Co oznacza luksus we współczesnym wykańczaniu wnętrz?

Coco Chanel zwykła mawiać, że luksus musi być wygodny, inaczej nie jest luksusem. Problem w tym, że choć rynek luksusowych nieruchomości dynamicznie się w naszym kraju rozwija, to osoby zajmujące się wykańczaniem wnętrz nie dysponują jedną, spójną definicją luksusu. No bo co właściwie oznacza, że mieszkanie jest luksusowe?

W Polsce od kilku dobrych lat mamy do czynienia z prawdziwym boomem budowlanym. Rodzimi deweloperzy na pniu sprzedają mieszkania, nie dziwi zatem, że popyt rośnie również w tym najdroższym segmencie. Szacuje się, że w ciągu ostatnich pięciu lat wartość rynku nieruchomości luksusowych w Polsce wzrosła o ponad jedną trzecią i wynosi obecnie aż 1,3 mld zł. Nabywcami luksusowych apartamentów w dużych miastach są najczęściej osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, przedstawiciele wolnych zawodów, celebryci oraz Polacy mieszkający stale za granicą. W przypadku Warszawy luksusowe apartamenty bardzo chętnie nabywają za gotówkę właściciele firm, którzy z powodów biznesowych często odwiedzają stolicę, ale znużyło ich już ciągłe pomieszkiwanie w hotelach.

Luksusowe mieszkanie, czyli…?

Dawniej luksus oznaczał przede wszystkim bogate zdobienia, potężną kolekcję mebli i wszechobecny przepych. Dzisiaj luksus przejawia się zupełnie inaczej – dla wielu osób głównym wyznacznikiem luksusu stała się sama cena nieruchomości. Ich zdaniem o luksusowym mieszkaniu można mówić jedynie w sytuacji, gdy cena za metr kwadratowy wynosi co najmniej 16 tys. zł.

– Naturalnie o luksusowym charakterze mieszkania decyduje również jego położenie. Tego typu lokal powinien znajdować się w prestiżowej dzielnicy, najlepiej w środku miasta. W przypadku stolicy najbardziej pożądane są nieruchomości w Śródmieściu, Starym Mokotowie i Starym Żoliborzu – zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. – Inwestycje z nieco wyższego standardu, tworzone specjalnie z myślą o zamożniejszych osobach, lokowane są też coraz częściej na terenie Wilanowa.

W przypadku luksusowych mieszkań istotną rolę odgrywa atrakcyjny widok z okna. Najwięcej trzeba zawsze zapłacić za możliwość podziwiania zagospodarowanej pustki, parku, placu czy też rzeki. Czym jeszcze muszą się charakteryzować mieszkania z wyższej półki? Zdaniem ekspertów niezbędna jest obecność tarasu lub balkonu, wysokiej klasy klimatyzacji oraz systemów wentylacyjnych. Luksusowym dodatkiem w mieszkaniu czy domu jest także sauna.

Po czym rozpoznać luksusowo wykończone wnętrze?

Maciej Balcerek podkreśla, że ciężko jednoznacznie zdefiniować luksus, bo każdy odczuwa go indywidualnie. Niemniej wielu osobom kojarzy się on z dużą, otwartą przestrzenią. Dlatego w przypadku projektowania wnętrz o luksusowym charakterze bardzo często rezygnuje się z niepotrzebnych barier, a granice poszczególnych stref wyznacza się wyłącznie za pomocą materiałów wykończeniowych ścian czy podłóg. Luksusowo wykończone mieszkanie można też łatwo rozpoznać po ręcznie robionych przedmiotach, dziełach sztuki i naturalnych materiałach, np. drewnie egzotycznym czy marmurze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *