Blat kuchenny – z konglomeratu czy granitu?

Blat kuchenny to najbardziej istotny element wyposażenia kuchni. O tym, dlaczego, przekonujemy się zwykle po latach intensywnego użytkowania stołu. Każdego dnia w kuchni spędza się nawet kilka godzin, a większość czynności wykonuje się właśnie na blacie kuchennym. Gorące potrawy, krojenie i narażenie na działanie różnych substancji – wszystko to może sprawić, że blat szybko będzie wyglądał nieestetycznie. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego – a więc nie tylko ładnego, ale i funkcjonalnego blatu.

Czym kierować się przy wyborze blatu kuchennego?

Blaty kuchenne spełniają rolę nie tylko użytkową. Stanowią także istotny element aranżacji wnętrza. Mają największą powierzchnię spośród wszystkich elementów umeblowania tego pomieszczenia, dlatego też jako pierwsze rzucają się w oczy, nierzadko decydując o wyglądzie całości. To właśnie na nich przyrządza się posiłki i ustawia sprzęty AGD. Nierzadko blaty sąsiadują ze zlewem, przez co narażone są na wilgoć.

Blat musi być więc nie tylko spójny z aranżacją wnętrza, ale także pozwalać na maksymalne wykorzystanie całej powierzchni. Musi być także wykonany z trwałego, estetycznego i odpornego na uszkodzenia materiału. Najczęściej wybierane materiały z których wykonana zostanie powierzchnia to:

  • drewno,
  • sklejka,
  • szkło,
  • konglomerat,
  • granit.

blat kuchenny

Drewno jest najchętniej wybieranym materiałem – nadaje ciepła i przytulności, a także szlachetności każdemu wnętrzu. Niestety jest również jednym z najmniej trwałych i najmniej odpornych na uszkodzenia surowców. Już po kilku latach użytkowania mogą pojawić się rysy, odpryski, wybrzuszenia a także odbarwienia. Czasem wystarczy raz postawić gorącą potrawę lub nie zetrzeć od razu plamy, by w tym miejscu powstało trwałe uszkodzenie. Dlatego lepiej wybrać równie estetyczny materiał, ale trwalszy, niż męczyć się z podatnym na uszkodzenia.

Blaty z konglomeratu i blaty granitowe od lat wiodą prym wśród materiałów na elementy wyposażeniowe. Są odporne na uszkodzenia i wysokie temperatury (możesz bez obaw postawić gorący garnek lub talerz bezpośrednio na blat, bez obaw o ślady i wybrzuszenia). Kamień naturalny zawsze prezentuje się przepięknie, co pozwala na wyjątkowe aranżacje.

Blaty granitowe – dlaczego od lat są tak chętnie wybierane?

Granit to jeden z tych materiałów, którym praktycznie żadne warunki nie są straszne. Nie będzie wcale przesadą określenie go mianem praktycznie niezniszczalnego! Na blatach z granitu bez obaw możesz stawiać gorące potrawy, kroić, siekać i ubijać…

W dodatku granit prezentuje się niezwykle elegancko i nadaje wnętrzom luksusu. Naturalny kamień prezentuje się rewelacyjnie w każdej aranżacji. Wyroby z granitu mają dzięki temu szerokie zastosowanie: można wykonać z niego nie tylko blaty, ale także schody, parapety, ozdobne elementy wykończenia wnętrz, a także nagrobki. Bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się wykonanie powierzchni na wymiar. Blaty z granitu na wymiar idealnie pasują do naszej kuchni, dzięki czemu nie musimy martwić się ich rozmiarem.

Niektórzy obawiają się wyboru, jakim są naturalne kamienie, w obawie przed tym, że wyrób będzie zimny w dotyku. Na szczęście nie jest to prawda i naturalny kamień zawsze będzie dobrym wyjściem.

Granit to skała, składająca się z kilku innych surowców, między innymi:

  • kwarcu,
  • plagioklazu,
  • biotylu.

granitowy blat kuchenny

Do wyboru jest kilka rodzajów granitu, co w połączeniu z łatwością docinania i obróbki pozwala na naprawdę piękne aranżacje.

Blaty z konglomeratu – następcy granitu?

Równie popularne i wzbudzające coraz więcej zainteresowania są blaty z konglomeratu. To również naturalny, piękny i wytrzymały kamień, który prezentuje się luksusowo. Rewelacyjnie wygląda w połączeniu ze stalą, drewnem czy innym ozdobnym kamieniem.

Podobnie jak granit, blat z konglomeratu jest odporny na uszkodzenia mechaniczne czy chemiczne. Konglomerat to mieszanka mielonych kamieni połączonych z żywicą epoksydową. Jedną z jego składowych może być właśnie granit, a także marmur i inne tworzywa znane ze swojej wytrzymałości.

Dzięki odpowiedniej obróbce ma jednolitą, gładką powierzchnię, która jest praktycznie bezporowa. Dzięki temu blat z konglomeratu jest w 100 % odporny na wilgoć, a co za tym idzie – także pleśń i grzyby. To szczególnie istotne dla zachowania higieny, szczególnie, gdy w domu są dzieci.

W skład konglomeratu wchodzą różne materiały, dzięki czemu bardzo łatwo otrzymać można różne opcje kolorystyczne. Choć często mówi się, że jest to sztuczny kamień i lepszy będzie pod tym względem granit, nie jest to prawda. Konglomerat jest przecież mieszanką zmielonych, naturalnych surowców.

Co więc wybrać – granit, czy konglomerat?

Porównując zalety blatu granitowego i z konglomeratu wydaje się, że nie ma pomiędzy nimi większej różnicy jeśli chodzi o:

  • trwałość,
  • użyteczność,
  • łatwość utrzymania w czystości,
  • estetykę.

Zasadniczą różnicą może być jednak cena. Blaty granitowe są zdecydowanie droższe: metr kwadratowy blatu z tego surowca waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych (w zależności od twoich indywidualnych preferencji). Bardziej przyjazna jest cena blatów konglomeratowych, choć i w tym przypadku nie należy ona do niskich. Za mielony kamień naturalny należy bowiem zapłacić od około 400 do ponad 1000 zł za metr kwadratowy.

Mając jednak na uwadze to, że remonty i wymianę wyposażenia przeprowadza się raz na kilkanaście lat, najlepiej zainwestować raz większą sumę w materiały, które będą niezawodne przez lata. Nawet te domy i mieszkania, które utrzymane są w minimalistycznej, chłodnej stylistyce, zyskują wiele na wyglądzie, jeśli znajdują się w nich naturalne elementy wykończeniowe. Trwałość i niezawodność przez lata to najlepsza reklama dla obu materiałów.

Trudno podać więc jednoznaczną odpowiedź na to, który materiał wybrać. Obydwa rozwiązania zdają się mieć tyle samo zalet przy niemal braku wad. Różnica jest niewielka i wynika przede wszystkim z ceny metra oraz porowatości powierzchni – granit może być minimalnie bardziej porowaty.

Gdzie kupować blaty?

Sklepy stacjonarne mają czasem dość ograniczony wybór materiałów. Niekiedy realizują indywidualne projekty i produkują/sprowadzają interesujący klienta produkt, jednak nie jest to regułą.

Dziś niemal wszystko można namierzyć i kupić w internecie – także elementy wyposażenia wnętrz. Firmy – meblowe czy kamieniarskie, reklamują się w sieci, pozyskując w ten sposób nowych klientów.

Przez internet możesz więc kupić także elementy wyposażenia wnętrz. Musisz jednak zwracać uwagę na to, by byli to zaufani partnerzy. Niektóre firmy oferujące swój towar w sieci nie posiadają go wcale, bądź też jest on bardzo niskiej jakości. „Lampka ostrzegawcza” powinna załączyć się przede wszystkim wtedy, gdy cena wydaje się podejrzanie niska. Druga istotna kwestia to brak możliwości zapłaty za przesyłkę za pobraniem. Płacąc od razu przy zakupie w sieci możesz narazić się na utratę sumy, bez otrzymania towaru.

Dlatego poza analizą treści i reklam na stronie internetowej, warto przed podjęciem decyzji zapoznać się z opiniami na temat danego sprzedawcy. Im więcej różnorodnych opinii znajdziesz, tym większe prawdopodobieństwo, że będą one prawdziwe. Same pozytywne wypowiedzi (szczególnie, jeśli jest ich mało i są do siebie podobne), mogą świadczyć o tym, że nie są prawdziwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *