieszą się kominki gazowe, które w salonach zastępują tradycyjne kominki opalane drewnem. Istnieje wiele powodów, dla których klienci decydują się na takie rozwiązanie. Między innymi wygoda, ekologia lecz również estetyka. Poniżej przedstawiamy kilka argumentów, które potwierdzają, że kominek gazowy to słuszny wybór.

Piękno naturalnego ognia

Kominki gazowe są ciekawym połączeniem piękna naturalnego płomienia oraz wygody użytkowania. Dzięki zastosowaniu palników gazowych o specjalnej konstrukcji oraz imitacji ceramicznych polan drzewnych, ognisko w jakościowych kominkach gazowych jest trudne do odróżnienia od tradycyjnego palenia drewnem. Dzięki większemu palnikowi z wysokim płomieniem z tyłu oraz mniejszemu palnikowi z niewielkim płomieniem z przodu oraz realistycznych imitacji ceramicznych polan drzewnych, ogień w kominku gazowym do złudzenia przypomina płonące drewno. Wszystko to jest możliwe dzięki dobrze zaprojektowanemu palenisku gazowemu, który pozwala na uzyskanie doskonałego efektu wizualnego ognia w kominkach gazowych.

Ekologia

Podczas spalania gazu w kominkach gazowych powstaje znacznie mniejsza ilość szkodliwych substancji w porównaniu do innych materiałów opałowych. Spaliny wydzielane przez kominek gazowy są czyste i nie zawierają szkodliwych gazów ani pyłów, które przyczyniają się do powstawania smogu. Podczas spalania w kominkach gazowych powstaje tylko dwutlenek węgla i para wodna. Najnowocześniejsze technologie stosowane w kominkach gazowych są przyjazne dla środowiska, co oznacza, że nie musimy się obawiać, że z powodu planowanych restrykcji na użytkowanie urządzeń opalanych drewnem w dużych aglomeracjach miejskich będziemy zmuszeni do demontażu naszego kominka gazowego.

Wygoda obsługi

Kominek gazowy to rozwiązanie, które nie wymaga przechowywania zapasów drewna, wyczyszczania paleniska z popiołu oraz mycia zakopconych szyb i ścian wokół paleniska. Cała obsługa kominka gazowego odbywa się przy pomocy pilota, lub smartphona co sprawia, że możemy uzyskać dokładnie tę temperaturę w pomieszczeniu, jakiej potrzebujemy. W przypadku ustawienia trybu automatycznego, kominek gazowy włączy się i wyłączy w zależności od temperatury w pomieszczeniu, co pozwala na większy komfort użytkowania.

Bezpieczeństwo użytkowania

Kominki gazowe zostały zaprojektowane przede wszystkim z myślą o bezpieczeństwie użytkowania. Wszystkie modele powinny posiadać certyfikat CE, który gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Praca kominka gazowego jest kontrolowana przez specjalny sterownik, co zapewnia nam znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa niż w przypadku tradycyjnych kominków opalanych drewnem albo biokominków. W kominkach gazowych nie ma ryzyka wypadnięcia płonących polan z paleniska lub rozlania się płonącego biopaliwa. Paleniska gazowe są wyposażone w różnego rodzaju czujniki, które gwarantują bezpieczeństwo pracy.

Szeroki wybór modeli

Kominki gazowe są budowane w sposób odróżniający je od tradycyjnych kominków na drewno. Nie wymagają drzwiczek, co pozwala na proste i niezawodne projekty z praktycznie nieograniczonymi kształtami i wymiarami. Dostępne są modele o szerokości 40 cm oraz panoramiczne o długości 240 cm i wysokości do 160 cm. Klienci mają wybór spośród wielu rodzajów modeli z przeszkleniem frontowym, narożnym, trójstronnym, wyspowym, dwustronnym lub nawet czterostronnym.

Bezproblemowe odprowadzenie spalin

Możliwe sposoby odprowadzenia spalin z kominka gazowego są uzależnione od specyfikacji technicznych danego miejsca. Jednym z najprostszych sposobów jest użycie pionowego przewodu powietrzno-spalinowego z nasadą typu turbo. Do tego celu możemy użyć przewodów dwuściennych z stali nierdzewnej lub dostosować istniejący tradycyjny komin. W przypadku umiejscowienia kominka gazowego w pobliżu zewnętrznej ściany budynku, przewód powietrzno-spalinowy można poprowadzić poziomo na zewnątrz. Innym sposobem jest wykorzystanie mechanicznego wyciągu spalinowego, który pozwala na poprowadzenie przewodu o długości nawet do 36 metrów, w tym także w dół. Takie rozwiązanie pozwala na większą elastyczność w zakresie długości i kierunku przewodu odprowadzającego spaliny.

Instalacja

Kominek gazowy może zostać zamontowany w miejscu, w którym znajduje się istniejący kominek na drewno lub w nowym miejscu. Ze względu na to, że kominek gazowy nie wymaga murowanego komina, jego instalacja może być wykonana praktycznie w dowolnej lokalizacji. Sposób montażu zależy od rodzaju gazu, którego będzie używał kominek. Do zasilania kominka gazowego możemy wykorzystać gaz ziemny z sieci lub gaz LPG z butli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *